03.01.2017
Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie zaktualizowana Lista Substancji I Metod Zabronionych opublikowana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) jeszcze pod koniec września 2016 r. Przy tej okazji warto przypomnieć, czym jest Lista Substancji i Metod Zabronionych oraz z jakimi zmianami mamy do czynienia w nowym roku.
Opublikowana Lista jest jednym z pięciu międzynarodowych standardów, które są obowiązkowe dla wszystkich sygnatariuszy Światowego Kodeksu Antydopingowego. Aktualizowana raz do roku Lista wskazuje substancje i metody zakazane w trakcie zawodów (in-competition) oraz poza nimi (out-of-competition), a także metody i substancje zabronione w danych sportach (particular sports). Wykrycie korzystania ze wspomnianych metod i substancji jest naruszeniem przepisów antydopingowych i stanowi podstawę do wszczęcia postępowania antydopingowego. Jak ujął to sam Prezydent WADA Pan Craig Redee:
„Wszyscy sportowcy na całym świecie są związani tymi standardami i nie może być żadnej tolerancji dla ludzi, którzy świadomie łamią te zasady.”
Zaktualizowana Lista została zatwierdzona przez Komitet Wykonawczy WADA 21 września 2016 r. i opublikowana z trzymiesięcznym wyprzedzeniem tak, aby wszystkie osoby zainteresowane, a w szczególności sportowcy i ich otoczenie, mogły zapoznać się z treścią Listy i wprowadzonymi zmianami. Wprowadzone zmiany są wynikiem przeprowadzania badań medycznych i naukowych, śledzenia nowych trendów w świecie sportu, a także analizy informacji otrzymanych od organów ścigania i firm farmaceutycznych. Poza samą Listą WADA opublikowała również dokument, który w przystępnej formie wskazuje na wprowadzone zmiany wraz z krótkim komentarzem (2017 Summary of Major Modifications and Explanatory Notes).
Wprowadzone zmiany m.in. wskazują nowe substancje zabronione (lisdeksamfetamina w grupie S6 dotyczącej stymulantów), doprecyzowują wcześniejszą terminologię (wskazanie, że metody zabronionej określonej w punkcie M1.2 nie stanowi suplementacja tlenem w inhalacji), wprowadzają dopuszczalne dawki w stosunku do niektórych substancji (wziewny salmeterol określony w grupie S3 jest dozwolony do maksymalnie 200 mikrogramów na dobę), uzupełniają przykłady substancji zabronionych i ich metabolitów (wskazanie wprost higenaminy w grupie S3) oraz przesuwają substancje do innych podgrup (boldion przeniesiony do podgrupy S1.b).
Pełną Listę Substancji i Metod Zakazanych w 2017 r. w języku polskim można znaleźć na stronie internetowej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.