07.10.2020
Tytułowy temat przewijał się już przez bloga milldyvax.com, ale postanowiłem go ponowić z racji zadawanych na portal milldyvax.com pytań od czytelników. Najczęstsze pytania dotyczą niższych klas rozgrywkowych i drużyn 4 ligi, klasy okręgowej czy klasy A i liczby cudzoziemców jacy mogą zagrać w meczu tej drużyny. Najczęściej dotyczą one Ukraińców i możliwości ich gry w meczach, a co najważniejsze liczby.
Gdzieniegdzie w niższych klasach grają Brazylijczycy i z takich klubów również padały pytania: „ilu zawodników” bez paszportu kraju Unii Europejskiej może zagrać w meczu?
Odpowiedzi należy szukać w Uchwale nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych, która obowiązuje od 1 lipca 2019 roku. Sezon 2020/2021 jest drugim sezonem jej obowiązywania.
W art. 1 Uchwały nr XI/200 zawarte zostały limity obowiązujące w poszczególnych klasach rozgrywkowych. I tak zgodnie z jego brzmieniem: „Od sezonu 2019/2020 do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym może występować równocześnie na boisku:
Jedyną klasą rozgrywkową, w której nie ma limitów zawodników – cudzoziemców spoza Unii Europejskiej przebywających w danej chwili na boisku jest Ekstraklasa.
Ważne, że limit nie dotyczy zawodników z paszportami unijnymi oraz liczby zawodników potwierdzonych i uprawnionych w przypadku cudzoziemców spoza Unii w każdej klasie rozgrywkowej nie tylko w Ekstraklasie.
Limit zawodników – cudzoziemców spoza unii dotyczy też tylko liczby zawodników na boisku. Liczba zawodników z paszportami unijnymi grających w danej chwili na boisku może być dowolna.
Ciekawie ujęta jest w Uchwale definicja zawodnika cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej oznacza zawodnika posiadającego obywatelstwo inne niż kraju członka Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu tj. kraju innego niż: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Posiadanie przez zawodnika paszportu każdego innego niż wymieniony powyżej kraju, powoduje, że jest on zawodnikiem – cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 2 Uchwały, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego klubu, Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych oraz III ligi kobiet i niższych klas rozgrywkowych kobiet, może wyrazić zgodę na równoczesny udział, w każdym meczu mistrzowskim więcej niż 1 zawodnika-cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu.
Warto też dodać, że zgodnie z art. 3 ust. 1, Zawodnik - cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika. Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jednego zawodnika - cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika- cudzoziemca w Polsce. Jest to niezwykle ważne, bowiem nie może dojść do sytuacji, w której w IV lidze lub niżej gra zawodnik – cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej jako amator, nie mając jednocześnie zalegalizowanego pobytu w Polsce. Wreszcie, postanowienie art. 3 ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek danego sezonu kończą 15 rok życia i młodszych.
Myślę, że udało mi się przybliżyć sytuację piłkarzy – obywateli krajów spoza Unii Europejskiej i będzie to dla Państwa cenna wskazówka. Uzupełniając, dodam, iż oczywistym jest zgodnie unijnym prawodawstwem i zasadą swobodnego przepływu obywateli Państw – Członków Unii Europejskiej, w krajach unijnych nie mogą obowiązywać ograniczenia co do zawodników z państw Unii i są oni oczywiście traktowani jak Polacy w szeroko rozumianej polityce kadrowej klubu.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.