15.12.2023
Koniec procesu przenosin zawodnika z jednego klubu do drugiego nie oznacza końca problemów związanych z transferem. Wiele okoliczności, które mogą stanowić zarzewie sporu wychodzi na jaw już po finalizacji transakcji. Należą do nich m.in. zapłata prowizji agenta, ekwiwalentu za wyszkolenie czy też różne zapisy kontraktowe. W tym artykule przedstawimy przykłady sporów związanych z kondycją i stanem fizycznym zawodnika, nielegalnymi próbami namówienia gracza do zmiany barw klubowych oraz zapłatą kwoty transferowej.
Sprowadzenie zawodnika zwykle nie stanowi pochopnej decyzji, gdyż wiąże się ona z istotnymi wydatkami dla klubu oraz ryzykiem, czy dany gracz spełni pokładane w nim oczekiwania. Z tego względu kluby posiadają rozbudowane sieci skautów oraz analityków, aby takie ryzyko zminimalizować. Szczególnymi aspektami, które mogą być źródłem potencjalnego sporu są oświadczenia sprzedającego klubu oraz samego zawodnika dotyczące jego stanu zdrowia i dotychczas przebytych kontuzji.
Przykładem sprawy dotyczącej stanu fizycznego zawodnika, która znalazła swój finał przed sądem jest spór Dundee United Football Co Ltd przeciwko Scottish Football Association [1]. Dundee United jednostronnie wypowiedziała kontrakt zawodnika, ze względu na to, że zawodnik nakłonił klub do zawarcia z nim kontraktu, wprowadzając Dundee w błąd co do stanu swojego kolana. Ponadto zawodnik utrzymywał klub w błędnym przekonaniu, nadal nie mówiąc prawdy o stanie swojego kolana w czasie trwania kontraktu. Przed finalizacją transferu w sierpniu 1996 r. zawodnik przeszedł testy medyczne pod nadzorem klubowego lekarza i fizjoterapeuty.
W październiku 1996 r. zawodnik doznał kontuzji prawego kolana, a w grudniu tego samego roku został zmuszony do zaprzestania treningów i gry. Po wewnętrznym dochodzeniu przeprowadzonym przez klub, Dundee rozwiązało kontrakt z zawodnikiem. Klub twierdził, że zawodnik zapytany podczas badania o swoje prawe kolano, odpowiedział, że nie miał żadnych problemów z prawym kolanem ani nie był poddawany leczeniu. Natomiast sam gracz utrzymywał, że podczas badania lekarskiego ujawnił, że w przeszłości otrzymał jeden zastrzyk w prawe kolano. Zawodnik odwołał się w tej sprawie do Komisji Odwoławczej Scottish Football League i wygrał. Jednakże, zawodnicy powinni być świadomi problemów, jakie mogą powstać wskutek zatajenia istotnych okoliczności dotyczących ich zdrowia.
Spory między klubami dotyczące nielegalnych „podchodów” i prób kontaktowania się z zawodnikami „za plecami” ich obecnych klubów są dość powszechne i mogą wiązać się z nakładaniem przez organy dyscyplinarne sankcji, w tym kar pieniężnych i sankcji sportowych. Jedną z najbardziej znanych spraw tego typu jest decyzja Komisji Dyscyplinarnej Premier League dotycząca pozyskania Ashleya Cole’a przez Chelsea FC.
Ashley Cole, będąc jeszcze zawodnikiem Arsenalu, spotkał się z przedstawicielami Chelsea bez uzyskania uprzedniej pisemnej zgody swojego klubu, czym naruszył angielskie regulacje. Komisja nałożyła na oskarżonych wyjątkowo wysokie, w porównaniu z poprzednimi sprawami, kary. Ashley Cole został ukarany grzywną w wysokości 100 000 funtów, menedżera Chelsea, Jose Mourinho, grzywną w wysokości 200 000 funtów i sama Chelsea grzywną w wysokości 300 000 funtów. Ponadto, klub ze Stamford Bridge otrzymał karę odjęcia trzech punktów z ligowej tabeli [2].
Poza tym, agent Cole'a, Jonathan Barnett, został ukarany za naruszenie zasad FA i FIFA dotyczących agentów. Licencja Barnetta została zawieszona na 18 miesięcy, a on sam został zaś ukarany grzywną w wysokości 100 000 funtów i obciążony pełnymi kosztami postępowania przed Komisją Dyscyplinarną [3].
Warunki transferu zawodnika z jednego klubu do drugiego wynikają z zawartego między stronami kontraktu. Co za tym idzie, w odpowiednim zakresie mają do niego zastosowanie ogólne zasady prawa umów. Kluby często tworzą kreatywne mechanizmy płatności kwoty transferowej. Przykładowo, klub może powiązać część wynagrodzenia za zawodnika z wynikami osiąganymi przez niego w danym okresie. Może to prowadzić do sporów dotyczących tego, czy zawodnik osiągnął ten oczekiwany cel, i czy miał w ogóle rzeczywistą możliwość osiągnięcia takiego celu.
Przykładem takiej sprawy jest spór Bournemouth and Boscombe Athletic (dzisiejsze A.F.C. Bournemouth) przeciwko Manchesterowi United [4]. Napastnik Ted MacDougall został sprzedany z Bournemouth and Boscombe Athletic do Manchesteru United za kwotę 200 000 funtów. Kwota 175 000 funtów została zapłacona z góry przez klub, a pozostałe 25 000 funtów miało zostać zapłacone, gdy zawodnik strzeli 20 bramek dla Manchesteru United. Menedżerem Manchesteru United był wówczas Frank O'Farrell. W okresie od października do grudnia 1972 roku MacDougall radził sobie stosunkowo dobrze, strzelając cztery gole w 11 meczach, po czym O'Farrell został zwolniony. Nowy menedżer, Tommy Docherty, wkrótce posadził zawodnika na ławce. Było jasne, że Docherty nie widzi w swoich planach miejsca dla MacDougalla i poinformował zawodnika, że zostanie wystawiony na sprzedaż.
Bournemouth twierdziło, że wciąż byli uprawnieni do wypłaty 25 000 funtów, na podstawie tego, że w umowie transferowej miał istnieć dorozumiany przez strony warunek. Miał on polegać na tym, że klauzula dotycząca dodatkowej płatności za zdobycie 20 bramek obowiązuje tylko w takim zakresie, w jakim zawodnik otrzyma rozsądną szansę na zdobycie umówionych 20 bramek. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok High Court w Londynie, orzekając, że rzeczywiście doszło do naruszenia dorozumianego warunku, zgodnie z którym zawodnik powinien był otrzymać rozsądną szansę na zdobycie 20 bramek, a mimo to jej nie otrzymał.
Jak widać, przyczyny sporów, które powstają w związku z przenosinami zawodników są bardzo zróżnicowane i czasem trudne to przewidzenia. Co więcej, angażują one nie tylko kluby, ale również piłkarzy, pośredników oraz federacje piłkarskie.
Źródła:
[1] Dundee United Football Co Ltd v. Scottish Football Association 1998 SLT 1244, OH
[2] Decision of the FAPL Disciplinary Commission in the matter of Ashley Cole, Chelsea Football Club and Jose Mourinho (Sir Philip Otton, David Dent, Malcolm George), 1 June 2005
[3] Decision of FA Disciplinary Commission in the case of Jonathan Barnett, 26 September 2006.
[4] Bournemouth and Boscombe Athletic v Manchester United Football Club Ltd (1980) Times, 22 May, CA.
Piłka nożna
15.12.2023
Piłka nożna
12.10.2023
Organizacje sportowe
11.07.2023
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.