26.06.2024
Piłkarska reprezentacja Polski zremisowała w Dortmundzie z Francją 1:1 na pożegnanie piłkarskich Mistrzostw Europy w Niemczech. To, że nie awansujemy było już wiadomo po piątkowej porażce z Austrią i remisie Francji z Holandią. Emocje do końca towarzyszyły wczorajszym meczom w grupie C (Polacy grali w grupie D). Do końca nie było wiadomo, kto zajmie drugie, a kto trzecie miejsce w grupie C. Dzisiaj ostatnie mecze grup E i F, ale my wróćmy do grupy C. W niej Anglia zremisowała ze Słowenią 0:0, a Dania zremisowała z Serbią także 0:0. Anglicy wygrali grupę z 5-cioma punktami, Serbowie z 2-oma punktami zajęli czwarte miejsce i podobnie jak Biało-czerwoni wracają do kraju, a Duńczycy i Słoweńcy… No właśnie.
Obie drużyny zremisowały w sumie po trzy mecze i miały taką samą różnicę bramek 2:2. Mecz bezpośredni zakończył się wynikiem 0:0, więc i tu nikt nie był lepszy. Co zatem wzięto pod uwagę?
Zanim o rozstrzygnięciu tego dylematu, które wywołało kontrowersje, to najpierw przypomnijmy co decyduje:
Ustalenie kolejności w grupie reguluje art. 20 Regulations - Article 20 Equality of points – final tournament group stage. Zgodnie z par. 20.01 - Jeżeli dwie lub więcej drużyn w tej samej grupie ma taką samą liczbę punktów po zakończeniu fazy grupowej turnieju finałowego, w celu ustalenia ich rankingów stosowane są następujące kryteria, w podanej kolejności:
a) większa liczba punktów zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;
b) większa różnica bramek wynikająca z meczów rozegranych pomiędzy danymi drużynami;
c) większa liczba bramek zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;
Zatem najpierw o kolejności w grupie przy równej liczbie punktów decyduje bilans meczu bezpośredniego między dwiema drużynami lub bilans meczów bezpośrednich, jeśli zainteresowanych jest więcej drużyn niż dwie.
Zgodnie z par. 20.01 d), jeżeli po zastosowaniu kryteriów od a) do c) drużyny nadal zajmują równą pozycję w tabeli, kryteria a) do c) stosuje się ponownie wyłącznie do meczów pomiędzy pozostałymi drużynami w celu ustalenia ich ostatecznych miejsc w tabeli.
Jeżeli ta procedura nie doprowadzi do podjęcia decyzji, wówczas stosuje się kryteria e) do h), a są to:
e) większa różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
f) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
g) niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie żółtych i czerwonych kartek otrzymanych przez zawodników i osoby towarzyszące we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);
h) pozycja w Rankingu Europejskim (patrz artykuł 23) lub jeśli w porównaniu biorą udział Niemcy, zespół gospodarzy - losowanie.
Więcej o tym można poczytać tutaj.
I wreszcie czas na odpowiedź. Kiedy prześledzimy wieczorne informacje z wczoraj, a bardziej dokładnie – nocne, to źródła agencyjne i dziennikarskie prześcigały się czy ranking fair-play czy ranking kwalifikacji. Z pozoru klasyfikacja fair-play obejmująca żółte i czerwone kartki była na remis, więc szukano odpowiedzi w rankingu europejskim i eliminacjach i tam okazało się, że obie drużyny były w jednej grupie i to Dania była 2-ga, a Słowenia – 3-cia. Jednak ostatecznie okazało się to klasyfikacja fair-play, zdecydowała, mimo, że – powtórzę – z pozoru była równa. Okazało się jednak, że o jedno napomnienie więcej mieli Słoweńcy, ale UEFA nie zamieściła na stronie internetowej, że jeden z członków sztabu Słowenii otrzymał żółtą kartkę.
Ciekawy wpis ukazał się na platformie X: "Rzecznik reprezentacji Danii ogłosił, że kadra oczekuje wyjaśnień od UEFA dotyczących metody ich kwalifikacji do fazy pucharowej. Na pewno zakończyli grupę na drugim miejscu, ale nie wiadomo, czy chodziło o liczbę kartek, czy miejsce w rankingu" — napisał dziennikarz Ryan Taylor.
Dzisiaj ostatnie mecze w grupach E i F. W grupie E wszystkie zespoły mają po 3 punkty oraz po 1 zwycięstwie i 1 porażce. O 18.00 Ukraina zagra z Belgią, a Słowacja z Rumunią. Natomiast, o 21.00 w grupie F zmierzą się: Gruzja z Portugalią i Czechy z Turcją. Przed 23.00 będzie zatem znana tabela każdej grupy i będzie wiadomo, kto oprócz zwycięzców i drugich zespołów ze wszystkich grup czyli grup A, B, C, D, E i F awansuje do 1/8 finału. 4 brakujące miejsca uzupełnią cztery najlepsze drużyny z grona zespołów, które w tabelach swoich grup zajęły trzecie miejsca.
Które trzecie drużyny na kogo trafią, będzie wiadomo, po ostatnich meczach. Wówczas będzie znali grupy, z których wychodzi ta czwórka i wg poniższej tabeli zostaną uformowane pary. Przepis par. 21.05 Regulations of the UEFA European Football Championship, prezentujemy poniżej w formie graficznej:
Mecze 1/8 finału rozgrywane będą od soboty 29 czerwca do wtorku 2 lipca.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.