23.05.2016
Osoby, które decydują się zgłosić drużynę do rozgrywek na pewno zadają sobie tytułowe pytanie. I dotyczy to każdej dyscypliny, w której organizowane są rozgrywki ligowe. Kontynuując tematykę z mojego poprzedniego artykułu p.t. „Spostrzeżenia na temat organizacji rozgrywek piłkarskich”, mowa będzie – a jakże – o piłce nożnej. Zapraszam do lektury!
Zasada regulująca tę kwestię została zapisana w § 17 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, która nota bene jest z najczęściej nowelizowanych Uchwał. Doczekała się bowiem już kilkunastu nowel i to najczęściej w kwestii… wyjątków od reguły sformułowanej właśnie w § 17 ust. 1.. Zasada ta brzmi: „Klub zgłaszający się do PZPN rozpoczyna rozgrywki mistrzowskie od najniższej klasy w danym związku piłki nożnej”.
W przepisie użyto sformułowania dany związek piłki nożnej. Jak zatem ustalić właściwość związku? Odpowiedź znajdujemy w § 2, § 2 a, § 2 b i § 2 c Uchwały nr IX/140:
„
…
§ 2
1. Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn w następujących klasach:
a) seniorzy: I, II liga, Puchar Polski jako rozgrywki szczebla centralnego,
b) juniorzy starsi: Centralna Liga Juniorów,
c) juniorzy młodsi – klubowe mistrzostwa Polski z udziałem mistrzów poszczególnych związków piłki nożnej,
d) reprezentacje juniorów: Puchar im. Kazimierza Deyny, Puchar im. Kazimierza Górskiego, Puchar im. Włodzimierza Smolarka.
2. Polski Związek Piłki Nożnej może powierzyć lub zlecić prowadzenie rozgrywek, o których mowa w ust. 1 pkt b) – d) właściwym związkom piłki nożnej.
3. Związki piłki nożnej prowadzą rozgrywki piłki nożnej mężczyzn w następujących klasach:
a) seniorzy III liga –związki piłki nożnej prowadzą rozgrywki przemiennie
b) seniorzy IV liga, klasa okręgowa, klasa A, klasa B, klasa C,
c) Puchar Polski wg regulaminu w celu wyłonienia zespołów uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu centralnym,
d) juniorzy: klubowe mistrzostwa związku piłki nożnej wg odrębnego regulaminu
4. Ekstraklasa SA prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn Ekstraklasy oraz jest upoważniona do prowadzenia rozgrywek o Puchar Ekstraklasy i Superpuchar.
…”
Przepisy § 2 a dotyczą piłki nożnej kobiecej, § 2 b – piłki nożnej halowej, a § 2 c – piłki nożnej plażowej.
Skoro to już udało się ustalić i wiemy jaka jest zasada przystępowania do rozgrywek „nowej” drużyny, pora na wyjątki. W obecnie obowiązującym brzmieniu nadanym Uchwałą nr IV/91 z dnia 27 kwietnia 2016 roku Zarządu PZPN w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną wyjątki zostały sformułowane następująco:
„
…
§ 17
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego dane rozgrywki, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę w kategorii seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od klasy A, klasy okręgowej lub IV ligi.
3. Zasady określone w ust. 2 nie dotyczą klubów, których drużyna uczestniczyła wcześniej w rozgrywkach w kategorii seniorów, za wyjątkiem zgłoszenia drużyny rezerw.
…”
Ideą powstania przepisu formułującego wyjątek od zasady startu od najniższej klasy były likwidacje klubów sportowych startujących w wyższych klasach i reaktywacje ich w innych formach prawnych czy właścicielskich. Sporo klubów, jak Pogoń Szczecin czy Zawisza Bydgoszcz przeszło „drogę powrotną” od najniższych szczebli, ale już kluby Łodzi (ŁKS i Widzew) czy Polonia Warszawa już „od samego dołu” zaczynać nie musiały.
We wcześniejszych brzmieniu przepis § 17 tworzył dwa reżimy, bowiem zakładał, że za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego dane rozgrywki, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę w kategorii seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od klasy A, a w wyjątkowych przypadkach, na wniosek Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego dane rozgrywki, Zarząd PZPN może dopuścić do rozgrywek mistrzowskich IV ligi, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę w kategorii seniorów.
We wcześniejszych brzmieniach nie było też obowiązującej od poprzedniej nowelizacji regulacji stanowiącej, że opisywane zasady z par. 17 nie dotyczą klubów, których drużyna uczestniczyła wcześniej w rozgrywkach w kategorii seniorów, za wyjątkiem zgłoszenia drużyny rezerw.
Obserwując ewolucję tego przepisu nie sposób nie odnieść wrażenia, że nowelizacje tego przepisu powodowane były potrzebą chwili. Na przykład jedno z brzmień, pochodzące z Uchwały nr VII/182 z dnia 20 czerwca 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną zakładało, że za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego dane rozgrywki oraz PZPN, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę w kategorii seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od klasy o jeden poziom wyższej od przedostatniej w danym związku piłki nożnej, ale nie wyższej niż klasa okręgowa. Nie dziwi zatem, że ten przepis cały czas ewoluował.
Wydaje się, że obecne brzmienie jest słuszne, ale by do końca tę słuszność ocenić warto dać temu przepisowi czas na obowiązywanie, a nie ustawicznie go zmieniać.
Wiele innych kwestii regulowanych Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną – przepisy ogólne będę omawiać w kolejnych wpisach na blogu milldyvax.com.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.