26.08.2020
Piłka nożna w 2020 roku przeszła, jak wiele inny dziedzin życia, wiele zmian. Związane jest to oczywiście z wybuchem pandemii koronawirusa. Na szczęście piłkarskie rozgrywki udało się przywrócić, jednak odbywają się one pod wieloma względami na nowych zasadach. Podstawowe zagadnienia w tej kwestii na szczeblu europejskim zawiera dokument „UEFA Return to Play Protocol.”
5 sierpnia UEFA opublikowała wspominany dokument. Zawiera on zbiór podstawowych zasad i przepisów, które obowiązują w rozgrywkach organizowanych pod egidą UEFA. Dokument ten zawiera i porusza kilka różnych aspektów a w niniejszym artykule zajmiemy się pokrótce częścią mówiącą o zasadach medycznych.
„Medical principles” stanowią artykuły od szóstego do dziewiątego opisywanego protokołu. W ich skład wchodzą m.in. zachowanie dystansu społecznego, zasad higieny, sposób przeprowadzania badań oraz sytuacje odczuwania objawów choroby.
Jeśli chodzi o zachowanie odległości i higieny to protokół określa to w następujący sposób - po pierwsze należy zachowywać bezpieczną dwumetrową odległość bądź ewentualnie taką, jaką zaleca lokalny rząd (w zależności od miejsca rozgrywania meczu). Po drugie, należy pamiętać o najskuteczniejszych sposobach uniknięcia zarażenia, do których należy m.in. regularne mycie rąk.
Oczywiście wymienione środki nie są wystarczające, dlatego też UEFA poddaje badaniom uczestników poszczególnych meczów. Testom na obecność koronawirusa według protokołu poddawane są obowiązkowo dwie grupy. Pierwsza z nich składa się ze wszystkich zawodników mogących wziąć udział meczu oraz sztabu szkoleniowego, czyli trenerów, asystentów, fizjoterapeutów, lekarzy, czy też przedstawicieli (klubowych) mediów. W skład drugiej grupy wchodzą sędziowie, a także przedstawiciele UEFA jak np. obserwatorzy. Podany dokument dosyć dokładnie określa, jak powinny przebiegać badania poszczególnych grup. Ma to być robione m.in. w takim sposób, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wzajemnego zarażenia. Ponadto szczegółowe zasady badań w rozpoczętym już sezonie 2020-21 określa oddzielny dokument „UEFA Medical Regulations”.
Zgodnie z artykułem dziewiątym każda osoba, która bierze udział w danym meczu i zauważy u siebie objawy zakażenia COVID-19, ma obowiązek natychmiast to zgłosić i odizolować się od innych osób przebywających w tym samym hotelu.
Kolejne zapisy zawarte w protokole przygotowanym przez UEFA z pewnością zostaną omówione w następnych publikacjach. Do pokrótce omówionych powyżej przepisów medycznych można mieć oczwyiście sporo zastrzeżeń. Trzeba natomiast przyznać, że UEFA przygotowała się na nową rzeczywistość i stara się, aby rozgrywki piłkarskie mogły się odbywać, a do tego potrzebne było choćby podstawowe uregulowanie sytuacji, które powoduje COVID-19.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.