15.01.2019
Przyjmowanie dopingu ma jeden podstawowy cel: ma doprowadzić zawodnika do jak najlepszego wyniku i w konsekwencji do zwycięstwa. I tak faktycznie jest. Zawodnicy, którzy przyjmują niedozwolone substancje, mają większe szanse na osiągnięcie wysokiej lokaty. Nie należy jednak zapominać, że nielegalne wspomaganie organizmu wywołuje negatywne konsekwencje i nie chodzi tu tylko o konsekwencje prawne.
Każdy dopingowicz musi liczyć się z tym, że zażyty środek spowoduje w jego organizmie nieodwracalne zmiany, nawet, jeśli początkowo nic nie będzie na to wskazywało. Substancji niedozwolonych znamy bardzo wiele, ale skutki przez nie powodowane są podobne. Część efektów ubocznych stosowania dopingu jest widoczna gołym okiem.
Osoby zażywające doping muszą liczyć się z trwałą utratą włosów oraz ze zmianami skórnymi w postaci trądziku lub wysypki. Niektóre substancje powodują szybszy przyrost masy mięśniowej, co z kolei prowadzi do nadciśnienia oraz problemów z organami wewnętrznymi, takimi jak wątroba. Nietrudno się domyślić, że przedawkowanie substancji powodujących takie konsekwencje może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Kobiecy i męski organizm różnią się od siebie, toteż inaczej na doping reagują mężczyźni,
a inaczej kobiety. Mężczyźni narażają się na obniżenie ilości plemników w nasieniu (oligospermia), co prowadzi do bezpłodności. Poza tym, zmniejszeniu może ulec poziom testosteronu (wpływający m.in. na barwę głosu), a powiększeniu mogą ulec sutki piersiowe. Kobiety zaś narażają się na pojawienie cech męskich, takich jak zarost czy męski głos. Podobnie jak mężczyźni, kobiety również mogą stać się niepłodne. Co więcej, kobiety zażywające doping są bardziej podatne na wahania nastroju oraz stają się bardziej agresywne.
Należy również pamiętać, że przyjmowanie dopingu może uzależnić. Organizm będzie domagał się substancji powodujących określone reakcje, przez co dopingowicze mogą mieć problem z odstawieniem niedozwolonych substancji lub będą musieli zastąpić je innymi środkami, takimi jak alkohol czy narkotyki.
Niewątpliwie duży problem powoduje przyjmowanie dopingu przez osoby młodociane, których ciało nie jest jeszcze w pełni ukształtowane. Zażywanie przez takie osoby niedozwolonych substancji może zahamować rozwój kości, negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie wątroby, czy zwiększyć trądzik. Poza tym, zwiększeniu może ulec ciśnienie krwi, co może prowadzić do pękania nieukształtowanych w pełni jeszcze naczynek krwionośnych i w konsekwencji do krwotoków z nosa.
Jak widać skutki stosowania dopingu mogą być bardzo daleko idące. Zażywając niedozwolone substancje zawodnicy narażają się nie tylko na dyskwalifikację, ale także na poważne i nieodwracalne zmiany w swoich organizmach. Każdy sportowiec powinien więc zadać sobie pytanie, gdzie leży granica sportowego heroizmu i ile jest w stanie poświęcić dla osiągnięcia sukcesu.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.