21.06.2016
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie zapisom kontraktowym, które określą wynagrodzenie piłkarskich pośredników transakcyjnych. Analizie w szczególności zostanie poddana możliwość określenia ekwiwalentu za mieszkanie jako podstawy należnego wynagrodzenia przedstawicieli zawodników.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi:
Wysokość wynagrodzenia należnego Pośrednikowi działającemu w imieniu Zawodnika ustalona zostaje w Umowie pośrednictwa, którą strony zobowiązane są zawrzeć przed zawarciem Kontraktu i powinna zostać określona na podstawie Zasadniczego wynagrodzenia Zawodnika w czasie całego okresu objętego Kontraktem.
Analogiczne postanowienia znajdują się zazwyczaj w kontraktach menedżerskich oraz umowach pośrednictwa, w których wysokość wynagrodzenia należnego pośrednikom lub menedżerom ustala się na podstawie zasadniczego wynagrodzenia przysługującego zawodnikom z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. W trakcie realizacji umowy dochodzi jednakże często do sporów pomiędzy stronami, które dotyczą sposobu określania świadczeń wchodzących w skład wynagrodzenia zawodnika wskazanego w kontrakcie sportowym. Przykładem może być gwarantowana przez klub kwota pieniężna tytułem ekwiwalentu za mieszkanie lub dojazdu na treningi i mecze. Czy pomimo stałości i pewności otrzymania powyższych świadczeń pieniężnych należy ją traktować jako gwarantowanie wynagrodzenia piłkarza? Otóż niekoniecznie.
Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej jest umową o świadczeniu usług sportowych, do której na podstawie art. 750 k.c. stosuje się przepisy o zleceniu. Zgodnie z art. 735 § 1 k.c. :jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Przepis ten dotyczy zatem wynagrodzenia przysługującego zawodnikowi za świadczenie swoich usług na rzecz klubu. Oczywiście może ono obejmować zarówno stałą kwotę jak i dodatkowe premie za osiągnięcie określonych celów sportowych. W odrębnym przepisie określono natomiast kwestie zwrotu za poniesione wydatki związane z realizacją umowy przez piłkarza. Zgodnie z art. 742 k.c.: Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, Ustawodawca wyraźnie wyodrębnił zatem świadczenia przysługujące zawodnikowi z tytułu wynagrodzenia jak również zwrotu kosztów i wydatków poniesionych przez niego w z związku z realizacją umowy.
Okoliczność ta potwierdzona została również w indywidualnych interpretacjach przepisów podatkowych, m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 marca 2011 r. (sygn. ILPB1/415-1426/10-4/AP), w której wskazano, ze
„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą pokrywa zleceniobiorcy koszty jego zamieszkania oraz koszty dojazdów środkami transportu publicznego z miejsca pobytu do miejsca wykonywania czynności objętych umową zlecenia. Obowiązek pokrywania przez Zainteresowanego ww. kosztów wynika z zawartej ze zleceniobiorcą umowy zlecenia.
W odniesieniu do powyższego należy przywołać treść art. 742 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi; powinien również zwolnić przyjmującego zlecenie od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym.Zatem nie ma przeszkód prawnych, aby zleceniodawca pokrył koszty, jakie zleceniobiorca poniósł w związku z wykonaniem danego zlecenia.”
W mojej ocenie, z uwagi na odmienny charakter wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów, dokonywanego m.in. w postaci ekwiwalentu za mieszkanie należy uznać, że w przypadku określenia podstawy honorarium pośrednika transakcyjnego poprzez wskazanie wynagrodzenia zasadniczego zawodnika, pośrednikowi nie powinno przysługiwać wynagrodzenie liczone od ekwiwalentu za mieszkanie.
Zawierając umowę pośrednictwa należy jednakże pamiętać o dokładnym określeniu świadczeń będących podstawą wynagrodzenia przysługującego pośrednikowi. Przywołany wyżej przepis art. 7 ust. 2 uchwały nr III/42 jest o wiele mniej precyzyjny od wcześniej obowiązujących regulacji działalności licencjonowanych menedżerów. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 5 uchwały nr I/7 z 31.03.2006 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji dla Menedżerów ds. Piłkarzy: kwota wynagrodzenia należnego Menedżerowi, który został zaangażowany do występowania w imieniu zawodnika, ustalana będzie na podstawie zasadniczego rocznego przychodu zawodnika brutto, w tym z uwzględnieniem kwot z tytułu podpisania kontraktu (jednakże z wyłączeniem w szczególności takich świadczeń, jak samochód, mieszkanie, premie punktowe, lub wszelkie inne premie i przywileje), który Menedżer wynegocjował dla zawodnika w zawartym przez niego kontrakcie o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Wprowadzone zmiany z jednej strony dają możliwość bardziej elastycznego sposobu określenia relacji pomiędzy pośrednikiem i zawodnikiem. Z drugiej zaś, podpisując umowę należy bardzo szczegółowo określić zasady wzajemnych rozliczeń, co zminimalizuje ryzyko pojawienia się sporów w przyszłości.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.