13.01.2015
MMA w polskich portalach ogólno informacyjnych pojawia się najczęściej w kontekście organizowanych gal KSW. Ostatnio jednak ta tendencja się zmienia, a to za sprawą zaskakujących informacji zza oceanu - po pierwsze pozwie zbiorowym złożonym przez zawodników przeciwko organizacji UFC i po drugie za sprawą wpadki dopingowej największej gwiazdy organizacji.
Jak się bowiem okazało przed galą UFC 182 mistrz organizacji w wadze półciężkiej Jon Jones został poddany niezapowiedzianemu testowi dopingowemu. Na dwa tygodnie przed kolejną obroną mistrzowskiego pasa wynik testu został przedstawiony organizatorom (UFC) oraz komisji sportowej. Jak się okazało w organizmie mistrza wykryto metabolity kokainy. Dlaczego więc Jones został dopuszczony do walki?
Wykrytą substancją była benzoiloekognin – główny metabolit kokainy, która zgodnie z listą substancji i metod zabronionych klasyfikowana jest jako stymulant zabroniony podczas zawodów. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Światowej Agencji Antydopingowej „podczas zawodów” to „okres zaczynający się dwanaście godzin przed zawodami, w których zawodnik ma uczestniczyć, trwający do końca takich zawodów, a w odniesieniu do procesu pobierania próbek- proces pobierania próbek związany z takimi zawodami – chyba że przepisy Federacji Międzynarodowej lub organu zarządzającego wydarzeniem sportowym stanowią inaczej. Jednocześnie Jones został poddany kolejnemu testowi w trakcie gali, który zweryfikuje czy w/w substancja znajdowała się w jego organizmie również w trakcie walki. Do dnia dzisiejszego nie podano jednak ostatecznych wyników analizy, a sam zawodników już zapowiedział, że uda się na terapie odwykową.
Podsumowując, jeśli wykryta przed walką substancją nie zostanie również wykryta w teście przeprowadzonym w trakcie gali to wówczas mistrz uniknie jakiejkolwiek kary. No chyba, że włodarze UFC przeprowadzą odrębne postępowanie dyscyplinarne względem swojego mistrza i ukarzą go zgodnie z klauzulami zawartymi w kontrakcie. Jednakże jest to wątpliwe biorąc pod uwagę fakt, że Jones dla UFC jest „kurą znoszącą złote jajka” - jak przewidują specjaliści liczba sprzedanych transmisji gali UFC 182 z jego udziałem przekroczy 750 tyś., co stanowić będzie najlepszy wynik w porównaniu do gal z całego 2014 roku.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.