27.04.2015
W ostatnich dniach Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął regulamin rozgrywek Ekstraklasy na nadchodzący sezon 2015/16 a co ważne - również i na kolejne sezony. Oznacza to, że rozgrywki piłkarskie w naszym kraju w dalszym ciągu będą się odbywać w formie sezonu zasadniczego a następnie rundy finałowej.
Wszystko zaczęło się od słynnej reformy 2013/14. To właśnie ten sezon był pierwszym, w którym piłkarskiej Ekstraklasie nadano kształt rozgrywek trwający po dziś dzień. Jak zwykle przy okazji takich zmian, pomysł ten miał tyle samo zwolenników co przeciwników.
Inicjatorzy zmian argumentowali je podniesieniem poziomu ligi. Wydawało się, że zwiększyć może się również potencjał samych rozrywek, głównie w sensie marketingowym. Więcej spotkań oznacza więcej przychodów zarówno z biletów jak i praw telewizyjnych. Jak stwierdził Prezes Ekstraklasy S.A., aktualny system zdał egzamin, a w kwestii przedłużenia jego funkcjonowania wśród głosów zarządu nie było ani jednego głosu przeciwnego.
Przypomnijmy, że zgodnie z Regulaminem o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2014/2015, a dokładniej art. 9 niniejszego dokumentu, po rozegraniu rundy zasadniczej kluby zostają podzielone na grupy A (miejsca od 1-8 w rundzie zasadniczej) oraz B (miejsca 9-16). Klubom przed przystąpieniem do rundy finałowej zostanie przydzielona połowa zdobytych punktów przy uwzględnieniu zaokrąglenia w górę o 0,5 punktu w przypadku ich nieparzystej liczby.
Ciekawym aspektem jest ten, zgodnie z którym, o tym jaką pozycję po rundzie zasadniczej zajmie dana drużyna - a co za tym idzie może to być decydujące o obsadzeniu jej w jednej z grup - decydują odpowiednie przepisy Regulaminu. W przypadku bowiem gdy np. dwie drużyny uzyskały w rundzie zasadniczej taki sam dorobek punktowy o zajętym miejscu decyduje wg. kolejności: liczba zdobytych punktów między tymi klubami / przy dalszej równości korzystniejsza różnica w bilansie bramkowym w meczach między tymi klubami / przy dalszej równości reguła podwójnej wartości bramek strzelonych na wyjeździe w meczach między tymi klubami/ przy dalszej równości korzystniejszy bilans bramek w rundzie zasadniczej / przy dalszej równości większa liczba bramek zdobytych w rundzie zasadniczej / przy dalszej równości wyższe miejsce w rankingu Fair Play po rundzie zasadniczej / przy dalszej równości losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Ekstraklasy S.A.
Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi terminarza, przyszły sezon Ekstraklasy wystartuje 17 lipca 2015 r. Koniec zaplanowany jest w dwóch alternatywnych wersjach: 15 maja 2016 r., jeśli inne ligi europejskie zdecydują o przyspieszeniu zakończenia rozgrywek ze względu na finał Ligi Europy lub 22 maja 2016 r. jeżeli pierwsza z możliwości nie będzie konieczna. Dziś już wiemy, że dla przykładu Bundesliga zakończy swe rozgrywki w połowie maja.
Co do zasadności przeprowadzenia samej reformy - jaka jest nasza rodzima liga, każdy widzi. Dla jednych jej poziom jest zatrważająco niski, dla innych z roku na rok wzrasta. Podobne rozwiązania nie są stosowane w ligach z tzw. „topu” jednak cieszą się one popularnością (choć w mniejszym lub większym stopniu poddane modyfikacją) w przypadku „europejskich średniaków” jak np. belgijska Eerste klasse, szkocka Scottish Premier League lub szwajcarska Swiss Super League.
Wydaje się, że zmiany wprowadzone w 2013 roku przyniosły efekt w postaci uatrakcyjnienia rywalizacji. Obecny sezon pokazuje to dobitnie. Na kolejkę przed końcem sezonu zasadniczego nic nie jest przesądzone. To, który zespół zostanie mistrzem rozstrzygnie się dopiero po podziale punktówa, sytuacja na dole tabeli może przyprawić o zawrót głowy najzagorzalszych sympatyków Ekstraklasy.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.