21.05.2018
W ostatnim artykule pisałem o zwolnieniu młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat przez Polski Związek Piłki Nożnej, czyli opłat ponoszonych przez kluby na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników. Dziś będzie mowa również o „małej piłce”, bowiem ostatnio usłyszałem o przypadku, w którym zawodnik, pełniący jednocześnie funkcję trenera został ukarany przez sędziego wykluczeniem z meczu (czerwoną kartką) i tu powstaje pytanie czy może w następnym meczu usiąść na ławce jako trener?
O usunięciu np. trenera z ławki rezerwowych pisałem już tutaj, a teraz przechodzę do odpowiedzi na zadane dziś pytanie.
Samoistna czerwona kartka, jaką ten zawodnik-trener otrzymał w meczu rozgrywek, w których jako grający trener, jest jednocześnie zawodnikiem i szkoleniowcem zespołu dotyczy jego zachowania jako zawodnika i zgodnie z postanowieniami art. 61 § 4 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej ten zawodnik (którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki) jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony. Nie może również – zgodnie z art. 61 §4 Regulaminu Dyscyplinarnego brać udziału również w innych rozgrywkach, jeśli dopuścił się przewinienia z art. 61 §2 Regulaminu, czyli takiego, które jest karane samoistna czerwoną kartką, a polega na:
1) naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
2) innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim.
Wówczas po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
Powyższe oznacza, że nie może uczestniczyć w tych rozgrywkach (lub w każdych rozgrywkach, w przypadku przewinienia z art. 61 §2 – przyp. M.Ż.) jako zawodnik i jako zawodnik nie może również przebywać w strefie boiska czy jako zawodnik rezerwowy zasiadać na ławce rezerwowych. Trener prowadzący zespół również z zasady zasiada na ławce, a w tym przypadku zawodnik-trener w związku z zawieszeniem w prawach zawodnika nie może zająć miejsca na ławce.
Skoro jako zawodnik został zawieszony, to podczas zawieszenia nie może być w meczu trenerem, bowiem nie może zostać z racji zawieszenia w prawach zawodnika wpisany do załącznika protokołu meczowego. W takim przypadku, klub zapewnić drużynie innego trenera, który poprowadzi zespół w zawodach, w których grający trener nie może uczestniczyć z powodu zawieszenia go w prawach zawodnika.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.