31.01.2014
Dziś znów o zarobkach piłkarzy. Tym razem tematem nie będzie sposób zachowania się zawodników w razie braku wypłat, lecz niejasne postanowienia w ich kontraktach dotyczące okresu otrzymywania wynagrodzenia.
Jakkolwiek bezpośrednim impulsem do napisania tekstu były wczorajsze wydarzenia z Pucharu Hiszpanii, gdzie piłkarze Racingu Santander odmówili rozegrania spotkania przeciwko Realowi Sociedad, chciałbym jednakże poruszyć nieco inny problem, a mianowicie sposób oznaczania wynagrodzenia w kontraktach zawodników.
Umowy o profesjonalne uprawianie piłki nożnej - zarówno w formie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej - są umowami odpłatnymi. Nie napisałem tu naturalnie nic odkrywczego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy prezesi klubów piłkarskich zdają się ten fakt zauważać. Parę tygodni temu do Kancelarii zgłosił się zawodnik chcąc uzyskać poradę prawną. Podczas analizy kontraktu okazało się, że wygasa on pod koniec tego roku, natomiast wynagrodzenie zasadnicze za realizację umowy przewidziano jedynie do końca tego sezonu. Co robić?
Przede wszystkim warto otworzyć uchwałę nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym. Już art. 5 ust. 1 pkt 2 Uchwały stanowi, że kontrakt powinien określać zasadnicze wynagrodzenie zawodnika na cały okres jego obowiązywania. Co jednak w sytuacji, którą przedstawiłem w poprzednim akapicie? Treść art. 17 ust. 2 Uchwały jest jednoznaczna: W przypadku, gdy wynagrodzenie nie obejmuje całości okresu obowiązywania kontraktu, kontrakt jest ważny tylko na sezony piłkarskie odnośnie, do których zasadnicze wynagrodzenie zawodnika zostało wyraźnie określone. Czyli w naszym przypadku kontrakt jest ważny jedynie do końca bieżącego sezonu.
Ciekawe czy przedstawiciele klubu, którzy wymyślili takie a nie inne określenie zasadniczego wynagrodzenia w kontrakcie zdają sobie sprawię, że tak naprawdę za kilka miesięcy mogą stracić zawodnika? Przepisy PZPN są jednoznaczne, więc naprawdę nie powinno stanowić problemu właściwe określenie zasadniczego wynagrodzenia. Niestety praktyka pokazuje, że jest inaczej.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.