03.10.2019
W ubiegłym tygodniu na stadionach w Wejherowie i Łodzi doszło do ekscesów z udziałem kibiców podczas meczów 1/32 Finału Pucharu Polski: Gryf Wejherowo – Lechia Gdańsk i Widzew Łódź – Śląsk Wrocław. Komisja Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej (ponieważ to PZPN prowadzi rozgrywki szczebla centralnego Pucharu Polski – przyp. M.Ż.) nałożyła na Gryfa i Śląsk kary.
O ile kary za „zadymę” wywołaną przez zorganizowaną grupę kibiców z Wrocławia obejmują zakaz wyjazdów mecze Pucharu Polski i rozgrywek Ekstraklasy oraz zamknięcie stadionu w stolicy Dolnego Śląska na jeden mecz PP (o czym na stronie Łączy Nas Piłka), o tyle chciałbym na chwilę zatrzymać się przy karach dla Gryfa Wejherowo, ze względu na nową karę, która od 12 lipca obowiązuje w takich przypadkach w polskiej piłce nożnej. Mowa tu o karze wykluczenia z rozgrywek za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie (art. 64 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN)
Komunikat Komisji w tej sprawie brzmiał następująco:
Po rozpatrzeniu sprawy, dotyczącej braku porządku i bezpieczeństwa na stadionie podczas meczu Totolotek Pucharu Polski, rozegranego pomiędzy klubami Gryf Wejherowo a Lechia Gdańsk 24 września 2019 roku, Komisja Dyscyplinarna PZPN postanowiła:
a) ukarać klub Gryf Wejherowo karą zasadniczą wykluczenia z rozgrywek Totolotek Pucharu Polski w sezonie 2020/2021 na szczeblu związku piłki nożnej oraz szczeblu centralnym;
b) ukarać klub Gryf Wejherowo karą zasadniczą zakazu rozgrywania meczów z udziałem publiczności na całym obiekcie sportowym, w miejscowości będącej siedzibą klubu, w wymiarze jednego meczu w rozgrywkach II ligi;
c) ukarać klub Gryf Wejherowo karą zasadniczą zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze rozgrywane w rozgrywkach II ligi w sezonie 2019/2020 do 31 grudnia 2019 roku.
Kara wykluczenia z rozgrywek została wprowadzona Uchwałą nr VII/100 z dnia 12 lipca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN, a precyzyjniej przepisem ust. 42 Uchwały nr VII/100:
„W Art. 64 §1. wprowadza się nowy pkt 9) w następującym brzmieniu:
9) wykluczenie z rozgrywek,”
Po tej zmianie przepisy art. 64 brzmią następująco:
Art. 64
Odpowiedzialność klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie
1. Za brak należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach, wymierza się klubowi karę:
1) karę pieniężną,
2) weryfikację zawodów jako walkower,
3) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
4) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
5) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
6) rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie,
7) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,
8) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
9) wykluczenie z rozgrywek,
10) zawieszenie lub pozbawienie licencji.
2. Kary opisane w § 1, z wyjątkiem weryfikacji zawodów jako walkower, mogą być również nałożone na klub za niewykonywanie obowiązków, określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, nawet jeżeli przed, w czasie lub po zawodach nie doszło do naruszeń porządku lub bezpieczeństwa.
Kara wykluczenia z rozgrywek jest więc prawie najsurowszą karą w tym katalogu obok obowiązującej już wcześniej, ale rzadko stosowanej przez organy dyscyplinarne kary zawieszenia lub pozbawienia licencji. Jeżeli kara nałożona na Gryfa Wejherowo się uprawomocni, klub ten nie będzie mógł wystawić drużyny w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2020/2021.
Warto też na koniec wspomnieć, że w przypadku nałożenia kary na klub Śląsk Wrocław podstawą jej nałożenia był przez nie art. 64 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, a art. Art. 64 ¹, który odnosi się do wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców:
„Art. 64 ¹
Niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców
Za brak porządku lub bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski wymierza się klubowi drużyny przyjezdnej karę zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie.”
Oczywiście w tym i innych przypadkach „zadym” zorganizowanych grup kibiców na meczach wyjazdowych, organ dyscyplinarny może orzec także karę „zamknięcia stadionu” na mecze przed własną publicznością oraz mecze wyjazdowe w innych rozgrywkach. Jeśli chodzi o to pierwsze czyli zamknięcie stadionu na mecz/mecze w roli gospodarza to samo pojęcie „zamknięcia stadionu” jest pojęciem czysto potocznym i nieprecyzyjnym, bowiem w przepisach Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN funkcjonuje on jako:
- rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
- zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
- zakaz wstępu na stadion.
W tej ostatniej postaci użyty został w art. 66 określającym odpowiedzialność kibiców i mogącym być również postawą decyzji organu dyscyplinarnego w sprawie „zadymy” przed, podczas lub po meczu wyjazdowym drużyny swojego klubu:
„Art. 66
Odpowiedzialność kibiców
1. Za rażące naruszenie regulaminu obiektu sportowego lub regulaminu imprezy masowej przed, w trakcie lub bezpośrednio po meczu piłki nożnej, właściwy organ dyscyplinarny może orzec karę zakazu wstępu na stadion.
2. Za naruszenie bezpieczeństwa lub porządku w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski organ dyscyplinarny może orzec karę zakazu wstępu na stadion.”
O zmianach w Regulaminie Dyscyplinarnym będziemy jeszcze pisać. Warto też nadmienić, że o jednej z nich – nowelizacji art. 62 RD – pisałem już przy okazji inauguracji rozgrywek Ekstraklasy, a warto o tym przeczytać , bo to zmiany dotyczące usunięcia osób z ławki rezerwowych, wprowadzające napomnienia (żółte kartki) i wykluczenia (czerwone kartki) dla trenerów i innych osób na ławce.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.