12.11.2019
Większość klubów, zwłaszcza tych ze szczebla centralnego rozgrywek piłkarskich w Polsce czyli z Ekstraklasy, I ligi i II ligi, ale też z niższych poziomów rozgrywek posiada zespoły rezerw, po to by między innymi mogli się w nich ogrywać młodzi zawodnicy, wszak to poziom sezniorski, a nie rozgrywki młodzieżowe i grając przeciw seniorom można nabyć doświadczenia i umiejętności innych niż dotychczas grając w piłce młodzieżowej w różnych kategoriach wiekowych. Niektórym klubom ich trenerom drużyny rezerw służą również do wprowadzania do gry po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją zawodników-rekonwalescentów m.in. po to, by jak się mówi w slangu piłkarskim, taki zawodnik „poczuł piłkę”.
O ile w rozgrywkach ligowych rezerwy zawsze grają niżej, np. rezerwy klubów Ekstraklasy maksymalnie mogą grać dwie klasy niżej i nawet w tym sezonie mamy taki przypadek. To rezerwowa drużyna Lecha Poznań – przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy – w II lidze piłkarskiej. Z kolei, dobre występy w tym sezonie Pucharu Polski spowodowały, że odwieczny rywal, zwłaszcza w ostatnich latach – Lecha czyli Legia Warszawa ma dwie drużyny w rozgrywkach piłkarskiego Pucharu Polski i to na szczeblu centralnym i to w 1/8 finału.
Rezerwy Legii pokonały w 1/16 finału w Ząbkach – przed własną publicznością Odrę Opole 1:0, grając w tym meczu w składzie:
Legia II: 1. Cezary Miszta - 20. Nikodem Niski, 4. Ariel Mosór, 15. Radosław Pruchnik, 26. Mateusz Grudziński - 18. Piotr Cichocki (82, 17. Radosław Cielemęcki), 5. Łukasz Łakomy, 8. Aleksander Waniek, 24. Michał Mydlarz (46, 16. Patryk Konik), 7. Kamil Orlik - 21. Mikołaj Neuman (70, 9. Szymon Włodarczyk).
(źródło: 90minut.pl)
Skład podałem celowo, by zobaczyć, że większość piłkarzy tego zespołu to młodzieżowcy. Większość kibiców śledzących polskie rozgrywki ligowe zwłaszcza I lub II ligi kojarzy też Radosława Pruchnika – to starszy zawodnik pełniący jakże ważną rolę dla młodych, dając im potrzebne doświadczenie i „opiekę” na boisku. Zawsze ten starszy krzyknie, poklepie po plecach jak jest dobrze, pochwali. W Lechu Poznań już wspomnianym taką rolę pełni jeszcze bardziej doświadczony w ekstraklasowych bojach, a też były reprezentant Polski – Grzegorz Wojtkowiak. Wcześniej w zespole rezerw Lecha to doświadczenie dawał młodszym kolegom – Dariusz Dudka. Było to jeszcze w poprzednim sezonie – 2018/2019, gdy Lech grał w II lidze.
Oczywiście poza starszymi graczami niejako „przypisanymi” do drugiej drużyny w powyższych celach, w drugich zespołach klubów piłkarskich mogą też zawodnicy czy to starsi czy młodsi, ale występujący też pierwszej drużynie, ale tu oczywiście są pewne restrykcje. Pisałem już o tym na łamach milldyvax.com. Warto zajrzeć i przeczytać. Polecam!
A jak się to ma w Pucharze Polski? O regulaminie tych rozgrywek pisał już nasz kolega – Bartosz Cabaj w artykule „Co należy wiedzieć przed sezonem 2019/2020 piłkarskiego Pucharu Polski?” Tej kwestii jednak nie poruszył, zatem z wielką przyjemnością to zrobię. Regulacje dotyczące tych rozgrywek zawarte są w Uchwale nr IV/51 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2019/2020.
A kwestie więcej niż jednego zespołu danego klubu w rozgrywkach PP uregulowano w 5. Uczestnictwo więcej niż jednej drużyny klubowej w jednym cyklu rozgrywek uregulowano w art. 5 Uchwały pod tytułem „5. Uczestnictwo więcej niż jednej drużyny klubowej w jednym cyklu rozgrywek”.
Zgodnie z tym przepisem, wystawienie przez klub więcej niż jednej drużyny, w jednym cyklu rozgrywek, zobowiązuje do stosowania następujących zasad:
a) Zawodnicy, którzy brali udział w jednej drużynie, nie mogą brać udziału w innej drużynie tego samego klubu w następnym terminie, jeżeli obie drużyny awansują dalej,
b) Jeżeli jedna z tych drużyn została wyeliminowana z rozgrywek, najwyżej 3 zawodników tej drużyny może występować w meczach z udziałem drużyny swego klubu, która zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek,
c) Oznaczenie drużyn tego samego klubu ustala się na podstawie klas rozgrywkowych, w których one aktualnie występują - I drużynę reprezentuje zespół występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, itd.
Co do punktu c) w aktualnych rozgrywkach Legia jak najbardziej spełnia wymogi, grając pierwszą drużyną pod nazwą „Legia”, a drugą pod nazwą „Legia II”.
Co do punktu a) – obie drużyny awansowały do 1/8 finału. Pierwszy zespół zagra na wyjeździe z Górnikiem Łęczna, a druga drużyna podejmować będzie przed własną publicznością Piasta Gliwice. Mecze rozegrane zostaną 3 i 5 grudnia 2019 roku, ale dokładne terminy nie zostały jeszcze ogłoszone i wiadomo, że w składzie pierwszego zespołu Legii nie może zagrać żaden z zawodników ze składu Legii II na mecz z Odrą Opole przedstawionego powyżej, a w składzie Legii II nie może zagrać żaden z zawodników, który wystąpił w pierwszej drużynie w wygranym wyjazdowym meczu z Widzewem Łódź.
Co do punktu b) gdyby któryś z zespołów odpadł, a inny pozostał i awansował dalej do dalszej rundy, to wówczas w zespole, który wygra i pozostanie w rozgrywkach będzie mogło grać maksymalnie trzech zawodników z zespołu, który pożegnał się z rozgrywkami. Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu temat i że teraz z komfortem przekazanej wiedzy będą mogli Państwo śledzić rozgrywki. Gdyby jednak mieli Państwo wątpliwości czy pytania dotyczące rozgrywek piłkarskich w Polsce na różnych szczeblach, proszę pisać i zadawać te pytania pod adresem: bok@milldyvax.com.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.