30.05.2014
W tekście pt. „Koniec współwłasności we włoskim futbolu?” pisałem o możliwości zniesienia instytucji współwłasności we włoskiej piłce nożnej, będącej swego rodzaju ewenementem w europejskim futbolu. Kilka dni temu lutowe doniesienia dziennika La Gazzetta dello Sport zostały ostatecznie potwierdzone przez prezydenta włoskiej federacji piłkarskiej Giancarlo Abete.
Co oznacza to w praktyce? Włoskie kluby od tego okienka transferowego nie mogą już dokonywać transakcji na zasadzie współwłasności. Co jednak stanie się z obecnymi umowami? Przewidziano roczny okres przejściowy, co oznacza, że wszystkie istniejące współwłasności mogą zostać przedłużone o rok. Nie oceniając skutków tych zmian, można na pewno stwierdzić, że dyrektorów sportowych we Włoszech czeka masa pracy. O skali zjawiska niech świadczy poniższe zestawienie zawodników aktualnego mistrza Włoch. przebywających obecnie na zasadzie współwłasności w innych klubach.
Osobiście mam mieszane uczucia co do podjętej decyzji. System współwłasności w wielu wypadkach pomógł w rozwoju sportowym młodych zawodników, o czym dobitnie świadczy przykład Ciro Immobile, który najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin zostanie oficjalnie zaprezentowany jako nowy zawodnik Borussii Dortmund. Transfer ten na pewno nie doszedłby do skutku, gdyby nie dobra gra Włocha w Torino, w którym to klubie przebywał na zasadzie współwłasności. Niewykluczone jednak, że sprytni włoscy działacza znajdą inną rozwiązanie prawne, które umożliwi ogrywanie zawodników w innych klubach, nie tracąc jednocześnie praw do zawodnika.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.