17.06.2014
Tak nazwano klika lat temu reprezentację Niemiec ze względu na frontalne wejście do niej zawodników, którzy co prawda urodzili się w tym kraju, ale mieli zagraniczne korzenie lub tak jak Sebastian Boenisch przyszli na świat w innym kraju (Boenisch urodził się w Gliwicach). W drużynie do lat 21, która w 2009 roku zdobyła Mistrzostwo Europy w tej kategorii wiekowej aż roiło się od zawodników, którzy nie byli niemieckiego pochodzenia.
Spośród takich graczy największą karierę w I reprezentacji Niemiec zrobili oczywiście Jerome Boateng, Sami Khedira czy Mesut Ozil, ale np. wspomniany już Boenisch gra teraz dla Polski, Anis Ben Hatira dla Tunezji, Fabian Johnson dla USA, a Ashkan Dejegah dla Iranu.
Dwaj ostatni są na brazylijskim Mundialu podobnie, jak mający za sobą występ przeciw Portugalii w barwach Niemiec Boateng, Khedira i Ozil. Dziś mieliśmy kolejn mecz z drużyną multi-kulti. To Belgia. Pośród takich nazwisk jak Van Buyten, Vermaelen, De Bruyne czy Mertens, są również między innymi mający marokańskie korzenie Marouane Fellaini i Nacer Chadli. Ten ostatni zagrał nawet kiedyś w towarzyskim meczu w reprezentacji Maroka, ale nie był to występ w meczu o punkty i nie przekreślił gry dla Belgii.
Franciszek Smuda kiedyś Boenischa, Ludovica Obraniaka czy Damiena Perquisa nazwał niezbyt fortunnie „farbowanymi lisami”, a co ciekawe podobne „lisy” zagrały dziś przeciw Belgii w reprezentacji Algierii, bowiem aż siedemnastu z 23 piłkarzy obecnych na Mundialu urodziło się we Francji. W Algierii odbywa się nawet narodowa dyskusja czy tacy piłkarze powinni grać dla tego kraju, ale zdaniem trenera Vahida Haalihodzicia, Bośniaka z urodzenia, a związanego przez dużą część swego życia z Francją, gracze wychowani we Francji są lepsi od tych z algierskich klubów.
Co do Bośni i Hercegowiny to w tym zespole mamy kilku piłkarzy wychowanych na emigracji i mieszkających zagranicą od czasów wojny bałkańskiej. Wielu graczy z Bałkanów gra natomiast dla Szwajcarii, bo drużynę tego kraju tworzą z kolei imigranci. Jest także Turek z pochodzenia, czy nawet zawodnik, który jest również obywatelem Republiki Zielonego Przylądka.
To znak czasów i wszechogarniającej nas globalizacji.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.