27.07.2021
Tytułowe pytanie od czasu do czasu przewija się w mailach kierowanych do portalu milldyvax.com. Dzieje się tak, w szczególności w takim czasie jak teraz, czyli w przerwie międzysezonowej. Odpowiedź brzmi: „Tak”. Poniżej o tym jaka jest procedura.
Trzeba na początek przyjrzeć się za czym idzie taka zmiana nazwy. Czy zmiana nazwy towarzyszy zmianie formy prawnej klubu, czy też nawet nabyciu sekcji piłkarskiej innego klubu czy tylko po prostu jest podyktowana względami marketingowymi, reklamowymi, sponsorskimi i podobnymi?
Jeżeli zmiana jest prozaiczna od strony prawnej, ale doniosła oczywiście od strony finansowej, budżetowej i nierzadko decyduje o dalszych losach klubu i podyktowana jest celami marketingowymi, najogólniej nazywając, to jest ona najprostsza. O zmianie formy prawnej czy nabyciu sekcji piłkarskiej innego klubu, tutaj wspominał nie będę.
Z doświadczenia widać, że pytania o zmianę nazwy, jednak w znacznej mierze podyktowane są sytuacji zawarcia umów sponsorskich, reklamowych i szeroko pojętymi działaniami marketingowymi. Zatem do rzeczy.
Kwestie te regulują przepisy par. par. 13 – 16 Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie. Dwa z nich (par. 14 i par. 16 – przyp. M.Ż.) zostały niespełna rok temu znowelizowane Uchwałą nr VIII/124 z dnia 6 października 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie. Uchwała o członkostwie nie budzi na co dzień tylu emocji i nie sięga się do niej tak często jak „Minimalnych wymagań”, czy uchwały o pośrednikach transakcyjnych, czy Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, więc o istnieniu niektórych zmian dowiadujemy się dopiero gdy sięgamy po tekst jednolity uchwały i tak również jest w tym przypadku.
Zgodnie z par. 16 Uchwały nr XII/194: „Zmiana nazwy klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej wyłącznie w celach marketingowych lub reklamowych nie jest zmianą nazwy klubu w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały. Wymaga ona jednak akceptacji ze strony Zarządu właściwego ze względu na siedzibę klubu ZPN.W przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym decyzja Zarządu ZPN winna być przekazana niezwłocznie do Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN”. Przed nowelizacją wyglądało to tak. Zmiana nazwy klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej wyłącznie w celach marketingowych lub reklamowych nie była również zmianą nazwy klubu w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały. Wymagała ona jednak akceptacji ze strony Zarządu właściwego ZPN – podobnie jak teraz - ale w przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym – wymagała też akceptacji Zarządu PZPN. Teraz natomiast – Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.
Tak samo, zgodnie z par. 14 Uchwały nr XII/194 – obecnie – „W przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym decyzja Zarządu ZPN, o której mowa w Par. 13 winna być przekazana niezwłocznie do Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN”. Wcześniej był obowiązek przekazania takiej zmiany do Zarządu PZPN.
Skoro mowa była o trybie z par. 13 Uchwały nr XII/194, to pora przytoczyć ten kluczowy przepis.
Zgodnie z par.13,, Zarząd właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, przyjmuje zmianę nazwy klubu posiadającego sekcję piłki nożnej, po przedstawieniu następujących dokumentów:
I tę właśnie zmianę zgłasza się w trybie par. 14 oraz w przypadku zmiany dla celów marketingowych w trybie par. 16 Uchwały nr XII/194.
Warto jeszcze wspomnieć o możliwości odmowy zmiany nazwy klubu. Zarząd Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej może zatwierdzić zmianę nazwy, ale może też odmówić zmiany. Stosownie do par.15, „Od uchwały Zarządu właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej w sprawie odmowy zmiany nazwy klubu, o którym mowa w par. 14, przysługuje temu podmiotowi odwołanie do Zarządu PZPN – wniesione w terminie 7 dni od doręczenia odmownej uchwały wraz z uzasadnieniem”. Tutaj więc organem właściwym jest Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, a nie Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.