16.11.2020
Pytanie intrygujące, ale czy tylko retoryczne? Nie powiem, inspiracją dla mnie był mój wpis sprzed tygodnia o ograniczeniu liczby lig, w których może startować żużlowiec z klubów polskiej Ekstraligi, 1 Ligi i 2 Ligi.
W skrócie wygląda to tak, zawodnik klubu żużlowej Ekstraligi może teraz jeździć w Polsce i w jednej lidze zagranicznej, a zawodnik pierwszo- lub drugoligowy - w Polsce i dwóch ligach zagranicznych. A co z piłkarzami, od zawsze wiemy, że mogą grać tylko w jednym klubie i TYLKO W JEDNYM KLUBIE. I tak samo w jednym klubie, W JEDNYM KRAJU. Skąd więc tytułowe pytanie? Szaleństwo? Nie.
Otóż, wyobraźmy sobie zawodnika, który jest zarejestrowany w systemie Extranet PZPN i potwierdzony do jednego klubu piłkarskiego. Gra czy to jako zawodnik profesjonalny czy to jako amator w piłkę nożną, w tę jej „trawiastą” odmianę, ale chce spróbować swoich sił w futsalu lub piłce nożnej plażowej czyli beach soccerze. Może? Może, ale pod pewnymi warunkami, o czym poniżej.
By zagrać w drużynie drżynie futsalu lub beach soccera musi być do niej uprawniony? Czy zatem można uprawnić zawodnika potwierdzonego i uprawnionego do gry w klubie piłki nożnej „trawiastej” do gry w klubie futsalu? Albo idąc inną drogą, czy można zawodnika zarejestrowanego i potwierdzonego do gry w klubie futsalowym i jeszcze uprawnionego do gry w drużynach tego klubu uprawnić do grania w piłkę nożną „trawiastą”, tę taką klasyczną jedenasto-osobową, żeby już tak przesadnie pokazać o co chodzi. Można? Można, a zatem jak to wygląda?
Zaczynamy od art. 8 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z postanowieniami par. 1 uprawianie sportu piłki nożnej odbywa się zgodnie z przepisami gry, do których wydania i zmiany upoważnione jest wyłącznie IFAB, a zgodnie z par. 2 uprawianie futsalu i piłki nożnej plażowej odbywa się zgodnie z przepisami gry przyjętymi przez FIFA. Na tej podstawie można przyjąć, że sport piłki nożnej to piłka "trawiasta", a pozostałymi dwiema dyscyplinami/konkurencjami są futsal i piłka nożna plażowa.
Mamy zatem w sumie trzy sporty w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej i organizowanego przez PZPN współzawodnictwa. Skoro są to odrębne sporty czyli piłka nożna (trawiasta 11-osobowa), futsal i piłka nożna plażowa to zawodnik może być piłkarzem (piłki trawiastej), zawodnikiem futsalu i zawodnikiem piłki nożnej plażowej. Zatem mamy jednego zawodnika, który ma jeden klub macierzysty, ale może grać poza pewnymi wyjątkami w trzy gry, będąc uprawnionym do gry w trzech w drużynach trzech klubów.
W Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną też mamy podział na różne dyscypliny / konkurencje, i tak zgodnie z § 2 1. Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn, a zgodnie § 2 a 1 prowadzi rozgrywki piłki nożnej kobiet. Z kolei wedle § 2 b 1 Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki futsalu, a wg § 2 c 1 PZPN prowadzi rozgrywki piłki nożnej plażowej.
W przepisach Uchwały o organizacji rozgrywek mamy też odniesienie, że kwestie, o których mowa w § 12 i § 18 w odniesieniu do rozgrywek futsalu będą określone w odrębnych regulaminach wydanych przez organy prowadzące rozgrywki.
Zawodnik może być zawodnikiem piłki nożnej, ale też może uprawiać futsal, a zawodnik futsalu może być uprawniony do gry w piłkę nożną „trawiastą” i to generalnie nie uchybia jedno drugiemu. Oczywiście są wyjątki, zwłaszcza jeśli idzie o sport profesjonalny (zawodnik profesjonalista pod kontraktem, a nie amator – przyp. M.Ż.), o których poniżej.
Zgodnie z § 2 ust. 1 Uchwały nr V/82 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu W przypadku zawodników łączących grę w piłkę nożną 11-osobową oraz futsal, w sytuacji gdy klubem macierzystym zawodnika jest klub występujący w rozgrywkach piłki nożnej 11-osobowej, do uprawnienia zawodnika do rozgrywek futsalu niezbędna jest:
1. pisemna zgoda klubu występującego w rozgrywkach Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej, niezależnie od statusu zawodnika (amator / zawodnik profesjonalny);
W sytuacji, gdy macierzystym klubem zawodnika jest klub piłki trawiastej do uprawnienia zawodnika do rozgrywek futsalu potrzeba jest zgoda, ale nie w każdym przypadku. Konieczna jest gdy klubem macierzystym jest klub szczebla centralnego (Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga) i 3 ligi (to też ma być w sumie szczebel centralny) oraz Ekstraliga K (Kobiet) i 1 Liga K. I tu niezależnie od statusu profesjonalisty lub amatora musi być zgoda. Profesjonalny klub - więc zgoda niezbędna.
Jeżeli macierzystym klubem zawodnika jest klub piłki trawiastej, ale z klasy rozgrywkowej poniżej wymienionych, to jest potrzebna zgodna, ale tylko dla profesjonalisty, ich jest niewielu. Amator, czyli pasjonat, hobbysta, nie zarabia pieniędzy na grze w trawiasta piłkę nożną, nie ma kontraktu tylko deklarację amatora i należy mu się tylko zwrot. Z kolei jeśli jest amatorem w klubie profesjonalnym to musi mieć zgodę, ale w amatorskim nie. W amatorskim klubie tylko profesjonalista potrzebuje zgody.
Teraz popatrzmy na sprawę z drugiej strony. Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr V/82 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu, w przypadku zawodników łączących grę w piłkę nożną 11-osobową oraz futsal, w sytuacji gdy klubem macierzystym zawodnika jest klub występujący w rozgrywkach futsalu, do uprawnienia zawodnika do rozgrywek Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej, niezbędna jest pisemna zgoda klubu macierzystego. W przypadku zawodnika, którego macierzystym klubem jest klub futsalu, uprawnienie do rozgrywek Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej może nastąpić tylko za zgodą klubu macierzystego (futsalowego). Jeżeli taki zawodnik chce grać w 4 lidze i niżej – takiej zgody nie potrzeba, co potwierdza przepis ust. 2., zgodnie z którym pisemna zgoda klubu macierzystego, występującego w rozgrywkach futsalu nie jest wymagana do uprawnienia zawodnika do rozgrywek klas niższych niż Ekstraklasa, I, II i III liga mężczyzn oraz Ekstraliga i I liga kobiet piłki nożnej 11-osobowej.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.