28.05.2018
Ostatnio pisałem o karze dla klubu, którego drużyna prowadzona była w zawodach przez trenera bez ważnej licencji, wcześniej było o wykluczeniu grającego trenera, a dziś pora na wykluczenie zawodnika z meczu (ukaraniem czerwoną kartką), a konkretnie przewinienie uregulowane w art. 61 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej i konsekwencje jakie dyskwalifikacja czasowa niesie za sobą w przypadku zmiany klubu, a idąc jeszcze dalej zmiany krajowej federacji czyli zmiany klubu na zagraniczny.
Z zasady Regulamin Dyscyplinarny PZPN, w przypadku wykluczenia w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki przewiduje, że zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki, wymierza się automatycznie karę dwóch meczów dyskwalifikacji (art. 61 §1 RD PZPN), choć w dyspozycji przepisu znajdujemy odwołanie do wyjątków w brzmieniu: z zastrzeżeniem §2 i §3 niniejszego artykułu. Wyjątki te dzielą się na: zaostrzający i łagodzący.
Zgodnie z art. 61 §2: Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
1) naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
2) innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,
- po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
Natomiast zgodnie z ar. 61 §3: Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
1) pozbawieniu realnej szansy zdobycia bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny,
2) pozbawieniu drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym,
3) pozbawieniu drużyny przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym,
- wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze jednego meczu.
Ważną regulację zawiera art. 61 §4, zgodnie, z którym zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony, a w przypadku o którym mowa w § 2 również w innych rozgrywkach.
Skoro mowa o innych rozgrywkach, jakie więc „inne rozgrywki” obejmuje kara w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo kara dyskwalifikacji czasowej? Na pewno inne rozgrywki krajowe, ale czy również rozgrywki w innej – zagranicznej lidze?
Pora sięgnąć zatem do przepisów Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), a konkretnie do „FIFA REGULATIONS on the Status and Transfer of Players”. Przepisy art. 12 brzmią następująco:
„
12 Enforcement of disciplinary sanctions
1.
Any disciplinary sanction of up to four matches or up to three months that has been imposed on a player by the former association but not yet (entirely) served by the time of the transfer shall be enforced by the new association at which the player has been registered in order for the sanction to be served at domestic level. When issuing the ITC, the former association shall notify the new association via TMS (for players to be registered as professionals) or in writing (for players to be registered as amateurs) of any such disciplinary sanction that has yet to be (entirely) served.
2.
Any disciplinary sanction of more than four matches or more than three months that has not yet been (entirely) served by a player shall be enforced by the new association that has registered the player only if the FIFA Disciplinary Committee has extended the disciplinary sanction to have worldwide effect. Additionally, when issuing the ITC, the former association shall notify the new association via TMS (for players to be registered as professionals) or in writing (for players to be registered as amateurs) of any such pending disciplinary sanction.”
Z komentarza FIFA do tych przepisów wynika, że przy zmianie klubu przez zawodnika na klub w innym (nowym) kraju, w przypadku dyskwalifikacji w wymiarze czterech i więcej meczów lub dyskwalifikacji czasowej powyżej trzech miesięcy, kara „przechodzi” do innego (nowego kraju), z zaliczeniem kary odbytej w poprzednim kraju. Zawodnik, który jest zawieszony ze względów dyscyplinarnych, celem odbycia kary, zmienia klub wraz z sankcją. Sankcja mogła być narzucona przez poprzedni klub zawodnika, poprzednią federację krajową czyli tę, do której poprzedni klub zawodnika należał, przez FIFA lub przez konfederację kontynentalną (w przypadku Europy jest to UEFA – przyp. M.Ż.)
Dotychczasowa federacja krajowa wydaje ITC czyli Międzynarodowy Certyfikat Transferowy zawodnika federacji krajowej, do której należy klub pozyskujący zawodnika i jednocześnie informuje ją o sankcjach nałożonych na gracza, które to sankcje muszą być wykonane w nowym kraju.
Krajowa federacja rejestrująca zawodnika, czyli ta do której należy klub pozyskujący zawodnika ma obowiązek poinformować o sankcjach klub pozyskujący zawodnika. W tym czasie, czyli czasie obowiązywania sankcji, zawodnik nie będzie uprawniony do gry w nowym klubie.
Warto też dodać, że powyższe zasady dotyczą nie tylko transferu definitywnego i transferu czasowego, nazywanego wypożyczeniem, ale również tak zwanego wolnego transferu, z którym mamy do czynienia, gdy zawodnik zmienia klub po wygaśnięciu kontraktu z poprzednim klubem.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.