04.06.2018
Tematyka protestów składanych po meczach piłkarskich gościła już na łamach bloga milldyvax.com, między innymi przy okazji nowelizacji Uchwały PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, a także tutaj i tutaj. Ostatnio głośno było o proteście złożonym co prawda nie w Polsce, ale dotyczącym finału piłkarskiej Ligi Mistrzów w Kijowie.
Jeśli mają Państwo konto na Twitterze to tu można obejrzeć sporną sytuację, która leżała u źródła protestu złożonego przez Liverpool FC, przegranym finale z Realem Madryt 1:3, a który zapamiętamy między innymi z dwóch błędów bramkarza „The Reds” Lorisa Kariusa. Sytuacja, która była przedmiotem protestu dotyczyła zdarzenia z 49 minuty. Jak zauważa niemiecka stacja telewizyjna ZDF ogromny wpływ na błędy Kariusa miało mieć brutalne wejście Sergio Ramosa, który uderzył bramkarza łokciem w głowę. Po tej sytuacji Niemiec złapał się za głowę i padł na murawę. Sytuacja została jednak zupełnie pominięta przez sędziego. UEFA poinformowała w oświadczeniu, że nie wymierzy Ramosowi żadnej kary. Teoretycznie mogła wszcząć postępowanie w tej sprawie - w przypadku sytuacji, których nie widzieli sędziowie - ale uznano, że arbitrzy widzieli to zdarzenie. UEFA dodała, że nie złożono innych protestów.
A jak wygląda kwestia protestów w Polsce? W piłkarskiej Ekstraklasie, uregulowana jest w Regulaminie Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne:
„ Art. 16. Protesty
16.1. Protest odnośnie przebiegu meczu wnosi się do Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. w ciągu 48 godzin po zakończeniu meczu, pisemnie, za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika. Protest musi wpłynąć do Biura Ekstraklasy S.A. we wskazanym powyżej terminie. Jeżeli termin do złożenia protestu upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święta) dopuszcza się możliwość złożenia protestu do godziny 12.00 pierwszego dnia roboczego po dniu ustawowo wolnym od pracy.
16.2. Do protestu winno być dołączone pokwitowanie dokonania na konto Ekstraklasy S.A. wpłaty kaucji protestowej w wysokości 2.000 złotych. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi.
…”
Z kolei dla przykładu w I lidze, kwestię tę reguluje art. 24 Uchwały nr VI/88 z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Nice I ligi na sezon 2017/2018:
„Art. 24
1 . Protest odnośnie przebiegu zawodów wnosi się do Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN za pośrednictwem Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika. Protest musi być złożony w ciągu 48 godzin po zawodach.
2 . Do protestu musi być dołączony dowód wpłaty na rachunek PZPN kaucji protestowej w wysokości 1.000 złotych. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi.
3 . Od decyzji podjętej w I instancji przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, wnoszone za pośrednictwem Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji wraz z uzasadnieniem, po wcześniejszym wpłaceniu kaucji w wysokości określonej w Regulaminie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.”
W Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną znajduje się z kolei regulacja, która jest podstawą postanowień regulaminów rozgrywek na każdym szczeblu w Polsce:
„§ 9
Protesty w sprawie zawodów muszą być dostarczone organowi prowadzącemu rozgrywki w terminie 48 godzin od zakończenia meczu, przy czym kopie protestów powinny być przekazane stronie przeciwnej”.
Ostatnio, Uchwałą nr V/103 z dnia 23 maja 2018 roku w sprawie zmiany Uchwały nr II/38 z dnia 29 listopada 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia Regulaminu Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN zmienione zostały postanowienia § 19. Dotychczasowy § 19 otrzymał numerację § 19 ust.1 i dodano nowy ust. 2 w następującym brzmieniu:
„2. Odwołania od decyzji organów pierwszej instancji w sprawach dot. weryfikacji meczów oraz przy rozpatrywaniu protestów w sprawie zawodów mogą być wnoszone w terminie 3 dni od daty doręczenia pisemnego uzasadnienia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.”
A to oznacza, że skrócony został czas na wniesienie takiego odwołania z 7 do 3 dni, trzeba więc o tym pamiętać. Uchwała obowiązywać będzie od 1 lipca 2018 roku.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.