01.03.2017
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się regulacji dotyczącej wniosku o arbitraż (Request for Arbitration) tj. pisma wszczynającego zwykłe postępowanie arbitrażowe przed Sądem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (CAS).
Obligatoryjne elementy wniosku o arbitraż, kwestię opłaty od wniosku oraz konsekwencje niespełnienia określonych prawem wymogów dla wniosku zostały uregulowane w art. R.38 Kodeksu Arbitrażu Sportowego (Code of Sports-related Arbitration). Nie bez przyczyny jest to pierwszy przepis drugiego rozdziału dotyczącego zwykłego postępowania arbitrażowego (Special Provisions Applicable to the Ordinary Procedure), wszak wniosek o arbitraż jest pierwszym pismem procesowym, jakie będzie musiał sporządzić i wnieść powód.
Pierwszym obowiązkowym elementem wniosku o arbitraż jest określenie nazwy (imię i nazwisko lub firma) oraz pełnego adresu pozwanego lub pozwanych. Dokładne wskazanie nazwy i adresu przeciwnika procesowego jest o tyle istotne, że CAS będzie korzystał z tych danych w celu doręczenia korespondencji i orzeczeń drugiej stronie. Pomimo, że formalnie nie ma takiego wymogu współcześnie strony wskazują także na adresy e-mail w celu usprawnienia komunikacji o charakterze administracyjnym (co do zasady mogą być one przekazywane drogą elektroniczną).
Drugim obligatoryjnym elementem wniosku jest zwięzłe opisanie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji prawnej zawierające oświadczenie o kwestii, która ma być przedłożona CAS w celu rozstrzygnięcia. Przedmiotowe pismo powinno także zawierać wnioski/roszczenia powoda. Powód co do zasady ma swobodę w decydowaniu o stopniu szczegółowości opisu sprawy, jednak podanie większej ilości informacji może pomóc arbitrom w ocenie swojej niezawisłości przed złożeniem oświadczenia o niezawisłosći. Co ważne powyższy wymóg zaprezentowania sprawy nie oznacza, że na etapie składania wniosku o arbitraż należy przedłożyć pisemne dokumenty. Materiał dowodowy będzie składany dopiero wraz z pozwem (Statement of Claim) w rozumieniu art. R44.1 Kodeksu, którego nie należy mylić z wnioskiem o arbitraż. W tym miejscu nadmienić jednak należy, że Kodeks nie zabrania składania wniosku o arbitraż wraz z pozwem, co może przyczynić się do przyspieszenia postępowania.
W dalszej kolejności do wniosku o arbitraż należy załączyć kopię umowy zawierającą klauzulę arbitrażową lub kopię jakiegokolwiek dokumentu przewidującego arbitraż zgodnie z Kodeksem. W doktrynie wskazuje się, że jest to najistotniejszy element wniosku. Zgodnie z art. R39 Kodeksu istnienie w/w dokumentów musi być niezwłocznie zbadane przez CAS w celu rozstrzygnięcia o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania.
Jeżeli w zawartej między stronami umowie nie rozstrzygnięto o liczbie arbitrów, którzy mają rozstrzygać w sprawie powód jest ponadto zobowiązany do określenia liczby arbitrów. Jeżeli umowa między stronami ustaliła liczbę trzech arbitrów powód powinien wskazać imiona i nazwiska wybranych przez siebie arbitrów z listy Sekretariatu CAS. Kwestia wyboru arbitrów została szczegółowo uregulowana w art. R.40.2 Kodeksu.
Ostatnim obowiązkiem powoda wynikającym z art. R.38 Kodeksu jest uiszczenie opłaty administracyjnej (Court Office fee), która obecnie wynosi 1.000,00 CHF. W celu potwierdzenia uiszczenia opłaty do wniosku zazwyczaj załącza się kopię bankowego potwierdzenia zapłaty. Powyższą opłatę należy uiścić nawet jeżeli powód będzie ubiegał się o zwolnienie w całości lub części od kosztów postępowania. Opłata nie podlega zwrotowi nawet w przypadku cofnięcia wniosku o arbitraż/pozwu lub umorzeniu postępowania z innej przyczyny jeżeli postępowanie przed CAS zostało już wszczęte.
O czym była już mowa powyżej art. R.38 Kodeksu określa także konsekwencje niezachowania wymogów formalnych wniosku o arbitraż. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wyżej wymienione elementy obligatoryjne wniosku nie zostały zachowane, Sekretariat CAS może wyznaczyć jeden, krótki termin na uzupełnienie braków. Nieuzupełnienie braków w terminie skutkuje niemożnością procedowania w sprawie. Powyższe co do zasady nie oznacza, że powód nie będzie mógł ponownie złożyć wniosku o arbitraż w tej samej sprawie, jednakże kolejny wniosek będzie traktowany jako nowy, w związku z czym kolejny wniosek będzie musiał ponownie zawierać wszystkie obligatoryjne elementy (w tym opłatę od wniosku). Pomimo, że przepis stanowi, iż Sekretariat CAS „może” wyznaczyć termin na uzupełnienie braków w praktyce CAS zawsze wyznacza wspomniany termin. Brak wyznaczenia takiego terminu byłby potraktowany jako nadmierny formalizm i jako taki niezgodny z prawem szwajcarskim.
Pomimo braku odpowiednich przepisów w tym zakresie uznaje się, że wraz z wnioskiem o arbitraż powinno zostać złożone odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania strony (jeżeli sytuacja ta ma miejsce), a ponadto już na tym etapie powód może wskazać na język postępowania i prawo materialne właściwe dla rozstrzygania w sprawie jeżeli zawarta między stronami umowa nie określa tych kwestii. Należy także wspomnieć, że wniosek o arbitraż powinien zostać doręczony w formie pisemnej do Sekretariatu CAS wraz z kopiami w ilości odpowiadającej liczbie innych stron i arbitrów wraz z jedną dodatkową kopią dla Sekretariatu CAS.
Dopiero złożenie zupełnego wniosku o arbitraż wszczyna postępowanie i powoduje stan zawisłości sprawy, dlatego prawidłowe jego sporządzenie jest kluczowe dla dochodzenia swoich praw przed CAS.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.