31.10.2017
W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić problematykę związaną z przesuwaniem zawodników do rezerw. Temat jest aktualny, o czym świadczą ostatnio podjęte decyzje przez Legię Warszawa (Dominik Nagy) oraz Lecha Poznań (Kamil Jóźwiak). Czy działania takie stanowią naruszenia postanowień kontraktów?
Zgodnie z art. 8 ust. 10 i 11 lit. a Minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej: Zawodnikowi przysługuje prawo skierowania wniosku do Izby ds. Rozwiązywania Sporów przy PZPN o rozwiązanie Kontraktu z winy klubu, w szczególności, jeżeli klub zobowiązuje gracza do treningów indywidualnych w sytuacji, gdy takie treningi nie są uzasadnione względami medycznymi lub obiektywnymi względami szkoleniowymi.
Uchwała nie określa jednak, czy zasadne będzie skierowanie analogicznego wniosku w przypadku przeniesienia zawodnika do drużyny rezerw, np. ze względów dyscyplinarnych lub jako „zachęta” do podpisania nowego kontraktu. Warto zatem posiłkować się linią orzeczniczą Izby ds. Rozwiązywania Sporów działające przy FIFA (DRC).
W pierwszej kolejności należy wskazać na decyzję z 17 sierpnia 2006 r. Istotą postępowania było ustalenie, czy klubowi przysługiwało prawo do przeniesienia zawodnika do rezerw w razie prezentowania przez niego niskiego poziomu sportowego, jeżeli w zawartym kontrakcie pomiędzy stronami wprowadzono klauzulę, zgodnie z którą graczowi przysługuje prawo do trenowania i występowania w pierwszej drużynie klubu. Izba ostatecznie uznała, że klub poprzez wyżej opisane działanie naruszył postanowienie kontraktu, w związku z powyższym graczowi przysługiwało prawo do jednostronnego rozwiązania kontraktu.
Zupełnie inna była treść decyzji Izby, które zapadły w dniu 8 czerwca 2007 r. oraz 4 lutego 2005 r. W tych przypadkach kontrakty nie zawierały postanowień związanych z realizacją obowiązków przez zawodników jedynie w ramach pierwszych drużyn klubów. W konsekwencji Izba uznała, że przeniesienie zawodników do rezerw nie stanowiło naruszenia kontraktów oraz nie było podstawą do jednostronnego rozwiązania umów przez graczy.
Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują, jak istotne jest prawidłowe sformułowanie wzajemnych obowiązków i praw zawodników oraz klubów. Przestają również dziwić irracjonalne na pierwszy rzut oka zapisy pojawiające się w umowach łączących strony. Negocjując treść kontraktu pamiętajmy zatem, by dokładnie określić, czy prawa i obowiązki zawodnika obejmują wyłącznie pierwszą drużynę klubu. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się potencjalnym sporów na etapie realizacji umowy.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.