19.05.2020
Rozgrywki w piłce nożnej w Europie stopniowo wracają do gry. Do wielu nowych kwestii z pewnością będzie trzeba się powoli przyzwyczaić, gdyż w związku z pandemią koronawirusa rzeczywistość jest nieco inna. Na wniosek Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej kilka nowości obowiązuje także w przepisach, co można było już zaobserwować w miniony weekend.
Zmieniona rzeczywistość
W miniony weekend 16-17 maja, po ponad dwóch miesięcy przerwy, do gry wróciła jedna z pięciu najmocniejszych europejskich lig, czyli Bundesliga. Nic więc dziwnego, że oczy całego świata zwrócone były na Niemcy. Wiele kwestii wyglądało dosyć nietypowo jak np. rezerwowi i sztab szkoleniowy siedzący w maseczkach w sporych od siebie odległościach, czy też brak kibiców na trybunach. Co więcej, istotna zmiana pojawiła się także w samych przepisach i warto poddać ją dokładniejszej analizie.
Novum w przepisach
9 maja została zatwierdzona tymczasowa zmiana w przepisach gry, która zezwala na dokonywania przez każdy zespół pięciu zmian w ciągu meczu. Zmiana taka weszła życie za sprawą International Football Association Board (IFAB), czyli organizacji zajmującą się tworzeniem przepisów gry w piłkę nożną. IFAB wprowadzając tę nowelizację przychyliła się do wniosku złożonego przez FIFA.
Założenia nowelizacji
Przyjrzyjmy się, jak przytoczona wyżej nowelizacja ma wyglądać w praktyce. Po pierwsze zwiększona liczba zmian ma nie wpływać na dynamikę rywalizacji i na większą liczbę przerw, dlatego każdy zespół zmiany może przeprowadzać maksymalnie podczas trzech przerw w grze. Należy jednak zaznaczyć, że nie wlicza się do nich przerwy między połowami, więc stanowi ona dodatkową okazję dla obu drużyn do dokonywania korekt personalnych. Jeśli dojdzie do sytuacji, że obie drużyny dokonają zmiany w tym samym czasie, będzie to liczone jako jedna z trzech możliwości dla każdej drużyny.
Jeżeli w danych rozgrywkach może dojść i dojdzie do dogrywki, to wówczas każda z drużyn będzie miała jeszcze jedną dodatkową zmianę (niezależnie od tego, czy wykorzystała wcześniej ich limit w regulaminowym czasie).
Uzasadnieniem wprowadzenia niniejszej nowelizacji jest ochrona zdrowia piłkarzy. Obecnie spotkania będą rozgrywane bardzo intensywnie i większość klubów będzie musiała rozegrać dużą liczbę meczów w krótkim czasie. W związku z tym IFAB przychyliła się do propozycji wystosowanej przez FIFA tak, aby chociaż w jakimś stopniu zminimalizować ryzyko dużej liczby kontuzji.
Ważną kwestią jest także to, że skorzystanie z wprowadzonej nowelizacji jest fakultatywne dla organizatorów poszczególnych rozgrywek. W związku z tym w każdym kraju związek zarządzający daną ligą może sam zdecydować, czy zezwoli na korzystanie z pięciu zmian, czy też pozostanie przy zapisach obowiązujących sprzed wybuchu pandemii (czyli z tradycyjną, obowiązującą od dłuższego czasu liczbą trzech zmian).
Należy także dodać, że na ten moment wprowadzone zmiany są tymczasowe i mogą obowiązywać tylko w rozgrywkach kończących się w 2020 roku. Oczywiście możliwe będzie przedłużenie trwania tej nowelizacji przepisów, jednak taka ewentualność zostanie rozważona w późniejszym terminie.
(fot. Bundesliga.de, zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.