27.02.2014
Dzisiaj parę słów o jednym z najbardziej absurdalnych przepisów jakie do tej pory spotkałem w regulacjach wewnętrznych europejskich rozgrywek piłkarskich. Na szczęście mowa jest nie o naszej Ekstraklasie, lecz o angielskiej Premier League.
Przepis, o którym mowa to. V.7.2. aktu zwanego Premier League Handbook 2013-14[1]. Ma on następującą treść: W czasie okresu tymczasowego transferu zawodnik nie może grać przeciwko drużynie, z której jest wypożyczony.
Wielokrotnie kwestia rozgrywania spotkań przeciwko swoim macierzystym drużynom przez wypożyczonych zawodników była przedmiotem dyskusji w naszych mediach sportowych. Zdarzały się bowiem przypadki, gdzie kluby w umowie transferu czasowego gracza wprowadzały zapis, na podstawie którego nie mógł on grać w spotkaniu przeciwko wypożyczającej drużynie. Z jednej strony działanie to można uzasadnić ochroną interesów macierzystego klubu, z drugiej zaś krytykowano te procedery, zarzucając przedstawicielom klubów prowincjonalne myślenie i krótkowzroczne działanie.
Okazuje się jednak, że osoby decyzyjne w Premier League poszły o krok dalej i za pomocą przepisów prawnych w sposób zupełny wyłączyły możliwość rozgrywania spotkań przeciwko macierzystym drużynom przez wypożyczonych zawodników. Pozbawiono zatem kluby możliwości swobodnego rozporządzania prawami do swoich zawodników. Dodatkowo przepis ten stanowi w pewien sposób ingerencję w politykę kadrową klubów, nawet jeśli dotyczy to jedynie dwóch spotkań w sezonie. Krytycznie na temat wyżej wskazanej regulacji wypowiadał się m.in. Arsene Wenger, apelując o umożliwienie klubom podjęcia samodzielnej decyzji, zgodnie z prowadzoną polityką transferową. Czas pokaże, jakie będą efekty tych próśb.
[1] http://www.premierleague.com/content/dam/premierleague/site-content/News/publications/handbooks/premier-league-handbook-2013-14.pdf
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.