18.04.2017
W poprzednim artykule pisałem o karach za czerwone kartki w piłce nożnej. Dziś o konsekwencjach otrzymania żółtej kartki czyli otrzymania napomnienia, zwanego też ostrzeżeniem. Otrzymanie napomnienia może w przypadkach określonych w przepisach, powodować automatyczną karę dyskwalifikacji. Przypadki te zostały określone w przepisach art. 58 Regulaminu Dyscyplinarnego.
I tak, zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany:
1) przy czwartym ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
2) przy ósmym ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
3) przy dwunastym ostrzeżeniu– karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
4) przy każdym kolejnym co czwartym ostrzeżeniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
Otrzymanie ostrzeżenia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich może też w świetle przepisów ar. 59 Regulaminu skutkować automatyczną karą pieniężną. Dopuszczalność i przesłanki automatycznego ukarania zawodnika karą pieniężną w związku z otrzymaniem ostrzeżenia (żółta kartka) oraz wysokość kar pieniężnych jest określona w regulaminach rozgrywek uchwalanych przez Polski Związek Piłki Nożnej i wojewódzkie związki piłki nożnej. Przepis ten daje delegację do skonkretyzowania przesłanek w odrębnych aktach prawnych.
Regulamin Dyscyplinarny zawiera też regulacje dotyczące napomnień (żółtych kartek) w zawodach pucharowych. I tak zgodnie z przepisem art. 60 §1 Zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany:
1) przy drugim ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
2) przy czwartym ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
3) przy każdym kolejnym co drugim ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacją w wymiarze 2 meczów.
Kary te są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych i nie przechodzą na rozgrywki ligowe.
Kończąc tematykę żółtych i czerwonych kartek, warto jeszcze wspomnieć o niesportowych zachowaniach regulowanych przepisami szczególnymi Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
Zostały one skatalogowane w rozdziale „niesportowe zachowanie”.
Do takich należą uregulowane w art. 69 używanie słów wulgarnych lub powszechnie uznanych za obraźliwe; podważanie decyzji sędziowskich (art. 70); samowolne opuszczenie boiska przez drużynę lub odmowa dalszego rozgrywania meczu (art. 71); opóźnienie rozpoczęcia meczu lub wznowienia gry, przerwa w meczu (art. 71 ¹); groźba lub przemoc (art. 72); nieprzybycie osoby zobowiązanej na konferencję prasową (art. 73); niesportowy tryb życia (art. 74); podżeganie do nienawiści (art. 75); prowokowanie kibiców (art. 76); wypowiedzi poniżające (art. 77). Szerzej o tych przewinieniach, w następnym odcinku.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.