28.01.2016
Obowiązująca od niedawna Uchwała nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie wprowadziła zmiany do przepisów o członkostwie w strukturach piłkarskich w Polsce. Na łamach portalu milldyvax.com analizujemy przepisy po tych zmianach, pokazując aktualny stan prawny w tej materii. W poprzednim odcinku pisałem jak zmienić nazwę klubu? Dziś poruszę kwestie zmiany siedziby i formy prawnej klubu zawarte w Rozdziale VI Uchwały nr XII/194.
Zmiana siedziby klubu odbywa się w dwóch reżimach prawnych. Pierwszy to taki, gdy klub zmienia siedzibę na obszarze działania tego samego wojewódzkiego związku piłki nożnej, a drugi gdy zmiana siedziby wykracza poza obręb działania danego WZPN. I tak na mocy przepisu Par. 17 ust 1 Uchwały nr XII/194, klub może zmienić siedzibę na obszarze działania jednego WZPN po uzyskaniu zgody Zarządu tego WZPN, która może również obejmować zgodę na zmianę nazwy klubu. Zmiana siedziby ( i nazwy klubu) następuje z datą uprawomocnienia się orzeczenia właściwego organu rejestrowego.
Natomiast w sytuacji, gdy zmiana siedziby Klubu wykracza poza obszar działania jednego WZPN konieczna jest zgoda Zarządów WZPN właściwych dla dotychczasowej i przyszłej siedziby. Nabycie oraz wygaśnięcie członkostwa w WZPN-ach następuje z datą uprawomocnienia się orzeczenia właściwego organu rejestrowego. W przypadku, gdy Klub uczestniczy w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN/ligę zawodową zmiana siedziby Klubu wymaga ponadto uzyskania zgody Zarządu PZPN (par. 17 ust. 2 Uchwały nr XII/194).
Wyrażenie zgody, o której mowa powyżej lub jej odmowa następuje w formie uchwały właściwych Zarządów wojewódzkich związków piłki nożnej i Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, jeśli klub gra na szczeblu centralnym bądź w lidze zawodowej. Uchwały te tracą moc, jeżeli w okresie 6 miesięcy od daty podjęcia ostatniej uchwały nie uprawomocni się orzeczenie właściwego organu rejestrowego o zmianie siedziby.
Przepis par. 18 ust. 1 formułuje zasadę zakazu zmiany formy prawnej działalności klubu, a wyjątki od tego zakazu mają być ustanowione w przepisach tejże uchwały. Należą do nich:
- dopuszczalność zmiany formy prawnej działalności klubu, jeżeli z przepisu ustawy wynika obowiązek jej prowadzenia w określonej formie (par. 18 ust. 2 Uchwały nr XII/194) oraz
- dopuszczalność zbycia zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych sekcji piłki nożnej niezbędnych i przeznaczonych do uczestnictwa w rozgrywkach piłki nożnej na rzecz innego klubu będącego członkiem PZPN (par. 18 ust. 3).
Zbycie, które może prowadzić do połączenia klubów piłkarskich lub do przeniesienia klubu do innej miejscowości zostało zdefiniowane w uchwale i obejmuje w szczególności: prawa z rejestracji znaków towarowych, autorskie prawa majątkowe do oznaczeń indywidualizujących oraz prawo do firmy. Nabywca (w tym nowo powstały podmiot) staje się następcą prawnym zbywcy i zobowiązany jest do przyjęcia solidarnej odpowiedzialności ze zbywcą za jego (ich) dotychczasowe zobowiązania. Zatem jeśli klub miał np. zaległości wobec zawodników czy trenerów, to nabywca będzie zobowiązany do ich pokrycia solidarnie ze zbywcą.
Zmiana formy prawnej działalności klubu, jeżeli z przepisu ustawy wynika obowiązek jej prowadzenia w określonej formie oraz zbycie zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych sekcji piłki nożnej niezbędnych i przeznaczonych do uczestnictwa w rozgrywkach piłki nożnej na rzecz innego klubu będącego członkiem PZPN muszą być poprzedzone - na mocy przepisu par. 18 ust. 4 - ogłoszeniem o zamiarze ich dokonania opublikowanym na stronach internetowych PZPN i właściwych miejscowo wojewódzkich związków piłki nożnej (lub jednego wzpn, jeśli dochodzi do nich na obszarze działania jednego wzpn) ze wskazaniem terminu 30 dni na zgłaszanie do PZPN wszelkich roszczeń wobec danego klubu.
Obie omawiane formy przekształceniowe, czyli przekształcenie i zbycie wymagają zgody Zarządu PZPN wyrażonej w formie uchwały, podejmowanej w razie uwzględnienia argumentacji sformułowanej we wniosku klubu i załączonej do niej opinii właściwego WZPN. Odmowa wyrażenia zgody jest dopuszczalna w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, o których mowa w niniejszej uchwale oraz z uwagi na ważne względy społeczne lub szczególnie uzasadnione interesy PZPN. Natomiast na mocy par. 18 ust. 6, w przypadku podziału Klubu zgodnie z kodeksem spółek handlowych dotychczasowe członkostwo oraz prawo do tradycji klubowej zachowuje tylko jeden podmiot powstały w wyniku podziału. Pozostałe podmioty powstałe w wyniku podziału mogą nabyć członkostwo na zasadach określonych w Uchwale nr XII/194.
Co zrobić by skutecznie dokonać zmiany formy prawnej klubu , zbycia sekcji piłki nożnej klubu lub jego podziału? Na mocy przepisów par. 19 Uchwały nr XII/194 należy złożyć do Zarządu PZPN – po uprzednim uzyskaniu zgody na dokonanie przekształcenia - następujące dokumenty:
a. uchwałę walnego zebrania członków klubu będącego stowarzyszeniem lub uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy lub wspólników spółki kapitałowej o zmianie formy prawnej, zbyciu sekcji piłki nożnej lub podziale klubu,
b. W przypadku spółek kapitałowych - umowę zawartą w formie aktu notarialnego, uwzględniającą fakt zmiany formy prawnej klubu piłkarskiego, zbycia sekcji piłki nożnej lub podziału klubu,
c. aktualny odpis z właściwego rejestru lub ewidencji uwzględniający powyższe przekształcenia klubu,
d. uchwałę Zarządu właściwego WZPN w sprawie wykreślenia z listy członków WZPN i PZPN klubu zmieniającego formę prawną, zbywającego sekcję piłki nożnej lub klubu podlegającego podziałowi,
e. uchwałę Zarządu właściwego WZPN w sprawie przyjęcia na członka WZPN i PZPN klubu powstającego w wyniku zmiany formy prawnej innego klubu, zbycia jego sekcji piłki nożnej lub podziału klubu,
f. oświadczenie nowo powstałego klubu – w wyniku zmiany formy prawnej innego klubu, zbycia sekcji piłki nożnej lub podziału klubu – o przejęciu ogółu praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych poprzednika.
g. dowody wpłaty składki członkowskiej do PZPN, WZPN oraz innego podmiotu prowadzącego rozgrywki.
Warto też dodać, że zbycie sekcji piłki nożnej klubu oraz podział klubu – na mocy znowelizowanego przepisu par. 19 ust. 2 - może następować pomiędzy poszczególnymi rundami piłkarskimi, o ile nie ma to wpływu na dalszy przebieg rozgrywek, a nie między sezonami, a w następnym – ostatnim już – V-tym odcinku tego mini-cyklu przyjrzymy się postępowaniu odwoławczemu w kwestii członkostwa w polskich strukturach piłkarskich oraz instytucji wygaśnięcia członkostwa w PZPN.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.