14.04.2015
Temat korupcji w piłce nożnej przewija się przez media przy okazji procesów w aferze korupcyjnej w polskim futbolu. Ostatnio najgłośniej o bełchatowskim wątku i procesie, między innymi za sprawą niestawiania się na rozprawy niektórych oskarżonych.
Temat korupcji gościł też niejednokrotnie na naszych łamach, ale dziś chciałem napisać słów kilka o trochę innym mechanizmie, choć też bez wątpienia korupcyjnym. Mecenas Tomasz Dauerman w artykule z lipca ub. roku tak pisał: - „Z zainteresowaniem śledzę losy osób zasiadających na ławie oskarżonych w „aferze korupcyjnej”. Dlaczego? Dlatego, że zostałem przez nich oszukany. Byłem jednym z dziesiątków tysięcy widzów, którzy oglądali mecze wierząc, że rywalizacja jest uczciwa. Tymczasem zrobili nas „w balona”. Chciałbym zatem, by ponieśli karę”. Procesy trwają, ale spektakularnych wyroków nie ma, bo to jeden z oskarżonych się nie stawi, bo to pełnomocnik innego, który przejął sprawę dzień przed rozprawą, chce zapoznać się z aktami, a to znowu jeszcze coś i tak to się toczy.
Pisaliśmy też o karach za przestępstwa korupcji sportowej. Temat poruszał inny autor blogów na portalu milldyvax.com Łukasz Klimczyk.
W Polsce korupcja w piłce nożnej kojarzy się z pieniędzmi ukrytymi w kole zapasowym samochodu, z „Fryzjerem” i telefonami, jakie wykonywał do sędziów, obserwatorów, trenerów czy wreszcie z telefonami do „Fryzjera”. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę ze zjawiska, które coraz bardziej ogarnia sport i to w globalnym znaczeniu. Chodzi mianowicie o ustawianie meczów czy innych wydarzeń sportowych pod kątem zakładów bukmacherskich i zysków, jakie dana grupa osób osiągnie przy pomocy takiej manipulacji. Do szybkiego rozwoju tego zjawiska, które sygnalizowaliśmy już tutaj i tutaj przyczynia się rozwój dóbr technologicznych, coraz większy zasięg i powszechność internetu oraz przenoszenie się wielu aktywności z „realu” czyli świata rzeczywistego np. z kolektur i kiosków do internetu. Zagrożenie związane z zakładami bukmacherskimi on-line i ustawianiem meczów pod konkretne „zamówienie” jest coraz większe. Zachodnie źródła szacują, że ten rynek jest większy od rynku handlu narkotykami.
Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA, współdziała w tej kwestii z Interpolem i już w 2007 zainicjowała projekt EWS[i] (ang. Early Warning System) czyli System Wczesnego Ostrzegania. W dalszym opisie jest on przedstawiany jako „monitoring Betting system” czyli system sprawdzania i monitorowania zakładów i witryn bukmacherskich, czy przypadkiem nie ma zwiększonego zainteresowania danym meczem, tudzież czy nie ma zbyt wielu typowań na dany zakład w danym meczu i to jeszcze np. po zwiększonych stawkach. Ustawić można praktycznie wszystko, a takie możliwości dają rodzaje zakładów, jakie są przyjmowane przez firmy bukmacherskie. rzut karny, rzut z autu, żółtą kartkę i to jeszcze danym przedziale czasowym np. między 16, a 31 minutą, czy np. w doliczonym czasie – to ledwie bardzo mały wycinek przykładów na to zjawisko.
Dotyczy ono różnych dyscyplin, ale piłka nożna z racji swojej popularności jest najbardziej narażona na manipulacje. Skoro można ustawić np. rzut karny między 60, a 75 minutą meczu, to ustawienie meczu, nie polega więc tylko na ustawieniu jego wyniku. Nie jest już potrzebne – jak przy ustawianiu wyniku - współdziałanie kilku zawodników czy całej drużyny. Wystarczy jeden zawodnik, którego na cel wzięła grupa przestępcza. Najczęściej taka zorganizowana grupa upatruje sobie zawodnika, który ma kłopoty, czy to związane z hazardem, czy skłonnością do nadmiernej zabawy czy pięknych kobiet i używając szantażu wciąga zawodnika w swoje gierki. Dlaczego wystarczy jeden zawodnik? Ano dlatego, że wystarczy ustawić konkretne zdarzenie czy zagranie bez wpływu na cały mecz i jego wynik. Zatem zagrożenie jest niewspółmiernie większe.
W związku z tym trwają prace nad projektem zmiany Ustawy o Sporcie w zakresie zmian przepisów karnych, zawartych w art. 46-49, regulujących odpowiedzialność za czyny dotyczące korupcji w sporcie.
W obecnym brzmieniu art. 46 mowa jest o „wpływie na wynik zawodów”, jako konsekwencji nieuczciwego zachowania:
…
Art. 46. 1. Kto, w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym związkiem lub podmiot działający z jego upoważnienia, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
…
W nowym brzmieniu ma to być już wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów. Taka modyfikacja jest konieczna, by móc skutecznie walczyć z niebezpiecznym zjawiskiem, o którym mowa w dzisiejszym artykule.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało nie tylko nowelizację Ustawy o sporcie, ale rozpoczęło już jakiś czas temu - przy współpracy z Komendą Główną Policji i spółką Ekstraklasa S.A. - projekt „Przeciwdziałanie korupcji i ustawianiu zawodów sportowych w klubach piłkarskich”, skierowany do młodzieży od 15 do 18 lat. W tym roku partnerem projektu został też Polski Związek Piłki Nożnej. Zasięg szkoleń dla młodych piłkarzy rozszerzono o kluby I ligi. Powołano także koordynatorów przy Wojewódzkich Związkach Piłki Nożnej. Mojej skromnej osobie przypadł zaszczyt pokierowania takimi działaniami na terenie Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i obiecuję, że do tego tematu będziemy jeszcze wracać.
[i] https://fifa-ews.com/en/
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.