04.02.2016
W kilku ostatnich wpisach przybliżałem zagadnienie członkostwa w polskich strukturach piłkarskich. Przyczynkiem do tego były zmiany w przepisach o członkostwie w Polskim Związku Piłki Nożnej, wprowadzone Uchwałą nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie. Dla przykładu w poprzednim odcinku zajmowałem się między zmianom siedziby i formy prawnej działania klubu.
Mowa o tym była w artykule p.t. „Członkostwo w PZPN – zmiany w przepisach cz. 4 (Jak skutecznie zmienić siedzibę i formę prawną klubu?)”. Dziś pora na omówienie przepisów z rozdziałów VII i VIII Uchwały nr XII/194 czyli kwestii postępowania odwoławczego oraz wygaśnięcia członkostwa w Polskim Związku Piłki Nożnej.
Postępowanie odwoławcze zostało uregulowane w przepisach par 20. I tak, w przypadku odmowy wyrażenia zgody na zmianę siedziby lub nazwy klubu, nie uczestniczącego (nie uczestniczących) w rozgrywkach szczebla centralnego, klubowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Delegatów wojewódzkiego związku piłki nożnej. Klub ma na to 7-dniowy termin, liczony od daty doręczenia odpisu uchwały Zarządu WZPN z uzasadnieniem. Zarząd przed skierowaniem tego odwołania pod obrady Walnego Zebrania Delegatów WZPN może je uwzględnić.
Natomiast od uchwał odmownych w przedmiocie:
- prawa do tradycji klubowej (par. 8 ust. 3 Uchwały nr XII/194),
- odmowy Zarząd PZPN przyjęcia organizacji kandydującej na członka PZPN (par. 11 ust. 2 Uchwały),
- zmiany nazwy klubu (par. 14),
- zmiany siedziby klubu (par. 17 ust. 3),
- oraz przekształcenia czyli zmiany prawnej formy działania klubu i zbycia (par.18 ust. 5) klubowi lub innej organizacji kandydackiej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPN w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu uchwały Zarządu PZPN wraz z uzasadnieniem. Zarząd PZPN przed skierowaniem tego odwołania pod obrady Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPN może je uwzględnić.
Odwołania rozpatrywane są na mocy przepisy par. 18 ust. 3 na najbliższym Walnym Zebraniu/ Zgromadzeniu Delegatów wojewódzkiego związku piłki nożnej lub Polskiego Związku Piłki Nożnej pod warunkiem, że wpłyną w terminie nie krótszym niż wymagany statutowo do zwołania Walnego Zebrania/Zgromadzenia Delegatów WZPN lub PZPN. Wartym podkreślenia jest fakt, że postępowania odwoławcze w tym przedmiocie zwolnione od są opłat w świetle przepisu par. 18 ust. 4.
Kolejnym aspektem związanym z członkostwem podmiotu w każdych strukturach, w tym rzecz jasna także piłkarskich jest wygaśnięcie członkostwa. Przypadki wygaśnięcia członkostwa w PZPN zostały wymienione enumeratywnie w par. 21 ust. 1 Uchwały o członkostwie i są to:
1. Dobrowolna rezygnacja zgłoszona na piśmie do Zarządu PZPN.
2. Uprawomocnienie się orzeczenia o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej osoby prawnej lub uprawomocnienie się orzeczenia o zmianie upadłości układowej na upadłość likwidacyjną.
3. Rozwiązanie lub likwidacja osoby prawnej – z datą prawomocnego orzeczenia w przedmiocie rozwiązania lub likwidacji.
4. Skreślenie członka z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań wobec PZPN przez okres przekraczający 6 miesięcy, a w przypadku klubów – także w razie nieprzystąpienia wszystkich zespołów danego klubu do rozgrywek piłkarskich organizowanych przez PZPN lub wojewódzki związek piłki nożnej.
5. Wykluczenie z PZPN za działalność sprzeczną z prawem, Statutem PZPN, przepisami, wytycznymi lub decyzjami PZPN, FIFA i UEFA – z datą uprawomocnienia się decyzji podjętej w tym przedmiocie.
W przypadku dobrowolnej rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu PZPN, członek traci prawa określone w art.18 Statutu PZPN w dacie złożenia rezygnacji. Natomiast Zarząd PZPN stwierdza wygaśnięcie członkostwa dopiero w przypadku ustalenia, iż członek wypełnił wszystkie zobowiązania członkowskie. Zatem uchwała Zarządu PZPN ma charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny.
Przypadki uprawomocnienia się orzeczenia o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej osoby prawnej lub uprawomocnienia się orzeczenia o zmianie upadłości układowej na upadłość likwidacyjną oraz rozwiązania lub likwidacji osoby prawnej – z datą prawomocnego orzeczenia w przedmiocie rozwiązania lub likwidacji, a także skreślenia członka z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań wobec PZPN przez okres przekraczający 6 miesięcy, a w przypadku klubów – także w razie nieprzystąpienia wszystkich zespołów danego klubu do rozgrywek piłkarskich organizowanych przez PZPN lub wojewódzki związek piłki nożnej stwierdza Zarząd PZPN w drodze uchwały, o czym niezwłocznie zawiadamia właściwy Zarząd WZPN.
Należy jednak dodać, że w przypadku skreślenia członka z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań wobec PZPN przez okres przekraczający 6 miesięcy, a w przypadku klubów – także w razie nieprzystąpienia wszystkich zespołów danego klubu do rozgrywek piłkarskich organizowanych przez PZPN lub wojewódzki związek piłki nożnej, wygaśnięcie członkostwa in fine stwierdza Zarząd WZPN, po uprzednim uzyskaniu informacji z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, a o podjętej decyzji zawiadamia Zarząd PZPN.
Zasady i tryb wykluczenia członka w drodze dyscyplinarnej określa z zasady Regulamin Dyscyplinarny PZPN, chyba, z zastrzeżeniem treści art. 20 par.4 Statutu PZPN. Natomiast skutki w zakresie utraty praw i obowiązków członka powstają z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o wykluczeniu członka ze Związku, a informacja o ostatecznym wykluczeniu członka ze Związku umieszczana jest na stronie internetowej PZPN.
Na koniec słów kilka, o postanowieniach końcowych Uchwały XII/194. I tak przepis par. 23 nakłada na członków obowiązek zgłaszania zmian, czyli przesyłania do Polskiego Związku Piłki Nożnej i właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej wszystkich istotnych zmian dotyczących prawnego funkcjonowania członka, a mających odzwierciedlenie w rejestrze lub w ewidencji. Warto również nadmienić, że nie wywiązywanie się z postanowień tejże Uchwały stanowi naruszenie dyscypliny związkowej, a prawo do interpretacji jej przepisów przysługuje Zarządowi PZPN.
Ponadto, do postępowań dotyczących członkostwa, wszczętych przed datą wejścia w życie uchwały stosuje się przepisy dotychczasowe czyli Uchwały nr V/37 Zarządu PZPN z dnia 29 września 2000 roku o członkostwie, która wygasła z dniem uchwalenia i tym samym wejścia w życie Uchwały XII/194.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.