25.10.2019
W dniu wczorajszym, podczas zebrania Rady Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (dalej: FIFA) mającego miejsce Szanghaju, została wyjaśniona kwestia tego, jak w najbliższych latach będzie wyglądał światowy futbol. W dzisiejszym blogu przegląd najistotniejszych ustaleń. Zapraszam do lektury.
W pierwszej kolejności oficjalnie ogłoszono, iż gospodarzem pierwszej edycji Klubowych Mistrzostw Świata będą Chiny. Inauguracyjny turniej odbędzie się między czerwcem, a lipcem 2021 roku. Miast – gospodarzy jeszcze nie ujawniono. Wymaga to dalszych konsultacji pomiędzy FIFA, a Chińską Federacją Piłkarską. Sam proces kwalifikacji do turnieju także nie jest znany. Ostateczny model zostanie przedstawiony po zapoznaniu się ze stanowiskami poszczególnych regionalnych federacji. Na chwilę obecną pewnym jest, że na boiskach zobaczymy 24 drużyny.
W trakcie obrad zaprezentowano ponadto gospodarzy innych, zbliżających się imprez o randze międzynarodowej. W 2021 roku mistrzostwa świata U-20 zorganizuje Indonezja, U-17 Peru, z kolei najlepsza drużyna świata w beach soccerze zostanie wyłoniona podczas turnieju w Rosji.
Bezsprzecznie wszystkie wyżej wymienione rozgrywki budziły i budzą dalej najwięcej emocji. Warto jednak też przybliżyć pozostałe kwestie, nad którymi pochylili się wczoraj członkowie Rady.
O wzrastającej popularności kobiecego futbolu oraz wzmożonym inwestowaniu w jego rozwój przez FIFA, można już było przeczytać na łamach naszego portalu. Potwierdzeniem tego trendu jest informacja o wygospodarowaniu z rezerw federacji dodatkowych środków w wysokości 500 milionów dolarów. Tym samym w latach 2019-2022 w kobiecą piłkę nożną zainwestowane zostanie ok. miliard dolarów, a nie tak jak przewidywano wcześniej, kwota o połowę mniejsza.
Istotnym zagadnieniem jest również zatwierdzenie tzw. „drugiego pakietu reform” dot. systemu transferowego. Nad ową reformą pracuje powołana przez FIFA Football Stakeholders Comittee (dalej: Komitet) grupa zadaniowa. Sam Komitet jest organem pomocniczym Rady, którego zadania koncentrują się w szczególności w obszarze relacji pomiędzy klubami, zawodnikami, ligami, związkami członkowskimi, federacjami regionalnymi i FIFA, a także interesów klubowej piłki nożnej na świecie.
Wprowadzana reforma obejmuje przede wszystkim ustandaryzowanie wynagrodzeń agentów podczas przeprowadzania transferów, ograniczenia względem transferów czasowych zawodników oraz poprawę funkcjonalności mechanizmu solidarnościowego.
Agenci
Mając na uwadze ile kontrowersji i sporów pojawia się wokół prowizji agentów trakcie transferów Komitet zaproponował następujące rozwiązania.
Stawka dla agentów reprezentujących klub macierzysty miałaby wynieść 10% opłaty transferowej, z kolei pełnomocnicy zawodnika i pełnomocnicy klubu pozyskującego mieliby otrzymać po 3% tej opłaty. W celu dalszego zażegnywania konfliktów planowany jest także zakaz wielostronnej reprezentacji przez agentów w trakcie tego samego, jednego transferu.
Powyższe propozycje są elementem szerszej całości. W trakcie opracowywania jest bowiem FIFA Clearing House (Izba Rozliczeniowa FIFA), której celem jest regulowanie przepływu środków finansowych. Pierwotnie podmiot ten miał służyć do prawidłowego wypłacania wynagrodzeń i należności wynikających z „mechanizmu solidarności” oraz ekwiwalentów za wyszkolenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby system wykorzystać nadto do wypłacania należnych agentom prowizji, do czego zmierza FIFA. Co więcej, co raz częściej można usłyszeć zapowiedzi, iż mechanizmem solidarności będą również objęte transfery wewnętrzne w poszczególnych federacjach, mające wymiar międzynarodowy. Z ideami leżącymi u podstaw FIFA Clearing House można zapoznać się oglądając materiał przygotowany przez FIFA.
Transfery czasowe
Odnosząc się do transferów czasowych, popularnie zwanych „wypożyczeniem”, Rada zaakceptowała propozycję, by częściowo ograniczyć tego typu międzynarodowe transfery względem zawodników którzy ukończyli 22 lata. FIFA liczy na to, że w ten sposób uda się przywrócić pierwotny cel wypożyczenia jakim był rozwój młodego zawodnika, a nie stricte sukces komercyjny.
Dodatkowo, od sezonu 2020/2021 ma zostać wprowadzony limit na międzynarodowe wypożyczenia tego samego zawodnika pomiędzy dwoma klubami do 8 transferów (4 wypożyczenia „do” i 4 powroty do klubu macierzystego). Od sezonu 2022/2023 liczba ta ma ulec dalszemu ograniczeniu do 6 transferów (po 3 transfery „do” i „z”).
Pomimo daleko idących zapowiedzi FIFA, należy pamiętać, że powyższe założenia są na chwilę obecną w trakcie projektowania. W przypadku ich wprowadzenia, stosownym zmianom ulegnie kluczowy dokument dotyczący systemu transferowego FIFA – Regulations on the Status and Transfer of Players[1]. Tam też prawdopodobnie znajdą się liczne odniesienia do Izby Rozliczeń oraz modyfikacje systemu transferów czasowych oraz mechanizmów solidarnościowych i ekwiwalentowych. O nowelizacjach z pewnością będziemy informować.
Źródła:
https://milldyvax.com/a/fifa-i-uefa-coraz-mocniej-wspieraja-kobiecy-futbol
https://www.youtube.com/watch?v=Sh9HX92JwR8&feature=youtu.be
[1] Dokument dostępny na oficjalnej stronie FIFA - https://www.fifa.com/about-fifa/who-we-are/official-documents/#fifa-laws-regulations
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.