14.02.2023
Podobnie, jak w 2016 roku, kiedy to Klubowe Mistrzostwa Świata stały się pierwszym oficjalnym turniejem wykorzystującym technologię Video Assistant Referee, tak w turnieju, który zakończył się w ostatni weekend, pojawiła się ważna nowość związana z wykorzystaniem VAR-u. Sędziowie wyjaśniali widzom, zarówno tym na stadionie, jak i tym oglądającym transmisję przed telewizorami decyzje, które były podejmowane z wykorzystaniem tej technologii.
Video Assistant Referee, czyli VAR, pozostaje kontrowersyjny od czasu jego wdrożenia kilka lat temu. Jedną z największych krytyk tej technologii jest to, że kibice na stadionie, a nawet niektórzy z tych, którzy oglądają spotkanie przed telewizorami, są zdezorientowani, dlaczego pewne decyzje zostały podjęte, a nawet, co było sprawdzane na początku. Przewodniczący Komitetu Sędziów FIFA, Pierluigi Collina, uważa, że przekazywanie na żywo opinii publicznej decyzji związanych z systemem VAR pomoże kibicom lepiej zrozumieć tę technologię. IFAB (International Football Association Board) jest jedynym organem uprawnionym do podejmowania decyzji i uzgadniania zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Na swoim dorocznym spotkaniu, które odbyło się na stadionie Wembley w dniu 18 stycznia 2023 roku, IFAB zastosował się do zaleceń wydanych przez swoje Piłkarskie i Techniczne Panele Doradcze w październiku 2022 roku. Uzgodniono, że przekazywanie przez sędziów na żywo decyzji związanych z asystentem sędziego wideo (VAR) do wiadomości publicznej - zarówno na stadionie, jak i za pośrednictwem telewizorów będzie testowane przez 12 miesięcy w turniejach rangi międzynarodowej. Klubowe Mistrzostwa Świata w Maroku, które zakończyły się w ostatni weekend, zostały wykorzystane, jako próba kolejnej potencjalnej rewolucji sędziowskiej w piłce nożnej - kibice na stadionie oraz przed telewizorami mogli usłyszeć, jak sędziowie tłumaczą decyzje podjęte po skorzystaniu z technologii VAR.
Proces przeglądu pozostaje niezmieniony w stosunku do obecnego, aż do momentu podjęcia decyzji przez sędziego i jego sztab. W przeciwieństwie do obecnej metody, gdzie sędzia wyjaśniał co się stało poprzez gesty lub sygnały, w Maroku robił to przez mikrofon, który był słyszalny na stadionie i transmisji telewizyjnej. Decyzja była przekazywana w języku angielskim. Rozmowy między sędzią, a sędziami VAR były jednak utrzymywane w tajemnicy, a dopiero późniejsze wyjaśnienia były jawnie przekazywane W ten sposób powstało coś podobnego do tego, co dzieje się w NFL (największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego), gdzie sędziowie informują publiczność o każdym ukaranym przewinieniu, a także o swoich decyzjach po rewizji. W taki sposób została wydana decyzja przez urugwajskiego sędziego Andresa Matonte, który był w stanie zwięźle wyjaśnić, dlaczego został przyznany karny Realowi Madryt w spotkaniu z Al-Ahly, po podejściu do monitora VAR. "Decyzja o karnym, faul przez numer 17"- sędzia powiedział (w języku angielskim) widzom obecnym stadionie oraz przed telewizorami, po obejrzeniu faulu zawodnika egipskiej drużyny. Wymiana zdań pomiędzy sędzią głównym, a sędzią asystentem pozostała tajna, ale jego krótki komunikat został przekazany przez głośniki na stadionie.
Istnieje duża szansa, że wdrożenie komunikacji między sędzią, a kibicami zostanie także zastosowane na Mistrzostwach Świata U-20, które odbędą się w tym roku w Indonezji, gdyż jest to obecnie przedmiotem dyskusji. W zależności od wyniku, FIFA nie wyklucza użycia systemu na Mistrzostwach Świata Kobiet, których gospodarzami będą Australia i Nowa Zelandia od 20 lipca do 20 sierpnia tego roku.
Są to zmiany, jak najbardziej pozytywne, ponieważ kibice chcą przejrzystości w podejmowaniu decyzji. Przepisy cały czas się zmieniają i istnieje potrzeba ich tłumaczenia kibicom, którzy nie są w stanie nadążyć za wszystkimi zmianami.
Źródła:
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.