04.07.2017
Na łamach naszego portalu jeszcze na etapie prac legislacyjnych wielokrotnie poruszaliśmy tematykę związaną z utworzeniem Polskiej Agencji Antydopingowej, jej kompetencjami i obszarem działań. Wczoraj na stadionie PGE Narodowym w Warszawie miała miejsce oficjalna inauguracja działalności POLADA.
Przypominamy, że POLADA została powołana do życia ustawą z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie i zastąpiła dotychczasową Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie, która funkcjonowała w Polsce pod różnymi nazwami od 1988 r. Ostatnie posiedzenie, na którym podsumowano dotychczasowy dorobek KdZDwS, odbyło się 23 czerwca 2017r. Nowa agencja ma szersze kompetencje niż jej poprzedniczka, co w szczególności odzwierciedla Rozdział 6 ustawy dotyczący współpracy agencji z niektórymi służbami mundurowymi w zakresie zwalczania dopingu. Nowością ma być również sposób finansowania agencji, która od teraz będzie mogła pozyskiwać fundusze także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (prowadzenie komercyjnych usług w zakresie kontroli antydopingowej) jak i uczestnictwa w rozmaitych programach. Nie zmienia się natomiast główny cel funkcjonowania agencji antydopingowej tj. planowanie i realizacja kontroli antydopingowej, która jednak w związku z profesjonalizacją kontrolerów agencji oraz nadaniem im szczególnego statusu będzie miała nowy wymiar.
Podczas spotkania inauguracyjnego z przedstawicielami mediów udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, p.o. dyrektora POLADA Michał Rynkowski oraz zastępca dyrektora Biura Ministra, koordynator ds. walki z dopingiem MSiT Rafał Piechota. Minister Witold Bańka, nota bene będący obecnie członkiem Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), podkreślił, że POLADA ma być podmiotem nowoczesnym, wszechstronnie wyposażonym w kompetencje, odpowiednio finansowanym i działającym globalnie. Przed POLADA stoją duże wyzwania lecz jak widać plany są ambitne.
Pierwszym sprawdzianem dla POLADA będzie realizacja szeroko zakrojonej kontroli antydopingowej podczas Igrzysk Nieolimpijskich The World Games 2017 Wrocław, w których udział weźmie kilka z tysięcy zawodników rywalizujących w ponad 30 dyscyplinach, takich jak sporty wodne, lotnicze czy drużynowe.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.