03.10.2018
Bohaterami walk MMA są wojownicy, którzy w ringu i oktagonie przekraczają granice ludzkiej wytrzymałości w drodze po mistrzowski pas. Wielokrotnie transmisje telewizyjne delikatnie zakrzywiają rzeczywisty obraz walki. Uwydatniają one zawodników, którym nie odbieram pierwszoplanowej roli, lecz dopiero udział w takim widowisku na żywo pokazuje, jak duże znaczenie dla przebiegu walki mają sekundanci. Kim oni są? Jakie mają uprawnienia i obowiązki? Dlaczego są potrzebni?
Nazwa „Sekundant” pochodzi od łacińskiego słowa secundans – wspierać. Można natknąć się na definicję wskazującą, iż jest on pośrednikiem uczestnika pojedynku i świadkiem jednego z rywali negocjującym w jego imieniu warunki starcia. Poniżej przedstawię krótką analizę pozycji sekundanta w świetle regulaminów dwóch polskich federacji MMA – KSW oraz TFL.
W punkcie 2 Regulaminu Dodatkowego KSW wskazano, iż w narożniku zawodnika może przebywać maksymalnie trzech sekundantów, lecz tylko dwóch może wejść do klatki w czasie przerw między rundami. TFL w tej kwestii stanowi odmiennie – sekundantów może być tylko dwóch. Zawodnik ma prawo korzystać z ich pomocy w czasie przerw, podczas przygotowania do walki oraz bezpośrednio po niej. Są oni zobowiązani zapewnić sportowcowi ochraniacz na szczękę i suspensor oraz odpowiednio zabandażować ręce zawodnika. W trakcie walki muszą przebywać poza podestem oktanu czy ringu, a wejść do niego mogą w trakcie przerw dopiero po otwarciu bramek zabezpieczających. Konieczne jest także utrzymanie narożnika w należytym porządku, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa rywalizującym sportowcom.
W obu regulaminach szczegółowo zostały wskazane dozwolone oraz zakazane zachowania, które zostały podzielone na zachowania w trakcie walki i podczas przerwy.
W KSW zgodnie punktem 2 literą G Regulaminu Dodatkowego sekundantom w czasie trwania walki nie wolno:
Z kolei w czasie przerwy sekundantom nie wolno:
Zgodnie z punktem 7 rozdziału VI Regulaminu i zasad rozgrywania zawodów MMA Thunderstrike Fight League w czasie walki i podczas przerwy w walce sekundantom nie wolno:
W czasie przerwy w walce sekundantom wolno:
W obu federacjach uprawnienia sekundanta w czasie walki są takie same. Zezwala się im udzielać spoza ringu wskazówek dotyczących przebiegu oraz przygotowywać sprzęt do pomocy podczas przerw. Szczególnie to pierwsze uprawnienie jest dalece istotne, gdyż wielokrotnie zawodnicy nie są w stanie sami dostrzec w ferworze walki słabszych punktów i braków technicznych rywala. Nie można także zapomnieć, iż sekundant jest umocowany do poddania swojego podopiecznego w sytuacji zagrożenia zdrowia, jak to uczynił między innymi Mateusz Gamrot, poddając Borysa Mańkowskiego w walce z Roberto Soldiciem.
Za nieprzestrzeganie zasad sekundanci mogą być ukarani ostrzeżeniem. Kolejne ostrzeżenia wiążą się z odjęciem nawet do 20% sumy honorarium zawodnika. Natomiast w przypadku braku właściwej reakcji na udzielone upomnienia lub przy szczególnie rażących naruszeniach, dopuszcza się także dyskwalifikację wojownika.
Rola sekundanta, mimo jej drugoplanowości, jest bardzo istotna. Spostrzegawcze oko osoby wspierającej potrafi wywrzeć duży wpływ na styl i przebieg walki, a także być zbawienne w skutkach dla bezpieczeństwa zawodnika i jego zdrowia.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.