15.06.2021
Nie wiem czy się Państwo zgodzą ze mną, ale Mistrzostwa Europy rozgrywane w tak wielu krajach i to jeszcze rok po planowanej rywalizacji, wiadomo z powodów epidemii, nie mają takiej atmosfery jak wcześniej. Poza tym też i w Polsce mniej flag, trochę jakby ciszej niż zwykle, a do tego wczorajszy mecz inauguracyjny Biało-Czerwonych i porażka piłkarskiej reprezentacji Polski w Sankt Petersburgu ze Słowacją 1:2. No ale ok, czas na analizy prawne.
Grzegorz Krychowiak opuścił wczoraj boisko w 62. minucie meczu ze Słowacją napomniany przez sędziego zawodów po raz drugi, bo wcześniej w pierwszej połowie. Napomnienie czyli żółta kartka, dwie żółte kartki i czerwona kartka. I co dalej?
Zagra pomocnik Lokomotiwu Moskwa i naszej reprezentacji w sobotę w Sevilli przeciw Hiszpanii? Wielu kibiców powiedziałoby, że tak, bo to dwa napomnienia, a nie tzw. samoistna czerwona kartka, ale nie… nie zagra. O tym poniżej.
Pogląd, że dwie żółte kartki w meczu i wykluczenie nie powoduje pauzy w następnym spotkaniu ma swoje odzwierciedlenie w przepisach rozgrywek ligowych i pucharowych w większości krajów w tym Polsce, ale nie w rozgrywkach reprezentacyjnych, w tym nie na EURO.
Przepisy art. 58-60 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN wskazują, iż otrzymanie przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich skutkuje automatyczną karą dyskwalifikacji, ale tylko w określonych przypadkach.
I tak, zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany: przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, a przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Zatem jeśli będzie to 1-wsze napomnienie w sezonie, drugie, trzecie, ale też piąte, szóste, siódme, dziewiąte itd., ale nie czwarte, ósme i kolejne co czwarte wówczas nie ma kary dyskwalifikacji. Zatem jeśli zawodnik otrzymuje pierwsze i drugie, ale drugie i trzecie lub piąte i szóste lub szóste i siódme, a nawet dziewiąte i dziesiąte i tak dalej napomnienie to jest przez sędziego wykluczony z udziału w tym meczu, ale nie odbywa w następnym meczu kary dyskwalifikacji czyli nie pauzuje.
Inaczej jest, gdy któreś z tych dwóch napomnień w jednym meczu jest napomnieniem numer 4, 8, 12, 16, 20, ba nawet 24, to wówczas odbywa dyskwalifikację, ale nie z automatu za dwie żółte kartki w jednym meczu, tylko również automatycznie, ale za kartkę czwartą, ósmą i tak dalej, kolejną co czwartą.
Z kolei, zgodnie z art. 60 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, regulującym otrzymanie przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów pucharowych, zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany przy drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, a przy każdym kolejnym co drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. I te kary są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych.
Oczywiście na mocy art. 59 Regulaminu Dyscyplinarnego istnieje możliwość nałożenia automatycznej kary pieniężnej. Dopuszczalność i przesłanki automatycznego ukarania zawodnika karą pieniężną w związku z otrzymaniem napomnienia (żółta kartka) oraz wysokość kar pieniężnych jest określona w regulaminach rozgrywek uchwalanych przez Polski Związek Piłki Nożnej i wojewódzkie związki piłki nożnej.
A teraz już wędrujemy do Regulations of the UEFA European Football Championship 2018-20, czyli Regulaminu Rozgrywek piłkarskich Mistrzostw Europy na lata 2018-2020, obejmującego zarówno eliminacje, jak i finały, które to finały zostały przeniesione z powodu pandemii koronawirusa na ten rok.
Przepis, przez który Grzegorz Krychowiak nie zagra z Hiszpanią z powodu wykluczenia w meczu ze Słowacją za dwie żółte kartki.
Article 52 Yellow and red cards
52.01 As a rule, a player who is sent off the field of play is suspended for the next match in the competition. Red-card suspensions that cannot be served during the competition are carried forward to the FIFA World Cup. In case of serious offences, the UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body is entitled to augment this punishment, including by extending it to other competitions.
Art. 52 Żółte i czerwone kartki
52.01 Co do zasady zawodnik, który został usunięty z boiska, zostaje zawieszony na następny mecz w cyklu rozgrywek. Zawieszenia wynikające z czerwonej kartki, które nie mogą zostać zrealizowane w okresie rozgrywkowym jest przenoszone na Mistrzostwa Świata FIFA (całe rozgrywki: eliminacje i finały – przyp. M.Ż.). W przypadku poważnych wykroczeń, które Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA ma prawo zwiększyć karę, w tym poprzez rozszerzenie jej na inne rozgrywki (nawet na wszystkie łącznie z krajowymi – przyp. – M.Ż.)
Pauza w turnieju finałowym czeka również zawodnika, który otrzyma dwa napomnienia w różnych meczach lub zostanie wykluczony z meczu. Stąd, że dwie żółte kartki to pauza, obowiązuje zasady, że dwie żółte kartki w jednym meczu to z automatu pauza w następnych zawodach. Warto też zajrzeć do art. 52.05. Stosownie do niego pojedyncze żółte kartki z meczów w turnieju finałowym wygasają po zakończeniu ćwierćfinałów i nie przechodzą do półfinałów. Zatem, jeśli zawodnik ma jedną żółtą kartkę z eliminacji, meczu 1/8 finału, ćwierćfinału – w sumie jedną to do półfinału awansuje z „czystym kontem”, po to by ewentualna żółta kartka w półfinale nie skutkowała pauzą w finale.
Na koniec jeszcze o końcowej tabeli w grupie turnieju finałowego EURO 2020. W środę 23 czerwca kończą się rozgrywki grupowe, po których pierwsze i drugie zespoły w tabelach poszczególnych sześciu grup awansują do najlepszej „16”. Awans uzyskają też najlepsze cztery drużyny z trzecich miejsc.
Jak to na turniejach bywa tylko trzy mecze grupowe każdej z drużyn mogą powodować przy wyrównanym poziomie i równej liczbie punktów, że będzie trzeba stosować dla ustalenia kolejności w grupie nie tylko kryterium punktowe.
I tu z pomocą służy lektura przepisów art. 20.01 i 20.02 Regulaminu Mistrzostw Europy.
Zgodnie z art. 20.01 - Jeśli dwie lub więcej drużyn w tej samej grupie ma taką samą liczbę punktów po zakończeniu fazy grupowej turnieju finałowego, stosuje się następujące kryteria, w kolejności podane, aby określić miejsca:
- większa liczba punktów zdobytych w meczach rozegranych pomiędzy drużynami w grupie;
- większa różnica bramek wynikająca z meczów rozgrywanych między zespołami w grupie;
- większa liczba bramek zdobytych w meczach rozegranych pomiędzy drużynami w grupie;
- jeśli po zastosowaniu powyższych kryteriów zespoły nadal mają równą pozycję, kryteria te są ponownie stosowane wyłącznie do meczów pomiędzy pozostałymi zespołami do ustalenia ich ostatecznego rankingu.
Jeśli ta procedura nie działa należy stosować następujące kryteria do dwóch lub więcej zespołów w następującej kolejności, aż nie będą równe:
- lepsza różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
- większa liczba zdobytych bramek we wszystkich meczach grupowych;
- większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach grupowych;
- niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie tylko żółtych i czerwonych kartek otrzymanych we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 pkt, żółta kartka = 1 pkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);
- miejsce w ogólnych rankingach kwalifikacji europejskich (zob. art. 23).
I stosownie do art. 20.02, jeśli dwie drużyny, które mają taką samą liczbę punktów i taką samą liczbę goli strzelonych i straconych, a grają przeciwko sobie ostatni mecz grupowy i są nadal równe pod koniec tego meczu, ich ostateczną kolejność ustala zarządzony po meczu konkurs rzutów karnych, pod warunkiem, że inne zespoły w grupie nie mają takiej samej liczby punktów po zakończeniu wszystkich meczów grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów, zastosowanie mają kryteria wymienione w art. 20.01.
Już za kilka dni dowiemy się, czy te regulacje będą konieczne do rozstrzygnięcia kolejności. O Mistrzostwach Europy będziemy oczywiście pisać na naszych łamach.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.