05.11.2014
Jaki jest związek Interpolu i FIFA? Otóż, kilka dni temu w Tokyo odbył się kongres podczas którego FIFA, FIFPro oraz Interpol połączyły siły i rozpoczęły wspólną, globalną kampanię walki z ustawianiem meczów i manipulowaniem wynikami.
Kampania została zapoczątkowana wydaniem płyty DVD, stworzonej przez Interpol, w nagraniu której wzięli udział znani zawodnicy. Jej celem jest zachęcenie piłkarzy do zaangażowania się w pomoc w rozwiązywaniu problemów dotyczących ustawiania meczów przez zapewnienie ich, że informacje przekazane za pośrednictwem odpowiednich mechanizmów sprawozdawczych będą traktowane jako ściśle poufne. W związku z tym, kampania ma również podnieść świadomość piłkarzy na temat zagrożeń związanych z manipulacjami meczów - na wszystkich poziomach rozgrywek, aby wdrażać pozytywne wzorce dla całej piłkarskiej rodziny – w jaki sposób rozpoznawać i zgłaszać wszelkie próby manipulacji.
Sekretarz generalny FIFPro Theo van Seggelen, (cytowany na oficjalnej stronie internetowej organizacji) powiedział, że: ,,Ten dzień to początek skoordynowanego podejścia, trzech globalnych organizacji w walce z ustawianiem meczów. Możemy przyjąć, że nasze wysiłki w celu ochrony integralności gry i jej uczestników wkroczyły no nowy poziom . Natomiast sekretarz generalny FIFA zaapelował do stron kampanii, aby przyczyniały się do promowania przejrzystości i integralności poprzez czujność i odpowiedzialność w celu ochrony piłki nożnej. I choć akcja skierowana jest głównie do piłkarzy, to nie należy zapominać, że odnosi się także do sędziów, trenerów oraz władz klubowych.
Wracając jednak z tej wirtualnej podróży z Tokyo do Polski, to przypomnę, że nasz ustawodawca w rozdziale 10. Ustawy o sporcie zatytułowanym ,,Przepisy karne” w art. 46 -48 stypizował przestępstwa przeciwko zasadom rywalizacji sportowej, chroniąc dobro prawne w postaci rzetelnego jej przebiegu. Oprócz tego, Ustawa z dnia 9 czerwca 2009 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. 2006 nr 104 poz. 708 z późn. zm.) w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. e stanowi, że do zadań CBA należy rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw przeciwko zasadom rywalizacji sportowej, określonych w art. 46–48 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715).
W mojej ocenie tego typu przedsięwzięcie – kampania, stworzenie nagrania ma na pewno pozytywny wydźwięk, dobrze, że ,,coś” się dzieje w tym zakresie. A na ile nagranie to zostanie faktycznie zaprezentowane w środowiskach piłkarskich i czy z tej filmowej lekcji zostanie odrobione zadanie? Tutaj zachowałabym ostrożność w pozytywnych opiniach.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.