09.10.2017
Jestem miłośniczką sportu i pasjonatką prawa sportowego. Drugi sezon obserwuję rozwój Krajowej Ligi Zapaśniczej. Bardzo ciekawy produkt, stąd moje dalsze zainteresowanie jaka jest jego struktura organizacyjna. Nie ukrywam, że bardzo się zdziwiłam.
We wszystkich podmiotach zarządzających ligami zawodowymi w Polsce ( piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, żużel, tenis stołowy ) w ramach ich struktur organizacyjnych - współudziałowcami czy współakcjonariuszami zawsze są kluby sportowe biorące udział w rozgrywkach oraz polski związek sportowy. Tymczasem KLZ to prywatna spółka jednej osoby z kapitałem 5.000,00 zł? Gdzie jest związek i kluby - przecież to oni powinni decydować o obliczu rozwoju ich ligi zawodowej? Celowo pomijam aspekt finansowy bo nie znam umowy pomiędzy KLZ, a PZZ - zakładam jednak, że PZZ z tej umowy generuje bardzo wysoki dochód, który następnie przekazuje do klubów. Tylko takie rozwiązanie miałoby jakiś sens.
Dalej, PWPW KLZ to podmiot uzyskujący środki finansowe również od spółki skarbu państwa. Spośród wielu modnych w dzisiejszych czasach haseł typu: walka z nepotyzmem, dekomunizacja, mnie najbardziej rzuca się hasło: transparentność. Gdzie ona jest, skoro PWPW przekazuje środki, a w KLZ nawet nie ma ustanowionej rady nadzorczej? A co by się stało, gdyby właściciel KLZ podjął decyzję o sprzedaży części lub całości udziałów podmiotowi zewnętrznemu ?
W mojej ocenie jedyne słuszne rozwiązanie, to nabycie przez kluby i PZZ znacznej części udziałów w KLZ tak, by realnie stanowić o dalszym rozwoju ligi. Tym bardziej, że mając na uwadze wysokość kapitału zakładowego, nie stanowi to bariery finansowej.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.