21.11.2018
Jak wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach portalu milldyvax.com, amerykańska liga NBA pełna jest specyficznych i ciekawych uregulowań prawnych, nierzadko obcych dla europejskiego widza. Jedną z takich konstrukcji jest obowiązek ubezpieczania kontraktów zawodników. Dla jasności – nie odnosi się to do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (taki obowiązek wynika bowiem z innych przepisów i dotyczy wszystkich graczy), lecz do sytuacji, w której zawodnik z różnych przyczyn zdrowotnych – związanych ze sportem lub nie – nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków wynikających z kontraktu.
Dotyczy to zatem w takim samym stopniu kontuzji odniesionych w czasie meczu czy treningu, jak i chorób oraz wad zdrowia, które po prostu zostały w danym momencie wykryte.
Ubezpieczenie to chronić ma nie zawodnika, lecz klub narażony na szkodę w wyniku utraty ważnego punktu swojego zespołu. Celem tej instytucji jest przede wszystkim zapewnienie równowagi i przewidywalności w lidze pozbawionej systemu awansów i spadków w taki sposób, by żaden zespół nie uległ znaczącemu osłabieniu w wyniku zdarzeń, którym nie był w stanie zapobiec.
Collective Bargaining Agreement (CBA) kształtuje politykę obowiązującą wszystkie kluby NBA. Na tej podstawie drużyny są zobligowane do ubezpieczania kontraktów około 150 graczy na sezon – każdy zespół zapewnia ubezpieczenie kontraktów co najmniej pięciu swoich graczy. Wybór kontraktów, które mają być ubezpieczone nie jest swobodny; istnieje bowiem obowiązek ubezpieczenia pięciu najdroższych kontraktów w danej drużynie. Słowo „najdroższy” jest tu sprecyzowane i odnosi się do dwóch kryteriów:
Każda drużyna musi ubezpieczyć co najmniej pięciu graczy, w tym dwie najdroższe umowy zgodnie z drugim z wymienionych kryteriów, a więc kontrakty zawodników wiążące ich z klubem na dłużej. Drużyny mogą zgłaszać dodatkowe nazwiska do objęcia tym systemem, w tym graczy z mniej niż dwoma sezonami pozostającymi na kontrakcie. Dodatkowo warto podkreślić, że obowiązek ubezpieczenia nie dotyczy koszykarzy którzy ukończyli 37 lat, a ich kontrakty mogą zostać objęte ubezpieczeniem tylko jeśli taka propozycja wyjdzie z inicjatywy ubezpieczyciela, którą zaakceptuje klub.
Jeśli ubezpieczony gracz nie jest zdolny do gry, to od pierwszego meczu w którym nie występuje zaczyna się naliczanie okresu oczekiwania na grę. Po 41 meczach, w których zawodnik nie był w stanie zagrać, firma ubezpieczeniowa płaci 80% wynagrodzenia objętego ubezpieczeniem, które obejmuje bieżące i odroczone odszkodowanie oraz ewentualną premię za podpisanie nowego kontraktu. Maksymalna wysokość odszkodowania wynosi 28,187,500 dolarów lub 275 000 dolarów za każdy mecz, w którym zawodnik nie mógł zagrać. Ubezpieczenie może obejmować maksymalnie sześć sezonów (451 gier po okresie oczekiwania na grę).
Okres oczekiwania może trwać kilka sezonów, a gracz może nawet próbować wrócić do gry – jeśli zrobi to i stwierdzi, że nie jest w stanie, naliczanie 41-meczowego okresu zaczyna się od momentu, w którym „licznik” zatrzymano, pod warunkiem że zawodnik przestał grać z powodu tego samego urazu. Oznacza to, że jeśli zawodnik po np. 20 meczach wraca do gry i występuje w meczu ligowym, ale w zobiektywizowany sposób (poprzez badania lekarskie) można uznać, że nie jest to możliwe, to kolejny mecz bez niego w składzie będzie liczony jako dwudziesty pierwszy, w którym nie zagrał w wyniku urazu, choćby pomiędzy 20. i 21. meczem udało mu się wystąpić w spotkaniu ligowym.
Warto też rozjaśnić sytuację, w której zawodnik niezdolny do gry zmienia klub. Najlepiej posłużyć się tu przykładem rzucającego obrońcy Cuttino Mobleya. W 2008 roku zdiagnozowano u niego wadę serca, w wyniku które był zmuszony przerwać swoją karierę (a niedługo później ją zakończyć). Nieco wcześniej doszło do porozumienia między Los Angeles Clippers, gdzie dotychczas występował i New York Knicks, gdzie miał trafić w wyniku transferu. Mimo tego, że w momencie wykrycia u niego choroby formalnie pozostawał jeszcze graczem Clippers, to odszkodowanie przypadło drużynie z Madison Square Garden.
Kluczowy jest tu zatem przebieg negocjacji i wiedza klubu nabywającego zawodnika na temat jego stanu zdrowia – jeśli doszło już do porozumienia i drużyna zobowiązuje się zapłacić za gracza lub jego kontrakt, a jego wartość w międzyczasie spada w wyniku problemów zdrowotnych, to ubezpieczenie wypłacane jest klubowi nabywającemu, co najlepiej pokazuje ochronną funkcję obowiązku ubezpieczania kontraktów.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Chcesz posłuchać, otwórz PODCAST: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/obowiazek-ubezpieczania-kontraktow-zawodnikow-nba[/embed]
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.