14.05.2024
Dziś temat, który być może zainteresuje czytelników portalu milldyvax.com, którzy wraz ze znajomymi grają w piłkę nożną w różnych ligach biznesowych, a może są wśród czytelniczek Panie, które amatorsko kopią piłkę, a chciałyby zgłosić drużynę do polskich rozgrywek piłkarskich? Jak wiadomo rozgrywki piłki nożnej (tej najpopularniejszej 11-osobowej), futsalu i piłki nożnej plażowej prowadzą Polski Związek Piłki Nożnej, a w niższych klasach rozgrywkowych – wojewódzkie związki piłki nożnej, których jest szesnaście.
Oczywiście zgłaszając nową drużynę (nowy klub) zaczynamy od najniższego szczebla rozgrywek, prowadzonych w danym wojewódzkim związku piłki nożnej (dalej także jako: wzpn). Siedziba klubu wpływa na właściwość terytorialną wzpn. Adekwatnie do liczby 16 województw mamy 16 wzpn-ów. Są to: Dolnośląski ZPN, Kujawsko-Pomorski ZPN, Lubelski ZPN, Lubuski ZPN, Łódzki ZPN, Małopolski ZPN, Mazowiecki ZPN, Opolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Podlaski ZPN, Pomorski ZPN, Śląski ZPN, Świętokrzyski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN, Wielkopolski ZPN oraz Zachodniopomorski ZPN.
Żeby zagrać w takich rozgrywkach trzeba być członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej. By nim został trzeba zgodnie z postanowieniami Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie (dalej: Uchwała) zgłosić się do danego wojewódzkiego związku piłki nożnej, właściwego terytorialnie dla siedziby naszego klubu. Klub sportowy może być jedno- lub wielosekcyjny, o czym stanowi par. 3 ust. 1 Uchwały, zgodnie z którym przez sekcję piłki nożnej w rozumieniu art.15 par.1 ust.1 Statutu PZPN należy rozumieć jedyną lub wyodrębnioną organizacyjnie część klubu sportowego, mogącą obejmować pierwszą drużynę seniorów, drużynę rezerwową oraz zespoły młodzieżowe w liczbie wymaganej dla danej klasy rozgrywkowej przez stosowne przepisy. Sięgając dalej do Uchwały, zgodnie z par. 3 ust. 2, wszelkie dopuszczalne zmiany form prawnych klubów piłkarskich, ich nazw lub siedzib mogą dotyczyć jedynie całości jednosekcyjnych klubów piłkarskich lub sekcji piłkarskich wielosekcyjnych klubów sportowych, a nie poszczególnych zespołów piłkarskich, będących częścią składową sekcji, a w świetle postanowień ust. 3, klub piłkarski może posiadać sekcję piłki nożnej mężczyzn i sekcję piłki nożnej kobiet, lub tylko jedną z nich.
Klub sportowy, którego składnikiem jest sekcja piłki nożnej musi posiadać osobowość prawną. To oznacza, że nie zgłosimy jednoosobowej działalności gospodarczej do rozgrywek. Zresztą jest bardzo częste pytanie, przy okazji tworzenia klubów sportowych. Zresztą działalność klubów sportowych, sygnowana kodem PKD – 93.12.Z jest zastrzeżona tylko dla osób prawnych. Podstawową formą prawną klubu sportowego jest stowarzyszenie. Można utworzyć klub w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niemniej jednak kluby w formie spółek funkcjonują raczej w futbolu profesjonalnym, a do tego w lidze zawodowej działającej w formie spółki prawa handlowego może grać jedynie klub sportowy mający formę prawną spółki z o.o. lub spółki akcyjnej.
Zgodnie z par.5 ust. 1 Uchwały, Klub piłkarski musi posiadać osobowość prawną. Jako członek Związku może on działać pod postacią stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego. Ponadto ust. 2 dopuszcza także działalność klubu w formie fundacji, z tym, że ogranicza ją tylko do najniższych szczebli rozgrywek. Zgodnie z tym przepisem, Klub występujący w rozgrywkach IV ligi i niższych klas rozgrywkowych może działać także pod postacią fundacji. Co do innych form, to ust. 3 przewiduje wyjątki i zgodnie z tym przepisem, Dopuszczenie do współzawodnictwa w sporcie piłki nożnej klubu piłkarskiego jako osoby prawnej działającej w innej, niż przewidziana w ust.1 i 2, formie prawnej wymaga decyzji Zarządu PZPN, podjętej po przedstawieniu stosownych opinii przez Komisję d.s. Licencji Klubowych PZPN i Komisję d.s. Prawnych PZPN.
Co do stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej to może być ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji klubów sportowych, prowadzonej przez starostę powiatu (prezydenta miasta – w mieście na prawach powiatu), ale to osobne zagadnienie i to zależy od tego czy klub deklaruje prowadzenie działalności gospodarczej czy też nie.
O tym jakie dokumenty trzeba złożyć w celu przyjęcia w poczet członków WZPN stanowi par. 6 Uchwały. Jednym z nich jest podpisana przez przedstawicieli zgłaszającego klubu, zgodnie z zasadami reprezentacji klubu - deklaracja przestrzegania statutów, regulaminów, wytycznych i decyzji FIFA, UEFA, PZPN i WZPN oraz innych podmiotów prowadzących rozgrywki, realizacji obowiązków członkowskich, określonych w art.19 Statutu PZPN, przestrzegania Przepisów Gry w piłkę nożną uchwalanych przez IFAB lub FIFA ( w przypadku piłki halowej ), a także poddania wszelkich sporów z podmiotami podlegającymi jurysdykcji FIFA, UEFA, PZPN, WZPN oraz innych podmiotów prowadzących rozgrywki, organom jurysdykcyjnym tych organizacji oraz/względnie Trybunałowi Arbitrażowemu ds. Sportu w Lozannie (CAS). Wzór takiej deklaracji stanowi załącznik do Uchwały.
Trzeba oczywiście zgłosić drużyny do rozgrywek, ale jeśli nie mamy drużyny seniorów to nic nie szkodzi. Nie przeszkadza to w uzyskaniu członkostwa w związku. Pora też na przypomnienie bardzo ważnej daty. Co roku, drużyny do rozgrywek zgłasza się do 30 czerwca roku poprzedzającego nowy sezon, czyli drużyny na sezon 2024/2025 musimy zgłosić do 30 czerwca 2024 r., z zatem mamy niewiele ponad 40 dni.
Wszelkie uchwały Zarządu WZPN w sprawach nabycia członkostwa przez klub powinny być podjęte na najbliższym posiedzeniu po wpływie wniosku. Mamy zatem tzw. „szybką ścieżkę”, bowiem zarządy wojewódzkich ZPN z reguły odbywają posiedzenia raz na kwartał, nieraz i częściej. Jeśli macie pytania związane z zakładaniem klubów piłkarskich, ale również klubów sportowych w innych dyscyplinach sportu, zadawajcie je, pisząc na adres: bok@milldyvax.com
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.