16.12.2016
W poprzednich wpisach zajmowałem się rzecznikami, działającymi przy Polskim Związku Piłki Nożnej: Rzecznikiem Dyscyplinarnym PZPN, Rzecznikiem Etyki PZPN oraz Rzecznikiem Ochrony Prawa Związkowego. Dziś natomiast poświęcę miejsce omówieniu kompetencji Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN.
Na podstawie przepisu §1 Uchwały nr II/44 z dnia 29 listopada 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, rzeczona Komisja jest organem doradczym Zarządu PZPN, powołanym do realizacji zadań w zakresie prowadzenia rozgrywek I i II ligi, Centralnej Ligi Juniorów Pucharu Polski, piłki nożnej kobiet szczebla centralnego oraz Futsalu szczebla centralnego sprawowania nadzoru nad rozgrywkami prowadzonymi przez Związki Piłki Nożnej. Ponadto Komisja jest powołana do ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników zgodnie z właściwością określoną przepisami związkowymi.
W skład Komisji wchodzi Przewodniczący, Wiceprzewodniczący, Sekretarz oraz od 7 do 9 członków, a Przewodniczącego Komisji powołuje i odwołuje Zarząd PZPN. Co najmniej trzech członków Komisji musi posiadać wykształcenie prawnicze. Pracami Komisji kieruje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności lub z powodu konfliktu interesów – Wiceprzewodniczący bądź każdorazowo wyznaczony członek Komisji.
Kompetencje Komisji na mocy przepisów §4 Uchwały nr II/44 podzielone są na cztery grupy.
1. Kompetencje w zakresie rozrywek l i II ligi, Pucharu Polski szczebla centralnego, Centralnej Ligi Juniorów, piłki nożnej kobiet szczebla centralnego oraz Futsalu szczebla centralnego, a do nich należą: uprawnienie zawodnika w przypadkach skierowanych przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN; weryfikacja zawodów na podstawie protokołów sędziowskich w przypadkach skierowanych przez Departament Rozrywek Krajowych PZPN; podejmowanie decyzji, w tym rozpatrywanie odwołań i protestów, w sprawach określonych przepisami związkowymi; opiniowanie opracowanych przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN regulaminów l i II ligi oraz regulaminu rozgrywek Pucharu Polski.
2. Kompetencje w zakresie nadzoru nad rozgrywkami prowadzonymi przez związki piłki nożnej: opracowanie i opiniowanie systemu rozgrywek; współpraca ze związkami piłki nożnej w zakresie organizacji rozgrywek oraz podejmowanie decyzji, w tym rozpatrywanie odwołań i protestów, w sprawach określonych przepisami związkowymi.
3. Kompetencje w zakresie spraw organizacyjno -regulaminowych: udział, wspólnie z innymi komórkami organizacyjnymi PZPN w opracowaniu systemów rozgrywek piłkarskich wszystkich szczebli, przepisów dotyczących organizacji rozgrywek, przepisów dotyczących statusu piłkarza oraz zmiany barw klubowych; opiniowanie projektów innych przepisów związkowych, także kontekście regulacji FIFA i UEFA oraz opiniowanie zagadnień związanych ze statusem zawodników występujących w polskich klubach piłkarskich.
4. Ustalanie ekwiwalentów za wyszkolenie zawodników.
Postępowanie przed Komisją oparte jest – świetle przepisów §5 Uchwały - na zasadach swobodnej oceny dowodów oraz szybkości rozpoznawania spraw. Może być wszczęte z urzędu albo na wniosek zainteresowanej strony, a co do zasady, prowadzone jest w formie pisemnej i może odbywać się również za pośrednictwem adresów e-mail podanych przez strony oraz adresu wskazanego przez Komisję. Posiedzenia Komisji zwołuje i prowadzi Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący lub upoważniony jednorazowo członek Komisji, a w przypadkach wskazanych przez Przewodniczącego, Przewodniczący Komisji może wezwać strony do stawienia się na posiedzeniu.
W toku postępowania każda ze stron ma prawo do czynnego udziału w postępowaniu, w tym składać wyjaśnienia, żądania i wnioski. Każda ze stron uprawniona jest do złożenia oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności sprawy. Rzecz jasna, strony postępowania obowiązane są współdziałać w celu wyjaśnienia sprawy, a na żądanie Komisji zobowiązane są przedstawiać dowody i udzielać pisemnych odpowiedzi lub stawić się na posiedzeniu.
W przypadku sprawy nie cierpiącej zwłoki, wymagającej podjęcia nagłej decyzji, organem właściwym do jej rozpatrzenia jest Prezydium Komisji w skład którego wchodzą: Przewodniczący, Wiceprzewodniczący oraz wyznaczony przez Przewodniczącego członek. W przypadku braku jednomyślności przy podejmowaniu decyzji przez Prezydium, Przewodniczący kieruje je do rozpatrzenia na posiedzenie Komisji.
W ramach Komisji działają Zespoły: Zespół ds. Statusu Piłkarzy i Zespół ds. Ustalania Ekwiwalentu.
Zespół ds. Statusu Piłkarzy jest - na podstawie §7 Uchwały - komórką organizacyjną Komisji powołaną do opiniowania zagadnień związanych z funkcjonowaniem piłkarstwa profesjonalnego. Jego pracami kieruje Przewodniczący powołany przez Zarząd PZPN na wniosek Prezesa PZPN. W skład Zespołu wchodzi od 3 do 5 członków powoływanych i odwoływanych przez Zarząd PZPN na wniosek Przewodniczącego Komisji. Przewodniczący Zespołu może zarządzić odbycie posiedzenia Zespołu i głosowanie nad stanowiskiem z wykorzystaniem środków porozumienia się na odległość (pocztą elektroniczną). Stanowisko Zespołu jest ważne tylko i wyłącznie gdy wypowiedziała się co najmniej połowa członków z prawem głosu. Stanowiska, o których wspomniałem powyżej wymagają zwykłej większości głosów członków z prawem głosu. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego Zespołu. Głosy nieważne, nie oddane lub wstrzymujące się nie są uwzględniane przy obliczaniu większości. Kierujący pracami Przewodniczący Zespołu może zwołać posiedzenia w zależności od potrzeb w składzie niezbędnym do wypracowania stanowiska. Do prac Zespołu oprócz jego członków mogą być zapraszane inne osoby w charakterze konsultantów lub ekspertów. Przewodniczący Komisji lub wskazany przez niego członek ma prawo uczestnictwa w pracach Zespołu z prawem głosu. Wszystkie stanowiska Zespołu są przekazywane do wiadomości, a w razie konieczności do akceptacji Komisji.
Natomiast, Zespół ds. Ustalania Ekwiwalentu – działający na mocy przepisów §8 Uchwały - jest komórką organizacyjną Komisji powołaną do ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika w sytuacjach określonych przepisami związkowymi. Jego pracami kieruje Przewodniczący powołany przez Zarząd PZPN na wniosek Prezesa PZPN. W skład Zespołu wchodzi od 3 do 5 członków powoływanych i odwoływanych przez Zarząd PZPN na wniosek Przewodniczącego Komisji. Postępowanie przed Zespołem ds. Ustalania Ekwiwalentu oparte jest na zasadach swobodnej oceny dowodów oraz szybkości rozpoznawania spraw. Postępowanie przed Zespołem może być wszczęte na wniosek zainteresowanej strony. Co do zasady, postępowanie prowadzone jest w formie pisemnej i może odbywać się również za pośrednictwem adresów e-mail podanych przez strony oraz adresu wskazanego przez Komisję. Posiedzenia Zespołu zwołuje i prowadzi Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności upoważniony jednorazowo członek Zespołu. Przewodniczący Zespołu może zarządzić odbycie posiedzenia Zespołu i głosowanie nad orzeczeniem z wykorzystaniem środków porozumienia się na odległość (pocztą elektroniczną), albo dopuścić do udziału w głosowaniu, w tym trybie członków Komisji, którzy są nieobecni na jej posiedzeniu. W przypadkach wskazanych przez Przewodniczącego, Przewodniczący Zespołu może wezwać strony do stawienia się na posiedzeniu. W toku postępowania każda ze stron ma prawo do czynnego udziału w postępowaniu, w tym składać wyjaśnienia, żądania i wnioski. Każda ze stron uprawniona jest do złożenia oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności sprawy. Strony postępowania obowiązane są współdziałać w celu wyjaśnienia sprawy. Na żądanie Zespołu strony obowiązane są przedstawiać dowody i udzielać pisemnych odpowiedzi lub stawić się na posiedzeniu. Decyzja Zespołu jest ważna tylko i wyłącznie, gdy w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa członków z prawem głosu. Decyzje te wymagają. zwykłej większości głosów członków z prawem głosu. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego posiedzenia. Głosy nieważne, nie oddane lub wstrzymujące się nie są uwzględniane przy obliczaniu większości. Kierujący pracami Przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia w zależności od potrzeb w składzie niezbędnym do podjęcia decyzji. Przewodniczący Komisji lub wskazany przez niego członek ma prawo uczestnictwa w pracach Zespołu z prawem głosu. Wszystkie decyzje Zespołu są przekazywane do wiadomości, a w razie konieczności do akceptacji Komisji.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.