18.02.2014
Ta anglojęzyczna nazwa należy do certyfikatu przyznawanego przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) narodowym federacjom piłkarskim. Uzyskaniem takiego certyfikatu pochwalił się dziś Polski Związek Piłki Nożnej na swojej stronie internetowej.
PZPN uzyskał certyfikat za proces licencyjny na sezon 2013/2014. Kontrolę na zlecenie UEFA przeprowadziła firma audytorska SGS. Jak czytamy na stronie naszej narodowej federacji „UEFA przykłada olbrzymią wagę, aby we wszystkich federacjach piłkarskich obowiązywały jednolite standardy licencyjne. Dlatego też rokrocznie weryfikuje wszystkie federacje w zakresie jakości procesu licencyjnego. Kontrolerzy z SGS w ciągu kilku dni zweryfikowali zgodność procedur licencyjnych określonych w Podręczniku Licencyjnym z nadrzędnymi, wprowadzonymi przez UEFA.” Kontrola wypadła pomyślnie, a jej zwieńczeniem jest stosowny dokument, o którym mowa była powyżej.
Zbigniew Boniek, obejmując z wyboru w październiku 2012 roku funkcję Prezesa PZPN obiecywał, że proces licencyjny będzie przebiegał zgodnie z przepisami i nie będzie w nim już tyle uznaniowości, jak w latach poprzednich. Pamiętamy przecież licencje przyznane na wyrost paru klubom z Górnego Śląska. W ubiegłym roku licencji już według standardów, których respektowanie zapowiedział Boniek nie otrzymała Polonia Warszawa, która stała się bankrutem, nieregulującym zobowiązań wobec piłkarzy i pracowników klubu. Na trzy kluby: Widzew Łódź, Górnik Zabrze i Ruch Chorzów nałożono ograniczenia w wysokości nowopodpisywanych kontraktów z zawodnikami.
Na sezon 2013/2014 przyznawano też już odrębne licencje dla drużyn, które miały występować w europejskich pucharach czyli Lidze Mistrzów i Lidze Europy oraz eliminacjach do tych rozgrywek. W Polsce akurat wszystkie kluby, które wywalczyły takie prawo spełniły te wymogi, choć np. w przypadku Śląska Wrocław potrzebne było odwołanie.
Nie inaczej będzie w tym roku, bowiem rozpoczyna się już proces przyznawania licencji na sezon 2014/2015. Na stronie PZPN można już znaleźć nowy Podręcznik Licencyjny dla klubów Ekstraklasy na sezon 2014/2015 .
Dziś chciałbym skoncentrować się na przepisach ogólnych regulujących przyznawanie licencji „europejskich”. Już pierwsze zdanie art. 4.4.1.1 mówi, że sam fakt awansu klubu do rozgrywek europejskich na podstawie wyniku sportowego i przyznania licencji na udział w krajowych rozgrywkach następnego sezonu jest tylko częścią całej procedury dopuszczającej do Rozgrywek Klubowych UEFA, a wnioskodawca musi nadal spełniać wszelkie wymagania zgodnie z regulaminem odpowiednich Rozgrywek Klubowych UEFA. Procedura dopuszczenia do Rozgrywek Klubowych UEFA podlega wyłącznej jurysdykcji UEFA. Idąc dalej, kluby dopuszczone do Rozgrywek Klubowych UEFA podlegają nadzorowi UEFA, w sposób określony w Regulaminie UEFA dotyczącym licencjonowania klubów i finansowego fair play. Zatem ostateczną decyzję o udziale klubu w tych rozgrywkach podejmuje UEFA, a jej decyzje w sprawie odmowy dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach lub wykluczenia z nich podlegają zaskarżeniu do Trybunału CAS w Lozannie, na zasadach przewidzianych w Statucie UEFA. A co z zespołami niższych, które wywalczą awans? Przykładowo I-ligowy zespół zdobywa Puchar Polski i kwalifikację do eliminacji Ligi Europy. Biorąc pod uwagę wymogi licencyjne I ligi są one, zwłaszcza w zakresie infrastruktury bardziej łagodne niż te dla zespołów Ekstraklasy. Kluby nie muszą np. posiadać sztucznego oświetlenia na stadionie. W takim przypadku zastosowanie znajduje art. 4.4.1.5 Podręcznika Licencyjnego, w świetle, którego klub zakwalifikuje się do rozgrywek klubowych UEFA na podstawie wyników sportowych, lecz nie podlegał krajowemu procesowi licencyjnemu lub przeszedł procedurę licencyjną, która jest łagodniejsza /nie odpowiada wymogom obowiązującej procedurze licencyjnej zgodnie z niniejszym Podręcznikiem, ponieważ należy do klasy rozgrywkowej, innej niż najwyższa klasa rozgrywkowa, wówczas PZPN może - w imieniu takiego klubu - zwrócić się o nadzwyczajny tryb zastosowania systemu wydawania licencji klubom UEFA określony w załączniku nr IV do Regulaminu UEFA dotyczącego licencjonowania klubów i finansowego fair play. W oparciu o taki nadzwyczajny tryb UEFA może przyznać specjalne pozwolenie na udział w stosownych rozgrywkach klubowych UEFA, dotyczące konkretnego klubu i tylko danego sezonu.
Jak widać, UEFA przygotowana jest na różne przypadki. Ciekawe czy w Polsce będzie potrzeba stosowania takich przepisów na koniec tego sezonu? W Pucharze Polski nie ma już bowiem broniącej trofeum Legii Warszawa, która odpadła z Górnikiem Zabrze. Oprócz pięciu klubów Ekstraklasy w ćwierćfinale są trzy zespoły z I ligi: Sandecja Nowy Sącz, Arka Gdynia i Miedź Legnica. Ta trójka też ma szanse na Puchar Polski. Czy któryś z tych zespołów „spłata figla” i będziemy mieli do czynienia z nadzwyczajną procedurą przytoczoną powyżej?
Poczekajmy do maja.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.