25.05.2015
Kilka dni temu pisałem o propozycjach niektórych trenerów piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy, dotyczących zwiększenia limitu żółtych kartek, związanego z karą dyscyplinarną dyskwalifikacji za napomnienia z automatu, z czterech do pięciu, z ośmiu do dziesięciu, czy z dwunastu do piętnastu. Temat do dyskusji, choć wiadomo, że szanse, by te regulacje obowiązywały od sezonu 2015/16 są znikome, bo regulamin został już zatwierdzony.
Jedyna szansa na zmianę, to wniosek na czerwcowym Walnym Zgromadzeniu PZPN o wprowadzenie takich przepisów i jego przegłosowanie. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Jak mawiali Rosjanie: pażijom – uwidim.
Jesteśmy na finiszu rozgrywek. Do zakończenia sezonu w Ekstraklasie pozostały trzy kolejki. Sprawa Mistrzostwa Polski i spadku do I ligi nie jest jeszcze przesądzona. W tej drugiej kwestii najbliżej spadku jest beniaminek PGE GKS Bełchatów, ale strata punktowa do „bezpiecznego” miejsca w liczbie 4 punktów nie stawia Bełchatowian jeszcze w krytycznym położeniu.
Trzy kolejki do końca, a jakie emocje. Pamiętamy przecież sezony, w których Wisła Kraków jeszcze tak niedawno z dużą przewagą zdobywała tytuł mistrzowski i na kilka kolejek przed końcem wiele było już wiadomo. To samo w kwestii spadku. Przyczyną takiego stanu faktycznego jest bez wątpienia reforma rozgrywek uchwalona dwa lata temu pod roboczą nazwą „ESA37”. Są emocje, jest walka do końca i to w grupie „mistrzowskiej” o tytuł i o miejsca w eliminacjach Ligi Europy, której finał już w środę, w Warszawie, jak również w grupie „spadkowej”. Jedyne co dla mnie jest kontrowersyjne to podział punktów na połowę, przy podziale na grupy po 30 kolejkach. Moim zdaniem odbieranie zespołowi połowy punktów może stanowić naruszenie praw podmiotowych klubu. Może to daleko idąca teza, ale o tym mówi wiele osób w kontekście reformy. Z drugiej strony bez dzielenia punktów na pół, w drugim etapie i tych ostatnich siedmiu kolejkach nie byłoby takiej walki i emocji. Różnice punktowe byłyby duże i byłoby tak jak w poprzednich sezonach, gdy nie było dodatkowego etapu.
Jednym z argumentów za reformą w momencie jej wprowadzania było zwiększenie liczby meczów z 30 do 37 i skrócenie bardzo długich przerw między rundami, które w Polsce należą do najdłuższych w Europie. Z kolei 38 meczów można osiągnąć poszerzając ligę do 20 drużyn, a liczbę 34 spotkań poprzez powiększenie jej do 18 drużyn, czyli o dwie, w porównaniu z obecnym stanem. Jednak tu nasuwa się pytanie, czy stać nas na mocną 18-sto- czy 20-sto-zespołową ligę, skoro niektóre z 16-stu drużyn miewają przejściowe kłopoty finansowe czy organizacyjne.
A może po prostu zmniejszyć ligę do 10 drużyn i wprowadzić cztery rundy, co dałoby 36 meczów czyli po 9 meczów w każdej rundzie, a może 12 drużyn i rundę zasadniczą w systemie mecz i rewanż i potem w tym samym systemie dwie grupy „mistrzowską” i „spadkową” bez podziału punktów na pół i rozgrywki na kształt „szóstek” znanych z poprzednich sezonów Polskiej Ligi Koszykówki czy niegdyś z ekstraklasy piłkarek ręcznych czy piłkarzy ręcznych? Tylko czy wtedy będzie walka do końca?
Zachęcam Państwa do dyskusji!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.