19.08.2020
Piątkowym meczem Zagłębie Lubin – Lech Poznań rozpocznie się nowy sezon 2020/21 PKO Ekstraklasy. Sezon, który może okazać się znamienny w kwestii pokazania siły i słabości zespołów i być swego rodzaju zwierciadłem kondycji finansowo-organizacyjnej klubów, nadszarpniętych trudnym wiosennym czasem. Dziś postaram się ukazać najbardziej kluczowe zapisy w kontekście nadchodzącego sezonu zawarte w Uchwałach Zarządu PZPN. Niektóre mniej, niektóre bardziej innowacyjne, jednak wszystkie niewątpliwie warte uwagi.
ESA 30
Chyba najszerzej komentowaną i najbardziej istotną zmianą w porównaniu do poprzednich sezonów będzie zmniejszenie ilości rozgrywanych kolejek, z 37 do 30. Powodów tej zmiany jest kilka, jednak przede wszystkim wpływ na to miał wydłużający się przez wyjątkową sytuację w Polsce i na świecie sezon 2019/20, zakończony dopiero w drugiej połowie lipca. Obecny sezon planowo ma rozpocząć się 21 sierpnia 2020 roku a zakończyć 16 maja 2021. Jednocześnie zrezygnowano z podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Tym samym powraca format znany kibicom wcześniej, gdy rozgrywki ligowe prowadzono właśnie w taki sposób. Będzie to jednak zmiana o charakterze tymczasowym, a już w sezonie 2021/22 na najwyższym szczeblu rozgrywkowym będzie brać udział 18 zespołów, a więc poszerzy się i ilość granych kolejek – do 34. Dojdzie przez to do jeszcze jednej ciekawej sytuacji.
Spadek
Otóż, poszerzenie ilości zespołów w najwyższej lidze do 18, sprawi, że sezon 2020/21 będzie dla klubów Ekstraklasy wyjątkowo bezpiecznym sezonem. Uchwała VI/77 dot. Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2020/2021 (dalej „Regulamin”) w artykule 7 przewiduje następujące:
„Art. 7. Spadek
7.1. Klub, który zajmie w Rozgrywkach Ekstraklasy 16 miejsce w tabeli, spada do I ligi, w której rozgrywać będzie mecze w następnym sezonie.
7.2. Trzy kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi oraz zwycięzca meczów barażowych o miejsce w Ekstraklasie rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.”
Widzimy więc, że klubom w tym sezonie zapewniona zostanie miękka poduszka amortyzacyjna, a biorąc pod uwagę, co do zasady słabą kondycje finansową klubów i niepewną sytuację dotyczącą sprawnej organizacji przyszłego sezonu, może się to okazać dla wielu klubów walczących o utrzymanie zbawienne. Pomocny dla klubów może okazać się również wpływ na drużynę młodych, perspektywicznych zawodników. Jak ich status reguluje Regulamin?
Młodzieżowiec
Regulacje dotyczące zawodników młodzieżowych zawarte są w art. 9.4, z czego w mojej opinii na szczególną uwagę zasługują następujące zapisy:
„9.4. W meczu mistrzowskim kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego.
Patrząc na tak skonstruowane przepisy, można dojść do konkluzji, iż Ekstraklasa chce wręcz wymóc na klubach, by odważniej i częściej stawiały na młodzież. I wiele wskazuje na to, iż jest to dobry trop, który może w dłuższej perspektywie wyprowadzić naszą ligę z marazmu, w jakim znalazła się ona od kilku lat. Dobry przykładem jest Lech Poznań, który w wyjściowym składzie potrafi wystawić 5 młodzieżowców, a minuty, które zbierają procentują z czasem wzrostem ich umiejętności jak i ogólnym rozwojem drużyny, co w dalszej perspektywie podnosi wartość młodych piłkarzy na rynku transferowym i pozwala generować spore zyski dla klubu. W tym rygorze jest metoda. Jednocześnie art. 9.3 Regulaminu, pozwala klubom na występowanie w drużynach dowolnej ilości cudzoziemców. Oczywiście, odgórne limitowanie jest co do zasady złe i dostarcza klubom więcej zła niż pożytku. Miejmy nadzieję, że kluby Ekstraklasy tworząc listy zawodników zachowają przy tym zdrowy rozsądek.
Lista A i B zawodników
Warto w tym momencie wspomnieć o modelu tworzenia list zawodników przez klub zaproponowany przez PZPN. W art. 9.7. możemy przeczytać, że:
9.7. Każdy Klub może mieć nie więcej niż 25 zawodników na liście A w trakcie trwania danego sezonu Rozgrywek Ekstraklasy. Jako minimum, miejsca 18-22 na liście A (pięć miejsc), są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w federacji, zaś miejsca 23-25 na liście A (trzy miejsca) są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w Klubie. Na miejscach 1-17 mogą być zgłaszani dowolni zawodnicy.
Jak w takim razie rozumieć określenia „zawodników szkolonych w Klubie” oraz „zawodników szkolonych w federacji”? Z pomocą przychodzą nam dwa następne punkty Regulaminu.
„9.8. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w obecnym Klubie przez okres, z przerwami lub nie, trzech pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
9.9. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w Klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).”
Jeśli chodzi o zawodników z listy B to:
„9.10. W sezonie 2020/2021 na liście B będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1999 roku i później posiadający polskie obywatelstwo lub szkoleni w Klubie. Liczba zawodników zgłaszanych na liście B jest nieograniczona…”
„9.11. …na liście B na miejscach 1-5 będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1999 roku i później, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa i nie byli szkoleni w Klubie”
Artykuł 9.15. Zezwala na przeniesienie zawodnika z listy A na listę B w trakcie sezonu, jeżeli w trakcie trwania sezonu zawodnik nabył uprawnienia, umożliwiające wpisanie go na listę B. Przepis ten akurat w nadchodzącym sezonie może mieć niejednokrotne zastosowanie, biorąc pod uwagę, że nie raz zdarzą się przypadki gdzie kilku piłkarzy na raz będzie musiało poddawać się kwarantannie tym samym opróżniając swoje miejsce dla innych.
Kolejność zespołów
Na koniec, warte przypomnienia, gdyż niejednokrotnie przysparza to kibicom pewnych wątpliwości. Jakie czynniki są decydujące przy ustalaniu kolejności zespołów w tabeli w sytuacji, gdy dwa zespoły mają taką samą ilość punktów? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w art. 5.2.1:
„5.2.1 przy dwóch zespołach:
Analogicznie mają się sprawy w przypadku więcej niż 2 drużyn. W takiej sytuacji jedyną zmienną jest zestawienie tychże czynników, zestawiając ze sobą tą większą ilość drużyn.
O ile znacząco nie zmienią się warunki, w jakich toczyć się będą rozgrywki, czeka nas skrócony, ale z pewnością bardzo ciekawy sezon. I to nie tylko ze względów sportowych. Z całą pewnością potrzebna będzie ścisła współpraca, zarówno podmiotów zarządzających ligą, działaczy jak i zawodników i sztabów, tak by w ostatecznym rozrachunku, najlepszy zespół mógł podnieść w górę puchar za zdobycie Mistrzostwa Polski, w planowanym terminie 16 maja 2021 roku.
Organizacje sportowe
30.09.2020
Sporty drużynowe
25.09.2020
Organizacje sportowe
21.09.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.