02.10.2019
Od wielu lat we wszystkich dyscyplinach zdarzają się sportowcy stosujący doping. Zjawisko to należy piętnować oraz eliminować. Przyjrzymy się, jakie rozwiązania w związku z walką z dopingiem stosuje Unia Europejska Związków Piłkarskich (UEFA).
Zjawisko dopingu mimo upływu lat i rozwoju technologii niestety cały czas jest obecne w sporcie. Różnego rodzaju organizacje starają się eliminować stosowanie dopingu. Sportowcy często muszą poddawać się wielu badaniom, których wyniki są potem szczegółowo analizowane pod kątem wykrycia niedozwolonych substancji. Warto wspomnieć, że ostatnio w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy doszło do podejrzenia stosowania dopingu. Podczas kontroli antydopingowej pozytywny wynik uzyskał bramkarz ŁKS Łódź Michał Kołba. W jego sprawie przeprowadzane są kolejne procedury i badania.
Na arenie europejskiej omawianą kwestię reguluje dokument UEFA „Anti-Doping Regulations”.
Podział dokumentu
Wspomniany dokument został podzielony na cztery rozdziały. Pierwszy to „postanowienia ogólne”, drugi „organizacja kontroli antydopingowej”, trzeci „procedura dyscyplinarna i kary” oraz ostatni „przepisy końcowe”. W poniższym artykule zajmiemy się omówieniem drugiej części dokumentu.
Organizacja kontroli
W artykule siódmym artykułu opisane zostały kompetencje UEFA z zakresu kontroli antydopingowej. Zgodnie z zapisami tam zawartymi administracja UEFA ma obowiązek zapewnić niezbędny personel do realizacji przepisów. Ponadto biuro UEFA odpowiada za bieżące zadania administracyjne, na które składają się m.in. prowadzenie kontroli antydopingowych czy wstępny przegląd, dochodzenie i zarządzanie potencjalnymi naruszeniami przepisów. Co więcej, biuro UEFA zgodnie z artykułem 7.03 jest odpowiedzialne także za antydopingowy program edukacyjny.
Inne organizacje
Artykuł dziewiąty dokumentu daje innym organizacjom antydopingowym autoryzację do kontrolowania zawodników. W przypadku zawodów organizowanych pod egidą UEFA testy na obecność substancji niedozwolonych w organizmie mogą przeprowadzać Światowa Organizacja Antydopingowa (WADA), a także inne delegowane przez nią organizacje.
Można także przeprowadzać testy w rozgrywkach nieorganizowanych przez UEFA. Takie badania może przeprowadzać wspomniana WADA, a także FIFA czy też inna organizacja mająca ku temu stosowane uprawnienia.
Obowiązki krajowych federacji, klubów oraz piłkarzy
Obowiązki krajowych federacji, klubów oraz piłkarzy są liczne. Zapisane zostały one w artykule dziewiątym w punktach od 9.01 do 9.11.
Wszystkie krajowe federacje i kluby biorące udział w rozgrywkach UEFA są zobowiązane do pomocy we wdrażaniu programów antydopingowych. Ponadto muszą one dopilnować, aby korespondencja dotycząca omawianych kwestii została przekazana do konkretnego adresata.
Federacje mają także obowiązek zgłaszania do UEFA wszystkich informacji sugerujących lub odnoszących się do naruszenia przepisów antydopingowych.
Jeśli chodzi o zawodników to każdy z nich jest zobowiązany do poddania się testom w dowolnym miejscu i bez wcześniejszego zawiadomienia go o tym. Co więcej, po zakończeniu danego meczu każdy piłkarz w nim uczestniczący musi być gotowy do zabrania go na ewentualny test. Badanie może obejmować próbki krwi, próbki moczu lub jakikolwiek innym materiał biologiczny.
Każdy zawodnik, który zostanie już wyznaczony do badania ma obowiązek:
a) niezwłocznie zgłosić się do kontroli antydopingowej,
b) poddać się wszystkim badaniom, które za konieczne uzna osoba je przeprowadzająca,
c) przekazać próbki zgodnie z instrukcjami.
Jak zatem widać, procedury antydopingowe są dosyć restrykcyjne i szczegółowo określone. Zawodnicy muszą poddawać się różnego rodzaju testom i badaniom. W praktyce po meczach organizowanych przez UEFA bardzo często kontroluje się piłkarzy pod kątem stosowania niedozwolonych substancji. W przypadku wykrycia ich obecności należy przejść do kolejnych procedur zawartych w omawianym dokumencie. Procedura dyscyplinarna oraz możliwe sankcje z pewnością zostaną omówione w jednym z kolejnych artykułów.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.