24.11.2015
Długie, listopadowe wieczory to czas refleksji. Jedni przeżywają rozterki związane z coraz krótszymi dniami i brakiem słońca, inni snują plany na nowy 2016 rok, a dla podmiotów prowadzących rozgrywki ligowe, to czas na propozycje zmian w regulaminach rozgrywek i dyskusję, bo przecież jeszcze w tym sezonie – a im wcześniej, tym lepiej – trzeba uchwalić regulaminy na sezon 2016/17.
Trwa dyskusja, co zrobić, by obowiązujące przepisy nie były nieżyciowe, co poprawić, by iść z duchem czasu. Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Andrzej Padewski, bardzo aktywny w mediach społecznościowych, zacytował ostatnio na swoim Facebook`owym profilu przepis § 13 ust. 1 Regulaminu Rozgrywek DZPN: „W zawodach IV ligi oraz klasy okręgowej przez cały mecz musi brać udział w grze dwóch zawodników – młodzieżowców, w klasie A – jeden zawodnik – młodzieżowiec w każdej drużynie” i zapytał: „Co sądzicie o tym przepisie?. Może ktoś pokusi się o wykaz karier młodzieżowców którzy zaczynali w A lub O. Może przepis jest do zmiany?”
Właśnie, warto o tym podyskutować. Warto też dodać, że w myśl wspomnianego Regulaminu „Zawodnikami młodzieżowymi w sezonie 2015/16 są zawodnicy (urodzeni w roku 1995 i młodsi), którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi. Przyjmuje się, że zawodnikiem młodzieżowym jest wyłącznie zawodnik posiadający obywatelstwo polskie”.
Pierwsza sprawa, jaka przychodzi do głowy, to to czy w drużynach, które ze swojego założenia mają być amatorskie, faktycznie są młodzieżowcy prezentujący umiejętności i jakość na poziom pierwszej drużyny na tym szczeblu? Czy czasem nie jest tak, że trener zamiast bardziej wartościowego zawodnika wstawia młodzieżowca, by nie narazić się na kary, z weryfikacją zawodów jako walkower na korzyść drużyny przeciwnej na czele?
Czy zatem jest to życiowy przepis? Wiadomo, kluby mają obowiązek szkolenia młodzieży, bo nieprowadzenie grup młodzieżowych i dziecięcych może skutkować karami, łącznie z wykluczeniem z rozgrywek pierwszego zespołu. I nie ma co z tym z dyskutować, szkolić trzeba, ale też często te prawdziwe piłkarskie perełki są przechwytywane z tego szczebla rozgrywek do klubów grających w wyższych klasach rozgrywkowych, bo tam trafia zdolna młodzież, która jeśli faktycznie jest zdolna, to jako młodzieżowiec nie zdąży pograć na amatorskim poziomie. I jak pyta czy proponuje Prezes Padewski, czy ktoś pokusi się o wykaz karier piłkarzy, którzy zaczynali w klasie okręgowej czy klasie A, to nawet jeśli ktoś się pokusi, trudno będzie mu znaleźć tyle nazwisk, by zbudować jakiś system, bo jego zbudować się nie da, z powyższej przyczyny, czyli trafiania co zdolniejszej młodzieży do lepszych klubów. Przecież tamci nie będą czekać aż zawodnik skończy wiek młodzieżowca. Lepiej jak talent będzie rozwijał umiejętności w lepszym klubie.
Bez wątpienia w Regulaminie Rozgrywek III ligi, który ma być jednolity od sezonu 2016/2017 dla wszystkich czterech nowo-utworzonych grup, zamiast ośmiu dotychczasowych, powinno się znaleźć przynajmniej jedno, jak nie dwa miejsca dla zawodników młodzieżowych w jedenastce występującej na boisku. Niektóre z osób, zabierających głos w takich dyskusjach sugerują, że może jako młodzieżowca warto traktować nie tego piłkarza, który w danym sezonie kończy 21 lat, a np. 19.
Temat do dyskusji, choć i ja przychylam się do takiego poglądu. Może dla jednego 19-latka powinno znaleźć się miejsce w jedenastce, może nie trzecioligowej drużyny, ale drugo-, czy pierwszoligowej na pewno. W świetle obowiązujących w tym sezonie przepisów w I Lidze, w sezonie 2015/2016 w meczach o Mistrzostwo I ligi kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. Przyjmuje się, iż zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego ukończył 21 rok życia oraz zawodnik młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).W protokole zawodów nazwiska zawodników młodzieżowych winny być zaznaczone literką „M”. W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem). Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wstawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny (art. 6 ust. 5 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo I ligi na sezon 2015/2016).
W II lidze, na mocy przepisów regulaminu rozgrywek dedykowanego właśnie dla tej klasy, w składzie meczowym ma być co najmniej dwóch młodzieżowców i ma to sens. Ogrywają się w ten sposób zawodnicy wypatrzeni nierzadko w rozgrywkach amatorskich, w małych klubach i właśnie przez II ligę mogą trafić do Ekstraklasy, a takich przypadków po okresie zatrudniania w Ekstraklasie tabunów mało wartościowych obcokrajowców, który już chyba bezpowrotnie na szczęście minął, jest coraz więcej.
Do działaczy klubów niższych klas, warto nadal apelować o szkolenie we wszystkich kategoriach wiekowych od juniora starszego, młodszego, przez trampkarza, młodzika, po orlika, żaka czy skrzata, czyli po tych najmłodszych, którzy rywalizują w turniejach organizowanych pod auspicjami wojewódzkich związków piłki nożnej. Warto tu przypomnieć, że niestartowanie w takich turniejach może mieć daleko idące skutki i może prowadzić nawet do wykluczenia pierwszej drużyny. Warto nie dopuszczać do takich sytuacji, bo piłka amatorska nie tylko zespół klasy okręgowej, A, B, czy C, ale także szkolenie adeptów futbolu.
A jakie jest Państwa zdanie w temacie szkolenia młodzieży i przepisów dotyczących młodzieżowców?
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.