21.10.2019
W ostatnim czasie coraz głośniej jest o pracy sędziów piłkarskich, szczególnie tych, którzy na co dzień sędziują w niższych ligach (IV liga, klasy okręgowe, klasy A itd.). Sędziowie nie są należycie respektowani przez zawodników, którzy często ich obrażają czy też im grożą. Dochodzi do sytuacji konfliktowych, które sprawiają, że ochrona sędziów stała się tematem wielu kampanii, m.in. #SzacunekDlaArbitra zapoczątkowana przez serwis Weszlo.com .
Nawiązując do tego chciałbym przedstawić pewne innowacyjne narzędzie, które zostało skutecznie wprowadzone na boiskach w Anglii – system tymczasowego wykluczenia zawodników w trakcie meczu tj. „sin bin”. Znaczeniowo i funkcjonalnie można to porównać do „ławki kar” w hokeju. Zanim przystąpię do bardziej szczegółowej analizy, zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku opublikowanego przez FA Football Association .Film ten wymaga interakcji widza, na koniec trzeba zdecydować o dalszych losach meczu.
Metoda „sin bin” została wprowadzona oficjalnie od sezonu 2019/20. Jej podstawowe reguły to:
- Tymczasowe wykluczenie zawodnika z meczu na 10 minut ( w przypadku spotkań rozgrywanych 90 minut) oraz na 8 minut ( w przypadku spotkań młodzieżowych rozgrywanych w niepełnym wymiarze czasowym);
- Dotyczy ligi 5 i niżej;
- Skierowana przeciwko zawodnikom, którzy dopuścili się konkretnych przewinień: okazywanie przemocy werbalnej i fizycznej w stronę sędziego, podważanie jego decyzji, mogą to być także np. rzucenie piłki ze złością o ziemię czy też sarkastyczne oklaskiwanie decyzji;
Procedura wykluczenia wygląda następująco:
Każdy z możliwych przypadków został przedstawiony na poniższej grafice:
Źródło: http://www.thefa.com/get-involved/respect/sin-bins
Pamiętajmy, że „ostry” faul czy inne przewinienia kwalifikujące się na pokazanie czerwonej kartki nadal skutkują jej otrzymaniem.
System został przetestowany w sezonach 2017/18 i 2018/19 w ligach niższego szczebla w Anglii. Poniższe statystyki przedstawiają jego pozytywne skutki:
- Odnotowano spadek liczby negatywnych zachowań o 38% a także mniejszą ilość zdarzeń powodujących otrzymanie kolejnego zawieszenia w trakcie meczu – gracze po otrzymaniu pierwszego „opamiętywali się” i do następnych incydentów dochodziło coraz rzadziej.
- Badanie przeprowadzone na grupie 1400 osób pokazało, że 72 % zawodników, 77 % trenerów i 84 % sędziów opowiada się za wprowadzeniem na stałe tego rozwiązania
- Test wypadł zdecydowanie pozytywnie, odnotowano polepszenie zachowania uczestników dnia meczowego; sami piłkarze przyznają, że stali się dzięki temu bardziej samozdyscyplinowani wiedząc, że mogą osłabić drużynę, zwiększył się również ich wpływ na zapobieganie negatywnym zachowaniom innych kolegów z drużyny
Co na to sami zawodnicy i sędziowie?
“(…) piłkarze szybko się przyzwyczaili, w trakcie sezonu każdy bardziej respektował zasady i nauczyliśmy się nie reagować w sposób negatywny na decyzję sędziego”
Mason Newman, zawodnik Great Shelford, Kershaw Premier League
“(…) wprowadzenie przepisów sin bin okazało się być wspaniałe, to niewątpliwie sprawia, że zawodnicy dwa razy pomyślą zanim podważą decyzję sędziego i zaczną z nim kłótnię. To wzmacnia szacunek między każdym na boisku i może mieć tylko pozytywne skutki.”
Jon White, zawodnik Beckenham Manor, Orpington & Bromley Division Two
“ (…) nie miałem żadnych problemów związanych z odsyłaniem piłkarzy na ławkę kar a szacunek okazywany przez zawodników i managerów zdecydowanie wzrósł. Przebywając na ławce kar zawodnicy zauważają, że osłabili i zawiedli swoją drużynę i to sprawia, że w przyszłości zachowują się lepiej.”
Sędzia, Liberatore di Cesare, Kent County League, Southern Counties East FL, Inner London County Schools FA
Wprowadzenie “ławki kar” do futbolu w Anglii okazało się być istotnym elementem służącym do zmniejszania ilości popełnianych przewinień. Jest to z pewnością metoda innowacyjna, a więc jest w niej jeszcze wiele do poprawy, jednakże stanowi na pewno duży krok naprzód w zwalczaniu przemocy i agresji na boiskach. Być może byłoby to dobre rozwiązanie dla innych państw, w tym Polski, aby spróbować wykorzystać to narzędzie do eliminowania negatywnych zjawisk na boiskach na krajowym podwórku.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.