15.02.2019
Po przerwie świąteczno-noworocznej na dobre wróciły Liga Mistrzów i Liga Europy. Obie rozgrywki weszły w fazę pucharową, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Tradycją kibiców stało się rezerwowanie czasu we wtorkowe, środowe i czwartkowe wieczory, aby oglądać zmagania swoich ulubionych zespołów. Gdy po zakończonych meczach emocje opadają, w pamięci fanów zazwyczaj pozostają jedynie wyniki, akcje, strzelone gole. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że bardzo często dochodzi podczas meczów do licznych naruszeń, które skutkują wszczęciem przez odpowiednie organy UEFA postępowań dyscyplinarnych.
W dzisiejszym blogu odniosę się do postępowań wszczętych jedynie w mijającym tygodniu. Niezbędnym będzie przy tym przytoczenie dwóch przepisów – art. 16 ust. 2 UEFA Disciplinary Regulations (dalej: DR)[1] oraz art. 38 Safety & Security Regulations (dalej: SSR)[2].
Art. 16 DR
Art. 38 SSR
The match organiser must take measures to ensure that all public passageways, corridors, stairs, doors, gates and emergency exit routes are kept free of any obstructions, which could impede the free flow of spectators.
Pierwszym z meczów, na których doszło do stwierdzonych przez UEFA wykroczeń, było wtorkowe spotkanie w Lidze Europy pomiędzy Fenerbahce Stambuł, a Zenitem Skt. Petersburg. Pierwszemu klubowi zarzucono jako organizatorowi zablokowanie schodów będących drogą ewakuacyjną (art. 38 SSR), natomiast drugiemu użycie przez jego kibiców materiałów pirotechnicznych i rzucanie przedmiotami (art. 16 ust. 2 lit. b i c DR).
Tego samego dnia w Manchesterze drużyna United podejmowała Paris Saint-Germain. Zarzuty dla gospodarzy: naruszenie art. 38 SSR i stwarzanie zagrożenia rzucanymi przedmiotami przez kibiców (art. 16 ust. 2 lit. b DR). Kibice gości dopuścili się przewinień z art. 16 ust. 2 lit. b, c, f, h DR.
Środowe starcia także nie pozostały wolne od czynów sankcjonowanych przez UEFA. Podczas meczu Tottenhamu Hotspur FC z Borussią Dortmund, kibice gospodarzy nie powstrzymywali się od rzucania przedmiotami na trybunach, a organizator nie zadbał o odpowiednią przepustowość w przejściach i drogach ewakuacyjnych (art. 38 SSR). Z kolei fani Dortmundu nie pozostali im dłużni również łamiąc art. 16 ust. 2 lit. b DR oraz wywieszając niezgodne z prawem UEFA transparenty.
Mecz Ajaxu Amsterdam z Realem Madryt przykuł natomiast uwagę organów dyscyplinarnych UEFA głównie ze względu na korzystanie z pirotechniki przez fanów obu stron (art. 16 ust. 2 lit. c DR). Ponadto wywieszono zabronione transparenty i stwarzano niebezpieczeństwo rzucanymi obiektami (Ajax). Przy okazji tego spotkania UEFA, na podstawie art. 31 ust 3 DR, wszczęła dodatkowo postępowanie dotyczące pomeczowej wypowiedzi Sergio Ramosa, w której piłkarz dał do zrozumienia, iż z premedytacją wymusił żółtą kartkę, aby zostać zawieszonym na mecz rewanżowy.
Sankcje za naruszenia przepisów UEFA zostały wymienione w załączniku „A”, stanowiącym integralną część UEFA Disciplinary Regulations. Są to przede wszystkim kary pieniężne uzależnione od rodzaju czynu i kwestii czy był to pierwszy tego typu incydent, czy kolejny. Złamanie art. 38 SSR skutkuje karą wahającą się od 8.000€ do 12.000€. Z kolei sposób ustalania wysokości grzywny za przekroczenie przepisów art. 16 DR zaprezentowany jest w poniższej tabeli.
Na marginesie należy dodać, że zgodnie z informacjami pojawiającymi się w prasie, w trzech wczorajszych meczach Ligi Europy doszło do kolejnych przewinień dokonanych przez kibiców. Chodzi o spotkania: Eintracht Frankfurt – Szachtar Donieck, Olympiakos Pireus – Dynamo Kijów, FC Zurych – SSC Napoli. Można zatem spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości również w stosunku do tych sześciu klubów zostaną wydane decyzje dyscyplinarne.
Jak widać, do łamania przepisów obowiązujących w ramach UEFA dochodzi często, nawet na najwyższym poziomie. Pomimo, że dla klubów występujących w tych rozgrywkach kwoty rzędu kilkunastu tysięcy euro nie są wyjątkowo dotkliwe, warto się zastanowić, czy nie byłoby warto przeznaczyć ich na inne cele niż opłacanie kar dyscyplinarnych.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
[1] UEFA Disciplinary Regulations, wersja 2017, treść dostępna na stronie UEFA: https://www.uefa.com/insideuefa/documentlibrary/regulations/index.html
[2] UEFA Safety and Security Regulations, wersja 2006, treść dostępna na stronie UEFA: https://www.uefa.com/insideuefa/documentlibrary/regulations/index.html
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.