27.09.2018
W październiku 2017 r. Rada FIFA podjęła historyczną decyzję w sprawie rozwoju kobiecej piłki nożnej, zatwierdzając poprawki do Regulaminu w sprawie statusu i transferu zawodników (RSTP), które wprowadzają wymóg przetwarzania w International Transfer Matching System (ITMS) wszystkich transferów międzynarodowych zawodniczek jedenastoosobowej piłki nożnej od 1 stycznia 2018 r.
ITMS to obowiązkowa platforma dla federacji członkowskich i zawodowych klubów piłkarskich, przeznaczona do wprowadzania i monitorowania międzynarodowych transferów zawodników. Korzystanie z ITMS jest obowiązkowe dla wszystkich międzynarodowych transferów zawodników płci męskiej w jedenastoosobowej piłce nożnej od października 2010 r. Jak deklaruje FIFA, celem ITMS jest zagwarantowanie tego, że władze piłkarskie będą miały możliwie jak najwięcej informacji na temat transferów międzynarodowych, co z kolei zwiększy transparentność poszczególnych transakcji oraz poprawi wiarygodność i jakość całego systemu transferowego.
W związku z upływem wystarczającej ilości czasu od wprowadzenia powyższej zmiany i zgromadzeniem dostatecznej ilości danych, FIFA sporządziła i opublikowała raport, stanowiący podsumowanie globalnej aktywności transferowej w piłce kobiecej w ITMS od 1 stycznia 2018 r. do 1 września 2018 r.
Liczba i łączna wartość transferów
Łącznie odnotowano 577 międzynarodowych transferów zawodniczek, zrealizowanych na całym świecie w ciągu tego 8-miesięcznego okresu. Transfery te objęły 539 piłkarek o 65 różnych narodowościach.
Suma wydatków na kwoty transferowe opiewa na kwotę 493.235 dolarów, z czego 3,3% transferów stanowiły transfery gotówkowe. Warto jednak zauważyć, że odsetek takich transferów jest stosunkowo niski również na rynku transferowym mężczyzn (15,7% w tym samym okresie). Niemniej jednak obecne różnice między tymi rynkami są bardzo wyraźne. W tym samym przedziale czasowym dokonano aż 15.049 międzynarodowych transferów graczy płci męskiej na całym świecie, a łączna wartość tych transferów wyniosła ponad 7 miliardów dolarów.
Należy jednak zwrócić uwagę na kontekst i przyczyny tych różnic. Rynek transferów męskich rozwija się od lat. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy po obowiązkowym wprowadzeniu ITMS w 2010 r. w transferach międzynarodowych uczestniczyły 2363 kluby i 158 federacji FIFA, co oznacza, że rynek męski był już w tamtym czasie dojrzały i skonsolidowany. Rynek transferowy kobiet wciąż znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju – od momentu gdy ITMS stał się obowiązkowy dla międzynarodowych transferów w piłce kobiecej, na rynku działało 198 klubów i 65 z 211 federacji członkowskich FIFA. Ponad połowa z tych klubów i federacji jest członkami UEFA.
Liczba federacji członkowskich FIFA i klubów uczestniczących w rynku transferowym kobiet od 1 stycznia do 1 września w 2018 r.
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że liczba klubów uczestniczących w transferach jest silnie uzależniona od łącznej liczby istniejących klubów. Raport FIFA Global Club Football 2018 potwierdza, że w ciągu ostatniego sezonu było ponad 50% więcej zespołów męskich niż zespołów kobiecych rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywkowych.
Co więcej, należy pamiętać że ITMS jest obowiązkowy jedynie w zakresie transferów profesjonalnych zawodników/zawodniczek, a wiele piłkarek, nawet w najwyższych klasach rozgrywkowych, posiada status amatora, przez co takie transfery nie są odnotowywane w systemie.
Z tych powodów wprowadzenie ITMS do piłki kobiecej jest jednocześnie wyraźnym sygnałem do profesjonalizacji kobiecej piłki nożnej i pokazuje, jak duży potencjał do rozwoju tkwi w damskim futbolu
Rodzaje transferów
Spośród 577 dokonanych transferów, 94,5% stanowią transfery wolnych zawodniczek, 3,3% to transfery gotówkowe, 1,6% to wypożyczenia, a 0,5% to powroty z wypożyczeń.
Transfery wolnych zawodników są zdecydowanie najbardziej powszechne również na rynku męskim, choć w mniejszym stosunku, gdyż w tym samym okresie stanowiły one 63,3% wszystkich transferów międzynarodowych. Jest to jeden z tych aspektów, w których ogólny rozwój kobiecej piłki nożnej prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie na rynku transferowym. Na przykład, w miarę wzrostu przychodów, transfery z klubu do klubu mogą stać się bardziej powszechne. Również zwiększenie liczby wypożyczeń naturalnie prowadziłoby do wzrostu liczby przedłużeń i powrotów z wypożyczeń, wyraźnie zmniejszając liczbę i procent transferów wolnych zawodniczek.
Rodzaje transferów w okresie 1 stycznia – 1 września 2018 r.
Najbardziej aktywne federacje i najpopularniejsze kierunki transferowe
Zawodniczki z innych krajów najczęściej przechodziły do klubów kolumbijskich (69 transferów), wyprzedzając Stany Zjednoczone (63) i Szwecję (52). Z kolei najwięcej piłkarek odeszło z klubów amerykańskich (69), australijskich (48) i wenezuelskich (35).
Niektóre z tych federacji w żadnym wypadku nie stanowią ścisłego topu jeśli chodzi o rynek transferowy mężczyzn, jednak w rozwoju futbolu kobiecego zdecydowanie przodują. Wiele mówi fakt, że 8 z 10 federacji, których kluby zatrudniały najwięcej zawodniczek, uczestniczyło w Kobiecych Mistrzostwach Świata FIFA™ w Kanadzie w 2014 roku i 7 z nich znajduje się w pierwszej piętnastce Rankingu FIFA (stan na 22 czerwca 2018).
Poza tym widoczne jest to, że jednym z głównych motorów napędowych aktywności transferowej jest fakt uczestniczenia w więcej niż jednych rozgrywkach ligowych w tym samym roku. Ta praktyka nie jest rzadkością w damskich futbolu i wynika z krótszych sezonów ligowych. Najpopularniejszym kierunkiem transferowym jest zmiana barw piłkarek z Australii do USA – w badanym okresie miało miejsce 38 takich transferów. 31 z nich nastąpiło pomiędzy końcem rozgrywek australijskiej W-League (12 lutego) i inauguracją US National Women's Soccer League (24 marca). W przypadku kierunków Wenezuela-Kolumbia i odwrotnie, sytuacja dotyczy głównie Wenezuelek w lidze kolumbijskiej z kontraktami obowiązującymi do początku lata. Gdy te rozgrywki dobiegały końca, piłkarki wracały do ojczyzny by występować w lidze wenezuelskiej.
10 federacji dokonujących największej liczby transferów
10 najpopularniejszych kierunków transferowych
Podsumowanie
Działalność transferowa w piłce nożnej kobiet jest - jak dotąd - stosunkowo ograniczona pod względem całkowitej liczby transferów, wydatków oraz zaangażowania klubów i federacji w skali globalnej. Jest to jednak normalna konsekwencja faktu, że rynek transferowy profesjonalnych zawodniczek wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.
Jako że futbol kobiecy wciąż rozwija się na całym świecie, w kolejnych latach FIFA spodziewa się wzrostu liczby profesjonalnych klubów i zawodniczek, co powinno znaleźć odbicie w systemie ITMS. Bezpośrednio lub pośrednio, generalna profesjonalizacja piłki nożnej kobiet prawdopodobnie wpłynie na aspekty takie jak: rodzaje transferów, procent transferów gotówkowych i rola konkretnych federacji w globalnych kierunkach transferowych. Czas pokaże, jak rozwinie się damski rynek transferowy – z pewnością niektóre aspekty będą zbieżne z rynkiem męskim, a niektóre elementy będą uwzględniać specyfikę kobiecej piłki nożnej.
Źródła wykresów: oficjalny raport FIFA „Transfery Kobiet w Systemie ITMS” https://www.fifatms.com/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/09/Women-transfers-in-ITMS_September-2018-1.pdf
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.