03.02.2021
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (skrót od fr. Fédération Internationale de Football Association, FIFA) jest światową organizacją piłki nożnej zrzeszającą obecnie 211 narodowych związków piłkarskich. FIFA jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych: AFC – Azja, CAF -Afryka, CONMEBOL – Ameryka Południowa, CONCACAF – Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby, OFC – Oceania, UEFA – Europa. Wśród zrzeszonych 211 związków, kilkanaście z nich miało już doświadczenie z interwencją komitetu normalizacyjnego, w tym m.in. tak uznane światowe związki piłkarskie, jak: Argentyna (w 2016 r.), czy Urugwaj (2018). Ponadto komitet normalizacyjny był oddelegowany do pracy w związkach narodowych takich państw, jak: Grecja (2016), Gwinea (2016), Ghana (2018), Egipt (2019), czy Irak (2020), itd.
Podstawę prawną do powołania komitetu normalizacyjnego (Normalization committee) znajdziemy w dokumencie zatytułowanym Statut FIFA (The FIFA Statutes), który co roku jest nowelizowany. Artykuł 8 Statutu, noszący nazwę Postępowanie organów, urzędników oraz innych osób (Conduct of bodies, officials and others) stanowi, że:
„Wszystkie organy i funkcjonariusze muszą przestrzegać Statutu, przepisów, decyzji i Kodeksu Etyki FIFA w swoich działaniach.
Organy wykonawcze stowarzyszeń członkowskich mogą w wyjątkowych okolicznościach zostać odwołane ze stanowiska przez Radę w porozumieniu z odpowiednią konfederacją i zastąpione przez komitet normalizacyjny na określony czas.
Każda osoba i organizacja zaangażowana w grę w piłkę nożną jest zobowiązana do przestrzegania Statutu i regulaminu FIFA oraz zasad fair play”
Określenie „wyjątkowe okoliczności”, przywołane w art. 8 par. 2 Statutu nie zostało w dalszej części dokumentu doprecyzowane, co naturalnie daje możliwość szerokiej interpretacji. Odnosząc się jednak do dotychczasowej praktyki FIFA, zwykle ich interwencja wiąże się z niemożnością związku członkowskiego do „niezależnego zarządzania swoimi sprawami i zapewnienia, że na ich sprawy nie mają wpływu żadne osoby trzecie” - zgodnie z treścią art. 14 par. 1 pkt oraz art. 19 par. 1 Statutu FIFA. Warto podkreślić, iż zgodnie ze statutem stowarzyszenia członkowskie są zobowiązane do przestrzegania zasad dobrego zarządzania, tj. neutralności politycznej i religijnej, a także zakazu dyskryminacji oraz niezawisłości sądów, co zostało wyrażone w art. 15 pkt Statutu.
Powołanie komitetu normalizacyjnego, FIFA traktuje jako ostateczność, gdy uzna, że wewnętrzne zarządzanie w związku narodowym uległo znaczącemu pogorszeniu. Powołanie komitetu normalizacyjnego następuje zazwyczaj po zawieszeniu stowarzyszenia członkowskiego przez Radę FIFA (FIFA Council), jeżeli związek ten nie jest w stanie potwierdzić, iż jest w stanie przestrzegać obowiązujących zasad wyrażonych w Statucie. Podczas okresu zawieszenia związek traci wszystkie prawa członkowskie, przysługujące mu w ramach art. 13 statutu (m.in. brak możliwości uczestnictwa w Kongresie FIFA, czy zgłaszania ze swojego kraju kandydata na Prezydenta FIFA oraz do Rady FIFA), a zespoły krajowe nie są uprawnione do udziału w międzynarodowych rozgrywkach do czasu zniesienia zawieszenia. Pozostałe stowarzyszenia członkowskie nie mogą kontaktować się w sprawach sportowych z zawieszonym związkiem.
W skład komitetu normalizacyjnego wchodzi kilkuosobowa grupa członków zaaprobowanych przez FIFA oraz odpowiednią regionalnie federację. Nie ma z góry określonej liczby członków, a dla przykładu komitety normalizacyjne składały się na przykład z trzech osób w Urugwaju, czy czterech w Ghanie. Członkowie komitetu normalizacyjnego nie muszą posiadać żadnych szczególnych kwalifikacji, jednak przyjęła się zasada, że osoby te pochodzą z kraju, z którego jest dany związek narodowy. Komitety normalizacyjne zazwyczaj składają się z osób z różnych środowisk, lecz z pewną wiedzą lub doświadczeniem w dziedzinie piłki nożnej oraz spraw finansowych oraz prawnych. Na przykład trzej członkowie komitetu normalizacyjnego Urugwajskiego Związku Piłki Nożnej to członek Komitetu Zarządzania FIFA, były dyrektor jednego z najlepszych klubów urugwajskich oraz ekonomista (były sekretarz ds. ekonomicznych i finansowych Urugwajskiego Związku Piłki Nożnej). Po wyłonieniu członków komitetu normalizacyjnego są oni następnie zatwierdzani przez Biuro Rady FIFA (FIFA Council Bureau, które zajmuje się wszystkimi sprawami wymagającymi natychmiastowej uwagi). FIFA zastrzega sobie prawo do dodawania lub usuwania członków komitetu normalizacyjnego według własnego uznania. Wszyscy członkowie komitetu normalizacyjnego są zobowiązani do zdania testu kwalifikacyjnego, dotyczącego zarządzania zgodnie ze Statutem i przepisami FIFA.
Komitet normalizacyjny przejmuje bieżące zarządzanie stowarzyszeniem członkowskim i w tym czasie opracowuje nowy statutu oraz zasady dla związku, które są zgodne z postanowieniami FIFA oraz prawem krajowym. Ponadto Komisja organizuje i przeprowadza wybory do nowych władz związku piłkarskiego. Członkowie komitetu normalizacyjnego nie mogą kandydować na wakujące stanowiska w wyborach. Dotychczasowe władze stowarzyszenia członkowskiego są zobowiązani do zwolnienia stanowisk w czasie trwania prac komitetu normalizacyjnego. Potencjalni kandydaci do komitetu wykonawczego są zobowiązani do poddania się kontroli uczciwości zgodnie z Kodeksem Etycznym FIFA (FIFA Code of Ethics). Komitet normalizacyjny działa przez określony czas (zwykle okres 6 miesięcy) i zostanie rozwiązany po wykonaniu wszystkich przewidzianych zadań. FIFA zastrzega sobie jednak prawo do przedłużenia okresu do czasu unormowania się sytuacji wewnątrz związku sportowego.
FIFA zapewnia globalne zasady, które muszą być powszechnie stosowane. Niektóre z tych przepisów nie zostały precyzyjnie sformułowane, co stwarza trudności interpretacyjne przy stosowaniu określonych zasad w różnych krajach na całym świecie, z których każdy ma inne koncepcje standardów rządzenia. Przepisy wprowadzone przez FIFA są wiążące i muszą być zawsze przestrzegane przez każde stowarzyszenie członkowskie. Chociaż organizacja FIFA od kilku lat nie ma najlepszej renomy, to jednak jej komitety normalizacyjne były skuteczne w wielu przypadkach i nadal działają jako metoda przywracania ładu w mającym kłopoty związku sportowym, znajdującym się pod egidą FIFA.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.