29.01.2019
CWalka wręcz ma bardzo duże znaczenie już od początku istnienia ludzkości. Była obecna podczas prowadzenia wojen, przygotowywania się do nich oraz tam, gdzie istniało dla człowieka jakieś niebezpieczeństwo. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiają się ok. 3000 lat p.n.e. w poemacie babilońsko- asyryjskim o Galigameszu. Jednak dokładniejszymi źródłami przedstawiającymi już sceny walki są płaskorzeźby znalezione w Egipcie.[1]
R. Kalina wyróżnia trzy rodzaje walki: niszczycielską, obronną oraz sportową. Walka niszczycielska „jest postacią kooperacji negatywnej, której celem głównym, lub jednym z równorzędnych celów głównych, jest okaleczenie lub pozbawienie życia przeciwnika.”[2] Występuje głównie w przypadku walki pozasportowej, w której co najmniej jeden z uczestników odznacza się agresywnym zachowaniem. Jednak jej elementy są widoczne także w niektórych sportach walki, np. w boksie, w którym zawodnicy dążą do zwycięstwa między innymi przez nokaut. Walka obronna również zaliczana jest do walki pozasportowej. Jednak jest akceptowana w teorii sportów walki oraz w społeczeństwie, ponieważ ma inne przyczyny działania niż agresja. Według R. Kaliny walka obronna posiada następujące cechy:
Oprócz wymienionych cech, dostrzegalny jest także pewien schemat działania, którym kieruje się osoba broniąca się. W pierwszej kolejności następuje ograniczenie agresorowi możliwości wykonania kolejnych ruchów. Jeżeli napastnik posiada jakieś narzędzie, wówczas pojawia się kolejny element jakim jest zniszczenie tego narzędzia.[3] Ostatnim działaniem jest zadanie obrażeń agresorowi. Atak także podzielony jest na pewne etapy:
Ostatni wyróżniony rodzaj walki to walka sportowa, która powinna rozgrywać się zgodnie z zasadami fair play oraz być sposobem sprawdzenia swoich umiejętności. Zawodnicy powinni szanować się wzajemnie oraz postępować uczciwie.[5]
[1] J. Dworzecki, Taktyka i techniki interwencji, Gliwice 2010, s. 27 – 28.
[2] R.M. Kalina, Teoria sportów walki, Warszawa 2000, s. 43.
[3] Tamże, s. 44.
[4] G.B. Keren, dz. cyt., s. 20.
[5] R.M. Kalina, dz. cyt., s. 45.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.