08.05.2020
Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, czyli mniej więcej od połowy marca piłkarska Polska emocjonuje się tematem co dalej z rozgrywkami piłkarskimi. Z czasem przebiegu epidemii, najpierw z wprowadzaniem kolejnych nakazów, zakazów i ograniczeń, następnie wraz z „luzowaniem” obostrzeń i wchodzenia w życie kolejnych etapów „odmrażania” gospodarki, życia społecznego oraz sportu nastroje były różne i optymistyczne i pesymistyczne, a towarzyszyła temu niepewność.
Niepewna sytuacja gospodarcza i pytania co dalej z gospodarką, a przynajmniej niektórymi branżami, które dalej nie „ruszyły”, pogarszająca się sytuacja podmiotów gospodarczych, które są również sponsorami sportu, niepewność finansowa władz samorządowych, które też wspierają sport, również piłkę nożną rodziła wiele pytań ze strony klubów, piłkarzy, trenerów, zarówno tych zawodowo uprawiających futbol, jak i amatorów, bo mamy przecież futbol profesjonalny i amatorski i jak widać gdzieś przez 3 ligę piłkarską przebiega ta granica, choć nie ukrywajmy, że są w 4 lidze i jeszcze niżej kluby, które płacą zawodnikom za grę, ale czy tak powinno być i czy jest to zdrowe to temat na inną dyskusję.
Piłkarska Ekstraklasa, podobnie jak żużlowa Ekstraliga są już na kolejnych etapach „odmrażania”, co wynika z ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w którego przepisach co prawda jest jeszcze całkowity zakaz prowadzenia działalności sportowej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjnej w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), z wyłączeniem działalności prowadzonej na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna – bez udziału publiczności, a także, na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym – bez udziału publiczności.
W trzecim etapie odmrażania sportu, ale też całego życia społecznego i gospodarczego poza zakładami fryzjerskimi, kosmetycznymi oraz w ograniczonym zakresie w przedmiocie serwowania posiłków na miejscu lokalami gastronomicznymi mają również zostać wprowadzone możliwości organizacji Imprez sportowych na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.
Zatem otworzą się możliwości organizacji meczów piłkarskich w szerszym zakresie klas rozgrywkowych czyli w 1 i 2 lidze oraz w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, gdzie jeszcze przed rozpoczęciem restartu – jak to się teraz nazywa – Ekstraklasy rozegrane zostaną dwa zaległe mecze ćwierćfinału Pucharu Polski: Miedź Legnica – Legia Warszawa i Stal Mielec – Lech Poznań. Zresztą plan wznowienia został opublikowany na stronie PZPN i wygląda tak:
„Plan wznowienia rozgrywek Totolotek Pucharu Polski, Fortuna 1 ligi i 2 ligi przygotowany przez Zespół Medyczny PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 zgodnie z poniżej zaprezentowanym harmonogramem.
05.05 – Stal Mielec i Miedź Legnica
07.05 – pozostałe kluby I ligi
08.05 – wszystkie kluby II ligi”
Wczoraj pojawił się komunikat:
„Zespół Medyczny PZPN przeprowadził analizę wyników badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 przeprowadzonych 5 maja w klubach Stal Mielec i Miedź Legnica. W jej wyniku z dnia 7 maja oba kluby uzyskały zgodę na rozpoczęcie treningów w grupach do 14 osób.”
Wczoraj także odbyło się zebranie Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej na temat przyszłości rozgrywek 3 ligi i niższych klas rozgrywkowych. 3 liga od sezonu 2020/2021, czyli tego, który ma się rozpocząć w lipcu i sierpniu będzie rozgrywkami szczebla centralnego podobnie jak Ekstraklasa, 1 liga i 2 liga, ale w tym sezonie jeszcze nie jest. Cztery grupy prowadzone są przez poszczególne wojewódzki związki piłki nożnej. Każdą z czterech grup, prowadzi jeden z czterech wojewódzkich związków terytorialnie przypisanych do danej grupy. W tym sezonie są to: Warmińsko-Mazurski ZPN (grupa I), Pomorski ZPN (grupa II), Śląski ZPN (grupa III) i Lubelski ZPN (grupa IV), więc również decyzja leży w gestii Prezesów Wojewódzkich ZPN, którzy umówili się, że będzie to wspólna decyzja wszystkich związków.
Po zebraniu opublikowany został komunikat dostępny tutaj.
Jak informuje PZPN, przeanalizowano możliwości wznowienia i dokończenia zawieszonych rozgrywek seniorskich IV ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez Wojewódzki Związki Piłki Nożnej, które zostały zawieszone z uwagi na wprowadzony na terytorium Polski stan epidemii.
Poinformowano iż włodarze wojewódzkich zpn-ów, mając na względzie zachowanie zasad sportowej rywalizacji i współzawodnictwa sportowego pozostawali, od momentu zawieszenia rozgrywek, w oczekiwaniu na możliwość wznowienia i zakończenia rywalizacji sportowej w sezonie 2019/2020. – to punkt I, ponadto:
II. Oczekiwana przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej możliwość kontynuowania rywalizacji sportowej w piłce nożnej w prowadzonych przez te podmioty rozgrywkach piłkarskich musiała jednak pozostawać w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawa państwowego w tym zakresie. Z tego powodu w trakcie obrad przenalizowano formalnoprawną możliwość prowadzenia rywalizacji sportowej na szczeblach WZPN-ów. Stwierdzono, iż organy prowadzące rozgrywki są zobowiązane do bezwzględnego stosowania i respektowania postanowień polskiego prawa, w tym w szczególności Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ww. akt prawny wprowadza obowiązujące do odwołania: zakaz zgromadzeń oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, a także czasowe ograniczenie prowadzenia działalności związanej z poprawą kondycji fizycznej oraz związanej ze sportem, rozgrywkowej i rekreacyjnej. Wprowadzone od 4 maja br. zniesienie niektórych ograniczeń dotyczące m.in.: a. stworzenia możliwości uprawiania sportu piłki nożne jna stadionach sportowych i boiskach z zachowaniem zasady, że na tych obiektach może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi, czy b. stworzenia możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna bez udziału publiczności przez osoby korzystające ze stadionów i boisk; nie umożliwia jednak organizacji, przygotowania, ani też przeprowadzenia meczu piłkarskiego w innych, niż najwyższa, klasach rozgrywkowych w sporcie piłka nożna w Polsce.
III. Stosownie do rządowych planów tzw. „odmrażania życia społecznego” zniesienie ww. ograniczeń, umożliwiające organizację meczu piłkarskiego w niższych klasach rozgrywkowych ma nastąpić dopiero w IV(ostatnim)etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, w nie określonym na chwilę obecną terminie. Powyższe czyni niemożliwym zarówno kontynuowanie obecnie rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Wojewódzkie ZPN, jak również zaplanowanie terminu wznowienia tej rywalizacji w niedalekiej przyszłości, dopuszczającego nawet możliwość jej zakończenia do początku lipca bieżącego roku.
IV. Mając na uwadze przytoczone powyżej okoliczności faktyczne i prawne –Prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej wypracowali wspólne stanowisko o zakończeniu rozgrywek IV ligi i klas niższych oraz rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez Związki pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, jednocześnie ustalając, iż jako kolejność drużyn w końcowych tabelach rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy. Po sezonie 2019/20 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych.
V. Zarządy Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, realizując postanowienie pkt IV powyżej, podejmą stosowne uchwały w tym zakresie. Kwestia rozgrywek III ligi mężczyzn, rozgrywek kobiecych oraz pozostałych rozgrywek prowadzonych przez PZPN, będzie przedmiotem obrad posiedzenia Zarządu PZPN, które zaplanowane jest na 12 maja 2020 roku.
Reasumując, warto lepiej przygotować się do nowego sezonu w niższych ligach niż na siłę dogrywać np. w lipcu czy sierpniu ten sezon, mając pełną świadomość unikania terminów środowych, bo w tych ligach nie grają zawodowi tylko ludzie, którzy na co dzień chodzą do pracy, a w dobie epidemii, stanu bezpośrednio po epidemii, kryzysu gospodarczego czy podnoszenia się gospodarki warto pilnować swojej pracy i trudno byłoby też na miejscu takiego zawodnika amatora prosić pracodawcę o urlop czy „zwolnienie” przed czasem z pracy, z racji meczu.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.