05.11.2021
Brazylijski sąd skazał FIFA na wypłatę odszkodowania na rzecz spółki Spuni założonej przez Heine Allemagne - wynalazcę „sprayu” używanego przez sędziów do oznaczania fauli i muru od piłki podczas meczów piłki nożnej - za naruszenie praw autorskich i działanie w złej wierze.
Brazylijczyk w 2000 roku wpadł na pomysł stworzenia sprayu do oznaczenia odległości między pozycją muru a piłką w trakcie meczów piłki nożnej. W 2002 roku jego wynalazek został zatwierdzony przez komisję arbitrażową CBF - Brazylijskiej Konfederacji Piłki Nożnej- i użycie sprayu stało się obowiązkowe we wszystkich oficjalnych meczach piłkarskich rozgrywanych pod szyldem tej instytucji (w tym m. in. Brazylijskiej Ekstraklasy). W 2009 r. spray został zastosowany podczas rozgrywek ligi argentyńskiej a także w czasie ówczesnej edycji Copa Libertadores i Copa Sudamericana (południowoamerykańskich odpowiedników Ligi Mistrzów i Ligi Europy).
W trakcie procesu Brazylijczyk wskazał, iż FIFA pierwszy raz zainteresowała się produktem w 2012 r., pomimo wcześniejszych, wieloletnich i nieudanych prób zaoferowania sprayu tej organizacji przez jego twórcę. W czerwcu 2012 roku miało dojść do spotkania Heine Allemagne z działem prawnym FIFA, który przeanalizował dokumentację przedstawioną przez autora sprayu. Spray miał być przetestowany w turniejach do lat 20 rozgrywanych pod szyldem FIFA.
W 2014 r. Sepp Blatter oficjalnie ogłosił, iż spray będzie użyty po raz pierwszy podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii. Ponadto FIFA złożyła ofertę zakupu patentu w wysokości 500 tysięcy dolarów. Oferta została odrzucona- Heine Allemagne uznał ją za obraźliwą i upokarzającą. Mimo to nadal pomagał organizacji- dostarczył spray dla celów szkolenia sędziów, gdyż otrzymał zapewnienie, iż FIFA patent od niego zakupi. FIFA jednak patentu nigdy nie wykupiła. W trakcie Mistrzostw Świata w 2014 r. używała sprayu Brazylijczyka nie oznaczając go stosownym logo firmy twórcy preparatu. Po Mistrzostwach, w 2015 r. rozpoczęła natomiast program z konkurencyjnymi firmami (m. in. z Johnson & Johnson czy PPG-Comex) na opracowanie patentu na tożsamy produkt.
Póki co nie jest wiadome jakie odszkodowanie otrzyma Heine Allemagne- kwota odszkodowania zostanie określona w kolejnym etapie procesu. Twórca w pozwie wnosił o zasądzenie kwoty 50 milionów Reali (ok. 7,8 mln euro). Są jednak informacje, iż mogło być to wyłącznie roszczenie częściowe a Brazylijczyk będzie walczył o kwotę 40 mln dolarów, o którą wnosił w trakcie negocjacji z FIFA, a którą organizacja miała mu rzekomo obiecać.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.